Slovníček pojmov

Airflow – nastavenie prívodu vzduchu do e-cigarety. Ovplyvňuje hustotu potiahnutej pary. Airflow môže byť horný alebo spodný. Spodný je omnoho rozšírenejší, azda v 90% prípadov. Proste sa viac osvedčil, napriek tomu že je rizikovejší na pretečenie liquidu.

Aróma
– tekutina, ktorá sa používa pri domácej príprave liquidu, teda pri DIY miešaní. Mieša sa s bázou a boostermi v pomere, aký si podľa chuti zvolíme. Väčšinou sa pridáva 1% až 10% arómy. Aróma nikdy neobsahuje nikotín, slúži iba na chuť.

Atomizér – ústredná časť e-cigarety, ktorú plníme liquidom a v ktorej prebieha jeho odparovanie. Všeobecné označenie.

Batéria – časť e-cigarety, ktorá zariadenie poháňa. Batéria môže byť integrovaná = vstavaná, alebo vymeniteľná.

Báza – tekutina, ktorá sa používa pri domácej príprave liquidu. Je to základ, ktorý je bez chuti a je určený na miešanie s arómou podľa chuti. Skladá sa z dvoch základných zložiek: VG a PG. Môže alebo nemusí obsahovať nikotín.

Build – vlastnoručne osadená vata + špirálka. Na build musí byť typ atomizéru označený ako „rebuildable“. Viď pojmy RBA, RTA, RDA.

Builder (motač) – človek, ktorý uprednostňuje vlastnoručne pripravenú vatu a špirálku. Autor „build“-ov.

Cartridge – zásadná časť PODu, miniatúrneho typu e-cigarety, ktorý začal byť populárny v roku 2018. Cartridge je nádržka na liquid a zároveň aj žhaviaca hlava. Pravidelne sa mení. Pozri aj pojem POD.

Clearomizer / Cartomizer – špecifickejšie delenie atomizérov

Cloud Chasing – „hon na mraky“ = štýl vapingu, pri ktorom ide o čo najväčšie množstvo vydychovanej pary.  V zahraničí sa konajú aj súťaže v cloudchasingu. (pozri aj tento detailný článok)

DL = Direct Lung – Spôsob poťahu priamo do pľúc. Spája sa s odpormi od cca 0,5 Ω nižšie. (pozri aj MTL) (alebo tento detailný článok)

Dôstojný poťah – definuje uhladenosť šluku a pôžitok pri vapovaní. Čím viac je poťah dôstojný, tým menej nežiadúcich zvukov a vzduchových turbulencií sa počas vapovania objavuje. Tento pojem vzišiel z našej komunity. Do angličtiny by sme to mohli preložiť ako smoothness (hladkosť).

Drip tip – náustok. Časť e-cigarety, ktorú vkladáme do úst, keď inhalujeme. Zvykne byť vymeniteľný. Drip tip môže byť plastový, drevený, oceľový, živicový, sklenený, kombinovaný. Tiež môže byť krátky, dlhý, široký, úzky.

Dry hit – suchý poťah, nechutnosť. Dôjde k nemu, keď nemáme v e-cigarete náplň, alebo sa náplň nedostane ku vate – a tak spálime vatu nasucho.

Elektronka – slangové označenie e-cigarety, populárne hlavne medzi tínedžermi. V internetových komunitách sa tento pojem často stretáva s výsmechom. Diskutéri, ktorí používajú pojem „elektronka“ sú okamžite podozriví z neplnoletosti.

FA = Flavour Art = populárna talianska značka aróm a náplní do e-cigariet

FDA = americký úrad pre správu potravín a liečiv. U amerických vaperov rovnako nenávidená skratka ako u nás TPD. Regulácie tohoto úradu robia z vapingu drahú a ťažko dostupnú záležitosť za veľkou mlákou.

Grip – kompletná e-cigareta, teda batéria + atomizér, resp. mod + atomizér

Hlava – hovorové označenie vymeniteľného žhaviaceho telieska, ktoré je vnútri atomizéru. Hlava má v sebe väčšinou špirálku, teda drôtik, a vatu. “Továrna hlava” znamená, že je pripravená na použitie. Hlavy sa musia po istom čase meniť.

Klon – Ide o atomizér, ktorý je napodobeninou originálu, väčšinou úplne dokonalou napodobeninou, 1:1, čiže jedna k jednej. Prinajmenšom ide o 99% zhodu s originálom, občas sa líši obrúsenie či použitý materiál. Niekedy dokonca klon inovuje a vylepšuje. Nutno podotknúť, že klon nie je fake. Klon sa nikdy ako originál netvári. Na čínskych shopoch býva označený slovom style či styled, na slovenských a českých slovom klon. V prvom rade sa však prezradí svojou 4-násobne až 12-násobne nižšou cenou, od prípadu k prípadu. Takže to, čo v origináli stojí 120 €, kúpite v klone za 20 €. Pozor však na úplne lacné klony, ktoré môžu byť vyrobené zo škodlivých materiálov. Existujú lepšie a horšie klony. Klon sa nikdy netvári ako originál. Teda nejde o falzifikát. Viac pozri v článku na blogu.

