FLAVOUR ART, FLAVOURTEC, FLAVOURIT – Kto sa v tom má vyznať?

V poslednej dobe ma prekvapilo, koľko vaperov si pletie troch rôznych výrobcov Flavour Art, Flavourtec a Flavourit. Hlavne od leta 2017 kedy pribudol tretí menovaný.

Cieľom tohto článku je pomôcť vám raz a navždy ich odlišovať.

Najviac sa mi osvedčila táto pomôcka: spojiť si výrobcu s krajinou, z ktorej pochádza.

A tiež s vekom a samozrejme dizajnom produktov.

Ste pripravení?


2006

 

 


2013

 


2017

 

 


Produkty

Urobil som pár surových autentických fotiek aróm, aby ste produkty vedeli na prvý pohľad rozoznať.

Avšak pozor, raz za pár rokov robia títo výrobcovia redesign obalov.

Zásadné rozdiely však nájdeme vnútri.


 

Flavour Art:

taliansky deduško

Najklasickejší a najstarší z trojice. Často označujeme skratkou FA.  FA dobre poznajú všetci veteráni.
U mnohých vrátane mňa sa FA zapísali vďaka legendárnym, silno koncentrovaným tabakovým arómam ako Desert Ship, 7 Leaves, Maxx Blend, u mňa osobne vďaka Shade a u niekoho boduje drsná Latakia.

Pôvodne výrobca potravinárskych aróm, až do príchodu vapingu. Dodnes FA na etiketách uvádza, že ide o príchute vhodné do jedla.

Ako napovie už názov, FA sleduje „umenie chuti“ a nabáda nás k miešaniu vlastných receptov. Preto sa FA vždy zameriavalo viac na jednotlivé chute, nie na mixy.

V modernom vaping svete sú arómy FA stálice. Majú svoje čestné miesto, hoci poslednou dobou sú v úzadí za rôznymi trendovými značkami, ktoré prinášajú mixy rôznych chutí v pestrých obaloch.

Pomôcka pre pamäť: Flavour Art sa píše oddelene.


Flavourtec:

poľský mládenec

Flavourtec je jedna z tých vecí, ktoré búrajú predsudky o poľských produktoch.

Je síce pravda, že s ovocnými arómami na našom trhu neprerazili (isto aj kvôli slabému marketingu), ale ich tabakové arómy sú pre mňa osobne niečo ako svätý grál. Tabakovky Flavourtec sú už roky základom môjho vape menu. Veci ako Tobacco, Gold Tobacco, Black Tobacco, Virginia, American Red, Tuscan Cigar… nedám na ne dopustiť.
Nájdu sa však aj nejaké nepodarky ako Cigar Passion, Selected Tobacco, Tobacco Reunite, Havana Supreme…. ale to je len môj názor. Budem rád keď v komentári napíšete svoj názor.

Jednoznačný a nepopierateľný rozdiel oproti talianskym FA: Flavourtec sú menej koncentrované a tak vám jedna fľaštička na celý život nevystačí. Nie je to ale vôbec hrozné, súhlasím s hranicou uvádzanou na obaloch, 3 až 7%.

Liquidy American Stars pochádzajú taktiež od Flavourtecu. Kvalita za ľudovú cenu. Easy Rider je legendárny. Aj Blue Magic má výborné ohlasy. Nájde sa však aj prepadák v podobe Blueberry Cheesecake (okamžite zalepí vatu). Ostatné som neskúšal, napravím.

Na internete môžete nájsť aj logo Flavourtec Italia. Tá ma však zaregistrovanú len výrobu potravinárskych produktov. Buď ide o expanziu firmy, alebo o nejaké legislatívne riešenie, ako to často býva. Tak či onak, Flavourtec proste má svoj pôvod v Poľsku cca 5 rokov dozadu.

Pomôcka pre pamäť: Flavourtec sa píše spolu. Pravdepodobne ide o skrátené „Flavour Technology“.


Flavourit:

český kojenec

No a čo s týmito. Mnohí vaperi s týmito arómami nemajú zatiaľ osobnú skúsenosť.

Prišli na trh iba v lete 2017, doslova pár mesiacov dozadu. Ihneď som na e-shop naskladnil ich boostery a bázy, vzhľadom na dobré ceny. Veď na bázach ani boosteroch nemôže byť nič zlé, alebo?

Chystal som sa zaradiť na e-shop aj arómy, tak som si kúpil všetky ich tabakovky na test. Našťastie.

Bolo to sklamanie roka. Arómy vlastne nevoňajú nijak. Namiešal som si z každej cca 10% koncentráciu, čo je pri tabakovkách neobvykle vysoký extrém. Dúfal som, že po mesiaci sa nejaká chuť objaví, ale márne.

Ako toto mohol niekto vypustiť na trh? Namiesto ochutenia bázy ju to proste znehodnotí. Je to humus. Ak budem tieto arómy recenzovať, tak jedine všetky naraz ako varovanie…

Na arómach sa uvádza, že sú na PG základe. Čo sa mi nezdá, sú hustej konzistencie. Posielam to znalcovi na posúdenie.

Celé to vo mne pochopiteľne vzbudilo obrovskú nedôveru voči Flavourit.

Posledným klincom je fakt, že za touto značkou stojí istá firma, ktorej nekorektné praktiky pocítil už aj Vapeklub. Ťažko na to nemyslieť, keď vidím to logo.

Takže výsledok je jasný.
Na našom e-shope je chvalabohu posledných pár kusov báz a boosterov Flavourit a ďalšie nedoplním. Budeme ponúkať kvalitné značky, ako sme kedysi sľúbili. Za tých pár centov navyše to určite stojí!

