PJ Empire Highrider – otvorená recenzia

Cítim akúsi potrebu priniesť svoj kritický pohľad na minisériu Highrider od známeho rakúskonemeckého výrobcu PJ Empire.

Ide o 3 „tabakovky“ v podobe shake and vape, presnejšie shake and wait, keďže sa odporúča nechať zrieť nejakých 7-10 dní (hoc vám poviem narovinu, že chuť je po 24 hodinách rovnaká, ako po 24 dňoch).

Séria prichádza s tematikou hazardných hier. Produkty majú názvy Poker, JackpotBlack Jack. Osobne mi je akýkoľvek hazard nesympatický, ale to teraz nie je podstatné. Chápem, že je toho dnes na trhu toľko, že výrobcovia a ich marketingoví experti už nevedia, čo vymyslieť. Celé je to hlavne boj o svoje miesto v internetových vyhľadávačoch a regáloch, tak je to originálne, keďže kartovo/automatovo/kasínový vaping na našom trhu ešte nebol.

Séria PJ Empire Highrider sa stala obrovským hitom v Česku a na Slovensku na prelome leta a jesene 2019. V podstate ani nepotrebuje marketing, samotná značka PJ Empire je tak populárna, že sa od nej ihneď začne predávať čokoľvek, s čím príde na trh.

A tak som to ihneď objednal na sklad e-shopu a už som sa nevedel dočkať, ako si zalejem svoje.

PJ-Empire-Highrider-recenzia

Nemá veľký význam recenzovať ich po jednom, keďže mám jednotný a celkový názor na celú sériu. Aby som nechodil okolo horúcej kaše – všetko je to príliš prisladené a príliš koncentrované. Nebudem ani dávať hodnotenia v podobe 1 až 5 hviezdičiek, lebo by všade bola jedna.

Už samotný fakt 20 ml arómy v 60 ml fľaške, ktorý vo finále vytvorí 33,33% koncentráciu mi mohol byť varovaním. Asi to ide po vzore značiek ako Dinner Lady alebo Nasty Juice.

No nie je koncentrát ako koncentrát. Poďme stručne na to, aby som mohol voľne pokračovať.

Testoval som v MTL atomizéroch Dvarw (klon), Hastur Mini, a Phenomenon (klon).


Poker

pj-empire-20ml-high-rider-poker-vapeklubPoker ma lákal úplne najviac. Americký tabak s čerešňou, to je kombo ktoré musím ihneď mať a vyskúšať. Vôňa prekrásna, rajská záhrada, až som si zafetoval, ako som si pred namiešaním dal 5 mocných nádychov.

Lenže čo sa nestalo: zalepilo mi to ústa svojou prehnanou sladkosťou. Nemohol som to vapovať, ani dostať z vaty preč.

Ak mám niečo pochváliť, je to čerešňová zložka. Skúsenejší vaperi asi vedia, že čerešňa je celkovo a už dlhé roky problémová príchuť. Narozdiel od mnohých iných ovocí, čerešňu je v podstate nemožné napodobniť synteticky. Skúšalo to už mnoho výrobcov. Doteraz som nenašiel čerešňovú príchuť, ktorá by chutila ako čerešňa (hoc prírodnú Cerise od VIP som ešte vyskúšať nestihol. UPDATE: UŽ STIHOL, je to fantázia, stačí 1 kvapka na 20ml vašej obľúbenej tabakovky). I v prípade Poker je to umelá pseudo-čerešňa, ale veľmi vkusne zakomponovaná do celkového mixu. Hoc má od mojich obľúbených čerešní zo stromu ďaleko, do chute Pokru prosto pasuje. Čo ale z toho, keď je utopená v nechutnom cukre.

Tip na alternatívu: Ak hľadáte drsnejší čerešňový tabak vhodný na celý deň, skúste radšej Cherry Pipe od Vapy alebo novší Saljut od Aeonu.


Jackpot

pj-empire-20ml-high-rider-jackpot-vapeklubĎalšie kombo, ktoré na mňa podľa popisu i vône pôsobilo orgazmicky. Ázijský RY tabak s arašidovým maslom a orieškami. Opäť som si dal viac nádychov nosom, ako bolo potrebné a tešil som sa. Zbytočne.

Pri vapovaní je všetko ukryté za presladeným popredím. Je úplne jedno, aké arašidy či tabak tam sú, keď sú utopené v cukre.

Ako aróma by bol Jackpot použiteľný v tabakových mixoch, napríklad som skúsil dať zopár kvapiek do 30 ml namiešanej Karavany. Karavana bola razom v úzadí a totálne to zmenilo charakter liquidu. Fakt stačilo pár kvapiek.