Liquid – hotová náplň do e-cigarety, pripravená na použitie

Longfill – nový, zatiaľ skôr zahraničný názov pre Shake v Vape = spôsob balenia arómy. Vo veľkej fľaške je naspodku kúsok arómy. Tú len dolejete bázou či boostermi podľa požadovaného výsledku. Pozri aj pojem „Shake n vape“

Mechanika – (spodná) časť e-cigarety, v ktorej je väčšinou vymeniteľná batéria. Na mechanike nie sú možné žiadne nastavenia. Výkon púšťa podľa odporu (počtu Ω (ohmov) v špirálke). Mechaniky môžu byť naozaj nebezpečné. Nie sú vhodné pre začiatočníkov a pre užívateľov neznalých elektrotechniky.

Mod – (spodná) časť e-cigarety, v ktorej je buď integrovaná alebo vymeniteľná batéria. Na mode si nastavujeme, koľko elektriny a akým spôsobom pustíme do atomizéru, teda ako bude naša e-cigareta fungovať. Dnešné mody však majú čím ďalej tým viac doplnkových funkcií.

MTL = Mouth To Lung – spôsob poťahu najprv do úst a následne do pľúc. Spôsob, akým sa fajčia horiace tabakové cigarety. Aj preto je populárny u všetkých vaperov, ktorí si vapingom nahradzujú cigarety. Spája sa s odpormi od cca 0,6 Ω vyššie. (pozri aj DL) (alebo tento detailný článok)

Ohm (Ω) – jednotka odporu. Pri vapingu sa zväčša objavujú hodnoty od 0,1Ω do 2,0Ω. Zjednodušene povedané: čím menej ohmov, tým viac pary a tým voľnejší poťah z e-cigarety.

PG – propylenglykol. Jedna zo základných zložiek e-liquidu, tá redšia (druhá je VG). Táto zložka je považovaná za nosič chuti a zabezpečuje pocit „šluku“. Čiže čím viac PG v liquide, tým výraznejšia chuť. Pomer VG a PG sa píše cez lomítko, pričom niekto píše ako prvé PG a niekto VG, na to treba dať pozor.
Najčastejšie sa používajú pomery  VG/PG 50/50 (na MTL vaping) a 70/30 (na DL vaping).

POD – miniatúrny typ e-cigarety, začína byť moderný v roku 2018. Vyznačuje sa nielen mini rozmermi, ale tiež tým, že väčšinou nemá žhaviace tlačidlo. Žhavenie je aktivované potiahnutím ako pri klasickej cigarete. V zariadení sa vymieňa cartridge ktorý je zároveň aj žhaviaca hlava. Príklad PODu je Asmodus Flow. Pozri aj pojem Cartridge

Power management – energetický manažment zariadenia. V ľudskej reči – ako vaša e-ciga či modík šetrí batériu, či už integrovanú alebo vymeniteľnú. Niektoré ju vycucajú za pár hodín, a niektorým to trvá celý deň pri rovnakom výkone a nastavení.

Pyro – slangový výraz pre klasickú, horiacu, tabakovú cigaretu, používaný hlavne medzi českými vapermi.

RBA = ReBuildable Atomizer – prestavateľný atomizér. Najčastejšie sa takto označuje žhavič (žhaviaca hlava), ktorý je prestavateľný.

RDA = Rebuildable Dripping Atomizer – prestavateľný atomizér, ktorý nemá nádržku a plní sa kvapkaním na vatu

RTA = Rebuildable Tank Atomizer – prestavateľný atomizér s tankom (nádržkou na liquid)

RDTA = Rebuildable Dripping Tank Atomizer – hybrid, kombinácia RDA a RTA. RDTA môžete použiť aj ako tankový, aj ako kvapkací. Má teda aj zásobník na liquid, ktorý nemusíte využiť ak nechcete, a môžete kvapkať priamo na vatu.

SALT nikotín = takto sa označuje špeciálny typ nikotínu na báze soli, ktorý sa dostáva na EU trh začiatkom roku 2018. Jeho účinky majú byť údajne viac podobné fajčeniu klasickej horiacej cigarety, keďže sa vstrebáva rýchlo. Salt nikotín nedáva tak výrazný pocit šluku ako klasický neviazaný nikotín, tak sa ľahšie vapuje v silnejších koncentráciách, napr. 20mg/ml. Salt sa používa predovšetkým v mini-zariadeniach typu POD. Niektorým vaperom vadí kyslá pachuť saltu a pociťujú výtok z nosa, svrbenie.
Salt sa ďalej delí na benzoátový (najviac rozšírený), salicylátový, alebo malátový z kyseliny jablčnej, ktorý sa začiatkom roku 2020 dostal aj k nám, prečítajte si viac tu.