Podľa môjho neskromného názoru, vstup Flavouritu na trh začal dobre s lacnými bázami a boostermi, no arómy sú jedno veľké fiasko… To je tak, keď niekto kto nežije vapingom chce na vapingu zbohatnúť.

Ak si myslíte že to preháňam, rád vám vzorky pribalím k objednávke a skúsite sami. Napíšte aké 3 tabakovky si želáte.

Pomôcka pre pamäť: Flavouriťšikmé logo.

A končí sa slovom „riť‘.


A nakoniec všetky pri sebe:


Branding a duševné vlastníctvo

Na záver sa musím priznať, že mi je dosť nesympatické, keď firmy drzo kopírujú názvy už zabehnutých firiem, ktoré si dlho a poctivo budovali meno. V poslednej dobe sa to dostalo už aj do vape biznisu. Nech mi nikto nevraví, že jeho brandingový expert nie je schopný vymyslieť niečo aspoň trochu originálne a odlišné, keď spúšťa firmu s medzinárodným pôsobením.
Celé to zapácha zámerom. Vôbec by ma neprekvapilo, keby niekto podal odpor voči registrácii ochrannej známky Flavourit.

Veď aj Google ostal zmätený…

 

V roku 2017 v Česku vznikla ešte minimálne jedna vape firma s pochybným názvom. Možno preto ho zatiaľ nemajú zaregistrovaný. Kto prvý uhádne, ktorú mám na mysli? Dajte koment.

Nejde o žiadnu voľnočasovú konšpiráciu.  S právnymi spormi ohľadne nerešpektovania duševného vlastníctva (intellectual property) má autor článku praktické skúsenosti ako prekladateľ, kedy sa mnohému priučil.


Verím, že tento článok pomôže všetkým zmäteným vaperom mať raz a navždy jasno. Bola by škoda odsúdiť celú značku kvôli omylu.

Mimochodom, existuje aj výrobca Flavour West, ten ale u nás našťastie nie je veľmi rozšírený, lebo by sme sa už totálne doplietli. Takže som ho do článku nezaradil.

Ďakujem za pozornosť.

17 komentárov k “FLAVOUR ART, FLAVOURTEC, FLAVOURIT – Kto sa v tom má vyznať?

 1. iron píše:

  Bol som jeden z tych, co si kupili flavourit booster a bolo to velke sklamanie. Mam pocit, ze sa nikotinova zlozka nevie poriadne „vstrebat“ do bazy. Inak si neviem vysvetlit, ze ovocny liquid ma skriabal v hrdle a tabakovky bafam cely den a nie a nie prestat, telo si stale pyta nikotin. Uz som si chvilami zacal mysliet, ze som zle namiesal booster do bazy 🙂

  Co sa tyka flavourtec – zacal som havanou supreme, ktora mi chutila az do chvile, nez mi dozrela prva karavana. Potom som zistil, ze toto nieje ono a zavrhol som celu znacku… az dokial som si neprecital tuto recenziu 🙂 najvyssi cas im dat opat sancu.

  Flavour art zatial nepoznam, predsalen som bafac-zaciatocnik

  • ĎURU píše:

   A ešte mi taká haluz napadla. Z toho čo píšem ja v článku i ty v komente vyplýva, že ich PG asi nie je PG 😀 To by mnohé vysvetlilo. Možno si pomýlili bandasky 😀 Musím sa ja pozrieť na tú ich 50/50 bázu, čo to vlastne je 😀 A potom že prečo nikomu nefunguje TC a píše to „protection“ 😀 😀

 2. Palo píše:

  Ďakujem za tento článok. Priznám sa že z miešaním začínam a toto mi dalo hodne. Hlavne mi to otvorilo oči. Samozrejme že moja prvá nulka, ktorú stále mám (1 liter) je F it 70/30 neviem posúdiť či je tam ten pomer naozaj taký. Mám aj booster 70/30 20mg 5 x 10ml od nich a veľmi som sa čudoval, že namiešaný pomer nic je iný ako originál.
  Čo mám teraz robiť? Vyhodiť to?
  Resp. mohlo by to byť nejako zdravotne závadné?
  Kľudne Ti pošlem vzorky resp. aj celú nulku 🙂

  • ĎURU píše:

   Dnes sa ktosi na nete vyjadril, že keby sme videli proces výroby, tak sa pogrciame… Budem pátrať. Teraz si už naozaj nie som ničím istý. Iba tým že ľudia z tej firmy sa chovajú ako zákerní hajzli a dodávajú nekvalitný tovar.

  • ĎURU píše:

   predpokladam ze nesediaci nikotin znamena, ze kope slabo? Ze 6ka nekope ako 6ka a 3ka nekope ako 3ka?

   Ja by som povedal, ze ich PG nie je PG……… a ze to je az poeticke vyjadrenie celej firemnej (ne)kultury…

 3. Dejmal píše:

  Byl jsem po leta věrný Inaveře,ale vzorky od Ďulíka mne přesvědčili, že i jiné značky mi mohou chutnat.Navíc inavera přestala dělat jednu tabákovku, kterou jsem měl rád a já tu samou příchuť našel u F-techu. 😀 .
  Mimochodem , říkáš že nejmenovaná značka končí na riť, nevíš taky náhodou proč má hnědý uzávěry? 😀 😀 😀

 4. woodbuster píše:

  Od Flavourit používam bázy a boosteri. Nemám proti ním nejaké veľké výhrady. V krku neškriabu, nikotín cítim. Len som si všimol že niektoré príchute sú v nich ako keby priemerné, iné zas veľmi kvalitné (Ale to sa nájde u každej značky). Je však veľká pravda že ich arómy sú absolútne nič. Tabákovka v ktorej sa chuť musí hľadať a keď už aj sa nejaká nájde tak chutí ako zlisovaný týždeň starý popolník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.