Viem si predstaviť takto ho zamiešať s Flavourtec Tobacco alebo Black Tobacco. Ale Jackpot by som používal opatrne.

Lenže Jackpot je balený ako shake and vape (longfill), určený na samostatné použitie, čiže mi uniká pointa, a nemôžem produkt pochváliť, hoc by som mu v domácnosti využitie našiel.

Tip na alternatívu: Ak hľadáte sladký koláčoidný tabak, odporúčam Bacco Crack.


 

Black Jack

pj-empire-20ml-high-rider-black-jack-vapeklubBlack Jack ma podľa popisu vôbec nelákal. Popravde som si ho zalial len kvôli recenzii a zvedavosti. Tabak s čokoládou a anízom. Kto by, preboha kazil čokoládový tabak anízom? Tá predstava ma priam odpudzovala.

Po ochutnaní prvých dvoch šťavičiek som mu však dal nádej, že to bude možno hrdina, ktorý zachráni deň. Ale nestalo sa. Zas sa topím v cukrovej chuti.

Možno je Black Jack z celej série najmenej sladký a najviac vapovateľný. To ale neznamená, že mi chutí, a už vôbec nie to, že by som si ho kúpil zas.

 

 

 


 

Pri tejto príležitosti som nakreslil aj svoj autoportrét, ktorý mohol nahradiť predošlé odstavce.

autoportret-dula-vape-sladke

Celkový pohľad na sériu

Ako ste sa už asi dovtípili, séria Highrider je pre mňa strašným sklamaním. Vyslovujem obavu, kam sa ten náš trh uberá. Či sa stanú populárnymi precukrované chute.

Pokúšam sa sám seba presvedčiť, že mám asi iné chute ako väčšina vaperov, ale nezdá sa mi. Veď s mojimi recenziami (v poslednom roku už hlavne na FB) sa už roky stotožňujú mnohí MTL vaperi, fanúšikovia tabakoviek, píšu mi ďakovné správy, ako na základe mojich odporúčaní spokojne nakúpili a konečne našli ten svoj spokojný vaping.

Preto si dovolím vysloviť domnienku, že ide o masovú hystériu a efekt, ktorý som si všimol už pred pár rokmi: „nepriznám si verejne, že som si nakúpil za 30 eur chujoviny“.

Povedzme si otvorene, 10 eur za 20 ml arómy nie je málo, hoc je to stále pod cenou syntetických „prémioviek“ Nasty a Dinner Lady.

Avšak i Nasty Juice v prípade Bronze, SilverGold pochopili, že tabakovka neznamená tonu cukru. Tie boli všetky vyvážené. Aj taký Bacco Crack od Monkey by som zaradil medzi sladké tabakovky, ale nie preboha choro a zvrátene presladené. Bacco Crack je tiež dobrý príklad sladkej tabakovky, ktorá má sladkosť krásne vyváženú.

Čo pochváliť? Asi jedine možnosť použitia Highriderov ako aróm v domácich tabakových mixoch. Ako spomínam vyššie, stačí pár kvapiek do dobrej tabakovky a úplne zmeníte jej charakter. Aj tu by som bol opatrný. Mám víziu postaviť niečo na základe drevitého Flavourtec Tobacco.

Ale to len nasilu hľadám niečo pozitívne. Produkty Highrider sú určené na priame zaliatie a vapovanie, čo je podľa mňa na celodenný vaping peklo.


 

 

20 ml arómy v 60 ml fľaške

Pri tomto formáte 20/60 ma vytáčajú dve veci.

Prvá: Ak si do toho nalejem svoju bežnú MTL bázu hustoty 50/50, dostanem riedky liquid 33/67  VG/PG.

druhá, že ak napríklad ja vapujem 3 mg, teda mám doma 3 mg bázu a nalejem to sem, dostanem vo výsledku 2 mg liquid.
Skrátka, načo toľko arómy, keď mi je jasné, že by sa dalo použiť aj menej PG. Neverím, že by sa to nedalo vyrábať vo formáte 10/60. Nechápem formát 20/60, ktorý od seba výrobcovia slepo kopírujú a vaperi ho prijali ako štandard.

Riešením je samozrejme používať 70/30 a 100/0 namiesto 50/50 a 70/30, takže prežiť sa to dá.

 

Postreh ohľadne zloženia

Samozrejme som strhol česko-slovenské prelepky distribútora, aby som sa dočítal, čo je pod nimi. A všimol som si jednu zaujímavosť.

Snáď nejde o nejaký omyl pri výrobe etikiet, ale ak vychádzam z toho, čo tam čítam, tak čo sa sa týka chemickosti, môžeme Highridery zoradiť takto od najväčšej „chemky“ po najmenšiu: Poker, Jackpot, Black Jack.

Poker totiž uvádza podľa akéhosi nariadenia EU šialené množstvo nejakých hydroxy-methylcylopent-niečo, diametyl-niečo, phenylhex-niečo, octadienal, Helichrysum a ďalšie a ďalšie, veď sa pozrite sami.
Jackpot má takéto záhadné názvy v sebe údajne už len 3,
a Black Jack neuvádza vôbec nič. Bohvie či fakt, alebo ide len o odflák.

Nie som chemik, a tak neviem, nakoľko sú tieto látky nebezpečné. Pri tejto príležitosti mi však napadá dať vám do pozornosti prírodné produkty značky Vaping in Paris, ktoré obsahujú len a len prírodné chute. Tie sme zaradili na náš e-shop len pred niekoľkými dňami, a to v podobe aróm i v podobe shortfillov.


 

Záver

Stačí vlastne na obal napísať „Best Tobacco“, aby sme mohli chuť označiť ako tabakovú?

Highrider pre mňa nie sú tabakovky. Sú to cukrovky. Ak mám byť zlý, predstavujem si deti so Smok vapotronkami, ako sa bavia za supermarketom s energy drinkami v rukách:

Jóóó ja už vapujem aj tabakovky! Počul si? PJ Empire, úplné pecky, normálne tam cítim tabak! Ukáááž daj šlukáá! Cííí to je tabáák! My sme už jakí dospelí vaperi! Dofrasa aj s koláčovkami a chladivkami, tie sú pre deti! Odteraz Poker brácho!

Smok vapotronku som nespomenul náhodou. Tieto e-cigy sú totiž „preslávené“ úbohým podaním chuti. A to mi pripomína môj nedávny telefonát s českým výrobcom Imperia Bios, keď som im dával spätnú väzbu na ich nový produkt Posh Tobacco zo série Catcha Bana.

Vravel som, to nemyslíte vážne, vyrábali ste špičkové a unikátne tabakové arómy, a zrazu prídete s takýmto presladeným nezmyslom. Vedúci mi to vysvetlil veľmi jednoducho a logicky: Pokúšame sa priniesť chuťový zážitok čo najširšiemu spektru vaperov. Ľudia vapujú z rôznych zariadení, ktoré rôzne podávajú chuť.

Chápem. Až som pozabudol, že som pri svojom hľadaní dokonalého vapingu a dokonalého podania chuti došiel k tým najlepším cenovo dostupným atomizérom.

Chutia vám?

Séria Highrider od výrobcu PJ Empire nie je pre mňa. To som však zistil až vtedy, keď už boli v ponuke nášho e-shopu. Priznám sa, vždy keď ich niekomu balím do balíčku, cítim sa vinný. Vinný, že predávam niečo, čomu sám neverím. Ale dopyt je, ľudia to chcú. Sú veci, ktoré ľudia objednávajú opakovane, ale séria Highrider to zatiaľ nie je, a ja by som tipol, že ani nebude. Je pravda, že sú na trhu zatiaľ krátko, tak uvidíme. Ale ako som spomenul vyššie, môže ísť o masovú hystériu. Inak tomu nebolo v mojom prípade – keď som uvidel v jeden deň na Facebooku desiaty príspevok „Mňám dpč“, okamžite som objednával.

Osobne som rád, že máme na trhu tabakové príchute ako sú Flavourtec Tobacco, Black Tobacco, Gold Tobacco… Imperia Karavana, Panter, Old Gold, Tabáček, Levian… Euliquid RY4, RY5, RY6, Virginia, Piece, Long Mile, Bens

(A ďalšie a ďalšie. Milovníkov temných popolníkov potešia skôr organické La Tabaccheria alebo kontroverzný český Můj Tabáček.)

Pevne verím a dúfam, že sa vyvážené tabakovky pre ľudí, vhodné na celý deň, z trhu nevytratia.

 

Pozitívny či negatívny komentár pod článkom ma vždy poteší, podobne ako vaše nákupy na e-shope 🙂

 

 

2 komentáre k “PJ Empire Highrider – otvorená recenzia

  1. Miroslav Ostrolucký píše:

    Poker je tabakovo-čerešňový ,,med,,.Sladkosť liquidu som zrazil rozriedením.Obsah som prelial do 100 ml.fľašky a dolial som to cca 40 ml.liquidu od LaTabaccheria.

    • ĎURU píše:

      to sa dalo čakať 😀 Ja som práve na FB stránke zverejnil svoje recepty na drsné kombinácie tabak+čerešňa. Stránku VAPE KLUB ti zobrazí aj cez Google, nemusíš byť na FB. Je to aj na instagram.com/vapeklub.sk . Pozri to 🙂 Ďalší v poradí je BENS + čerešňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.