Shake & Vape = „zamiešaj a vapuj“. Nový spôsob balenia aróm čiže príchutí. Najčastejšie je to 10ml arómy v 60ml fľaške. Vaper si len doleje bázu (prípadne booster), zatrepe a má hotový liquid. Niektoré sú lepšie keď trochu postoja. Niekedy sa môžete stretnúť aj s formátom Shake and Vape, prípadne Shake n Vape. Príklady: Shark Attack alebo Tim Juice.

Shortfill – nový spôsob balenia liquidov čiže náplní. Najčastejšie je to 50ml liquidu v 60ml fľaške, alebo 20ml liquidu v 30ml fľaške. To znamená, že si dolejete len 1 booster prípadne čistú bázu, ak nechcete nikotín. Shortfilly sa dajú vapovať aj priamo bez ďalšieho dolievania. Shortfilly neobsahujú nikotín, sú reakciou na prísne regulácie nikotínových produktov na trhu. Príklady: Paratrooper alebo SIMPL alebo Space Chef.

Squonk – druh elektronickej cigarety, ktorá má dopĺňanie vyriešené netradičným spôsobom. Priamo v tele e-cigarety sa nachádza gumená fľaštička, ktorej stláčaním si dopĺňate atomizér. Atomizér musí mať špeciálny „squonk“ typ centerpinu. O squonkoch máme aj osobitný článok.

Špirálka  zatočený drôtik, ktorý sa dotýka vaty. Je nahrievaný elektrinou a vďaka nemu sa z vaty odparuje liquid = inhalujeme. Špirálka je aj vnútri vymeniteľnej žhaviacej hlavy a v praxi je niekedy špirálkou nesprávne označovaná celá žhaviaca hlava.
Špirálka môže byť z rôznych materiálov: nerez (SS), kanthal (A1), nichrome (Ni80) nikel (Ni), titan (Ti). Posledné 2 menované sú jedovaté. Začiatočníkom odporúčam nerez, nichrome alebo kanthal. Od skratiek Ti a Ni odporúčam dať ruky preč.

TC = Temperature Control – režim teplotnej ochrany, ktorým disponujú už všetky súčasné mody. Pri tomto režime mod stráži teplotu špirálky, aby nedošlo k jej spáleniu alebo k poťahu nasucho (dry hit). Najdôležitejšiu úlohu však má, ak používame špirálku z niklu alebo titanu. Tieto špirálky môže používať VÝHRADNE v TC režime, ktorý stráži, aby sa nezahriali na teplotu, kedy začnú produkovať zdraviu škodlivé látky.

TPD = Tobacco Products Directive. Smernica, ktorá určuje pravidlá predaja tabakových produktov na celom území Európskej Únie. Posledné 2 roky sa TPD zameriava čoraz viac na e-cigarety (hoc tie nevideli tabak v živote ani len z idúceho vlaku). Pokúša sa urobiť elektronické fajčenie drahším a ťažšie dostupným. TPD je regulácia trhu, ktorá má oficiálne za cieľ chrániť zdravie občanov EÚ. Mnohí však vidíme, čo chráni v skutočnosti: ekonomické záujmy tabakových spoločností.

Vaper – užívateľ elektronických cigariet.

Vapo, Vapka – slangové označenia e-cigariet, populárne hlavne medzi tínedžermi. V internetových komunitách sa tieto pojmy často stretávajú s výsmechom. Diskutéri, ktorí ich používajú sú okamžite podozriví z neplnoletosti.

Vata – zásadná časť e-cigarety, ktorá liquid nasáva a odparuje. Pri klasických typoch e-cigariet na vatu nevidíme, keďže je spolu so žhaviacim drôtikom vnútri vymeniteľnej hlavy.

VG – skratka “vegetable glycerin”, teda rastlinný glycerín. Jedna z dvoch základných zložiek liquidu – tá hustejšia. Čím viac glycerínu, tým hustejšia para, no zároveň menej lahodná a menej výrazná chuť. Niektoré atomizéry si s čistým VG vôbec neporadia – vzhľadom na jeho vysokú hustotu ho nedokážu nasať.
Pomer VG a PG sa píše cez lomítko, pričom niekto píše ako prvé PG a niekto VG, na to treba dať pozor. Najčastejšie sa používajú pomery  VG/PG 50/50 (na MTL vaping) a 70/30 (na DL vaping).

VW = Variable Wattage – jednoduché nastavovanie výkonu vo wattoch. Na začiatočníckych e-cigaretách typu AIO to nenájdeme, keďže tie nastavujú výkon automaticky.

510 – najčastejšie používaný typ závitu na e-cigaretách. Je to závit, ktorý spája mod s atomizérom.

18650 – v e-cigaretách najčastejšie používaný typ vymeniteľnej, nabíjateľnej batérie.


Ak ste Vami hľadaný pojem nenašli alebo by ste tu niečo doplnili, napíšte mi napríklad cez sekciu Kontakt.

Tento slovníček je inšpirovaný Karotkovým.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť