Prečo vaperi milujú klony? Prečo nechcem patriť do vape smotánky?

klony-mtl-vape-snobizmus3

 

Na úvod by sme si asi mali povedať, čo je to vlastne klon? Čo tento pojem vo vapingu označuje?

Ide o atomizér, ktorý je napodobeninou originálu, väčšinou úplne dokonalou napodobeninou, 1:1, čiže jedna k jednej. Prinajmenšom ide o 99% zhodu s originálom, občas sa líši obrúsenie či použitý materiál. Niekedy dokonca klon inovuje a vylepšuje.

Nutno podotknúť, že klon nie je fake. Klon sa nikdy ako originál netvári. Na čínskych shopoch býva označený slovom style či styled, na slovenských a českých slovom klon. V prvom rade sa však prezradí svojou 4-násobne až 12-násobne nižšou cenou, od prípadu k prípadu. Takže to, čo v origináli stojí 120 €, kúpite v klone z Číny i za 12 €. Pozor však na úplne lacné klony, ktoré môžu byť vyrobené zo škodlivých materiálov.

Klon sa nikdy netvári ako originál. Teda nejde o falzifikát. Ide o klon.


 

UPDATE 2020!

V polke roku 2020 sme túto tému opäť načali u nás vo FB skupine, a dovolím si tu teda vložiť môj komentár, ktorý to celé tak nejak zhŕňa.

 

 

A teraz k článku, kde zodpoviem otázky z nadpisu.

Odpoveď na prvú otázku asi poznáme. Je to cena.

U mňa je to však už aj princíp.

Odpoveď na druhú otázku nájdete v článku.

Hm. Asi sa mi ten vaperský snobizmus a originály hi-end atomizérov hnusia čoraz viac.

Update: Prosím, čítajte s porozumením a nie len to, čo sa vám hodí. Cieľom tohoto článku nie je deliť vaperov na takých a onakých a už vôbec od vás nechce, aby ste si vyberali nejakú stranu. Žiadne strany neexistujú.

Článok je súhrn skúseností, faktov, poznatkov, postrehov, vyjadrenie môjho názoru, moje zamyslenie sa a mojim cieľom je, aby sa zamyslel i čitateľ, no v prvom rade, ako vždy keď píšem, vyjadriť pretlak myšlienok. Ja nie som Vapeklub, som nezávislý autor a idem sám za seba. Je totiž smutné, keď mi niekto napíše, že kvôli odlišnému názoru u nás prestane nakupovať. Tiež by vám nebolo príjemné, keby vám robili problémy v práci kvôli vášmu osobnému názoru a postoju.


 

Čo ma inšpirovalo a nakoplo k tomuto článku

Písal som francúzskym Animodz, že by som chcel predávať originál ich nového atíku Bastard. Nuž, odpísali mi, že keďže mi našli na shope klon Doggyho, nič nebude, nebudú so mnou spolupracovať.

Šak asi čo na tom, že originál Doggyho majú tretí rok nedostupný?
A čo na tom, že je to vlastne iný atík, lebo Číňania upravili (zmenšili) ofuk, aby bol vhodný na MTL?

doggy klon ofuk5b

 

A čo na tom, že vlastne ani ten nový Bastard nemajú k dispozícii?

Proste som zlodej, lebo predávam klon a nechcem čakať pol roka na novú várku (ktorú mi nakoniec aj tak nepredajú).

Podobný prípad ako Dvarw.

Dvarw MTL nedostupnost

Takto zúfalo zháňa pán 1 kus atíku. Oni tí výrobcovia to robia nejakým losovaním či čo – občas vyrobia 10 kusov, a musíš byť buď rýchly, alebo musíš mať šťastie v losovaní, aby ti ho predali.

Je to s tou (ne)dostupnosťou Dvarwa dosť smutné. Vie mi niekto vysvetliť, prečo je taký problém hromadne vyrobiť 300 alebo 3000 kusov? Veď stroje existujú a železa je dosť. Človek až chytá pocit, že ide o nejaké budovanie umelej prestíže, ktorá zvyšuje cenu, alebo čo.

Mám čakať 3 mesiace, aby som, ak budem mať štastie, mohol kúpiť 3 kusy, ktoré rezervujem pre svojich vyvolených a potom budeme po skupinách mávať vzácnymi atíkmi, že akí sme páni? Kým si všetci kúpia vlastne to isté z Číny za pätinu ceny?

Druhý márny pokus z tejto jesene: Písal som gréckym GUS, že by som chcel predávať originál Phenomenon, ale keďže prevádzkujem drobný slovenský shop a jeden kus stojí 150 eur, môžem držať na sklade max. 2-3 kusy. Tí pre istotu ani neodpísali. Šak čo sa budú so sockami zahadzovať (ak im krivdím a v skutočnosti sa mail len zapotrošil, tak rád sa verejne ospravedlním).

Otázka znie, čo mám spraviť?
Mám zamávať päťtisíckou?
Mám im poobhrýzať nechty na nohách, aby mi niečo predali alebo sa so mnou bavili?
Mám čakať 3 mesiace na novú várku, aby som im odovzdal všetky úspory? Kým 99% lokálnych vaperov si aj tak kúpi klon z Číny?

 

Život na Slovensku VS život v západnej EU

Ľahko sa súdi z blahobytu a vysokého životného štandardu. Sme tu strašne zlí, lebo používame klony. Nech sa tí, ktorí súdia, skúsia narodiť v 80. rokoch na východnom Slovensku do priemernej rodiny zamestnancov štátnych socialistických podnikov, ktorí sa po revolúcii nehnali ku korytám.

Nech skúsia, aké je to byť pracovník, živnostník či drobný podnikateľ v jednom z najviac skorumpovaných štátov sveta, kde rodinkárstvo, mafiánstvo a podvody sú hlavnou cestou k úspechu. V štáte, ktorý poctivým podkopáva nohy. V štáte, kde hajzlom všetko beztrestne prechádza, stačí mať tie správne kontakty na tých správnych miestach.
Nech si povýšeneckí európski ubervaperi skúsia život na Slovensku.

Sám som sa narodil a žijem na východe, v Košiciach. Áno, pobočky tu má i pár nadnárodných IT korporácií, ktorých zamestnanci sa majú dobre. A máme tu aj nejakých tých mafiánov či politikov.  Ale pracujúcim ľuďom ostávajú len oči pre plač, ako prežívajú s trojcifernou výplatou a neostáva im sily ani času na život. V menších mestách na východe SR je to ešte horšie.

Myslím si, že žiaden snobík, ktorý si nás pletie so Slovinskom, alebo si myslí, že tu pasieme ovce a nepoužívame toaletný papier, nás nemá čo súdiť.

 

doggy-oblak-vapeklub1

 

Československí vape snobi a ubervaperi

Áno, máme tu aj my na Slovensku zopár vaperských snobov a zberateľov originálov.
Ale je ich tu na celý štát dokopy asi 6.
A človek ani nevie, či to robia naozaj pre potešenie, alebo pre pocit nadradenosti a ukájanie ega.

Vo vaperských komunitách som počas rokov videl od týchto vape snobov a zberateľov veľmi veľa fotiek nových drahých vecí, až sa mi o tom pomaly snívalo. Avšak nikdy žiadnu recenziu, nikdy žiaden popis o tom, prečo sú tie veci také dobré, ako podávajú chuť, ako fungujú… nikdy žiadna rada či prínos pre vaperov z komunity, česť výnimkám. Vždy len fotka drahej veci bez popisu, maximálne nejaký smajlík. Človek nadobudne pocit, že tu často nejde o ich potešenie, zberateľstvo a skutočný pôžitok, ale o obyčajné sedlácke mastenie ega a povyšovanie sa – s ktorým sa každý poctivý Slovák či člen vape komunít už isto stretol.

To sa mi vlastne aj potvrdilo, keď jeden náš moderátor vyhodil pár takýchto ubervaperov z našej skupiny, za spam a nevhodné správanie, kým ja som bol úplne mimo internetu. No samozrejme začali mne chodiť agresívne správy, že čo sme si to dovolili. Postupne to prešlo až k správam na hranici vyhrážania. Také by som čakal možno od 16 ročných detí. Určite mi to nepristane ku dospelým chlapom, k otcom rodín, ktorí chcú byť nejaká smotánka a elita. O ďalších ponižovaniach a provokáciách radšej pomlčím.

To je len ďalšia skúsenosť, ktorá mi vraví, aby som bojkotoval samozvanú vaperskú smotánku. Lebo tá je viac o peniazoch, ako o hobby, komunite či priateľstve. Keď si raz debil, charakter ani rozum si nekúpiš. A je úplne jedno, koľko máš na účte.

Len ma to utvrdzuje v tom, že slovenská vaperská (pseudo)smotánka ide ruka v ruke s typickou slovenskou sedláčinou, kedy sa predháňame, kto má viac peňazí.

Túto kapitolku som trochu skrátil, pretože mojim cieľom nie je na nikoho útočiť, nikoho ponižovať a už vôbec nie sa kastovať na ubervaperov a spodinu. Hoc viem, že v niektorých komunitách je toto bežná prax.

Nemyslím to však nijako ultimátne a nechcem hádzať do jedného vreca. Viem, že existujú aj šikovní podnikatelia, ktorí išli od nuly a vedia si zarobiť 5-cifernú sumu mesačne svojim úsilím, hoc som si istý že ich je fakt málo, a že slovo „šikovnosť“ by som tu musel dať do úvodzoviek. Lebo ojebávač a šikovný človek sú pre mňa dve rozdielne veci.

Viem, že existujú aj vaperi, ktorí volia hi-end a luxus preto, lebo im to robí potešenie, ostatných berú ako rovnocenných, ochotne im pomôžu, poradia, pokecajú.

V tejto kapitolke som prosto napísal, aké mám väčšinou z praxe skúsenosti a ako to vidím dnes.

 

Duševné vlastníctvo

Hoc som možno gadžo, zas nie som zas vymletý skúpy idiot, ktorý vidí len uškudlený cent. Viem veľmi dobre, čo je to duševné vlastníctvo. Ak by ste ma nepoznali a neverili mi, poskytnem nejaké fakty na posilnenie: môj otec začal po revolúcii vykonávať slobodné povolanie presne v tejto oblasti, ako patentový zástupca. Ja som mu občas pomáhal ako prekladateľ z a do angličtiny. Pri tom som sa chtiac-nechtiac čo-to naučil a pochopil.

Vďaka môjmu začínajúcemu projektu Vapeklub ma prijali i na EU workshop Ideas Powered v Španielsku, ktorého témou bolo práve duševné vlastníctvo. To nepíšem preto, aby som sa nafukoval, ale preto, aby čitateľ pochopil, že téme trochu rozumiem, že si nanajvýš vážim autorstvo, odsudzujem plagiáty, kopírky, odsudzujem citácie bez úvodzoviek či uvedenia autora.

Odsudzujem, keď niekto cudzie dielo prezentuje ako vlastné, alebo sa na ňom nejakým spôsobom priživuje.

Naproti tomu, žijeme v dobe pretlaku, kedy je si mnoho vecí vzájomne podobných. Neviem, či mám menovať Coca Colu a Pepsi, RedBull a Hell, McDonald a Burger King, Horalky a Tatranky, alebo zájsť do témy značiek áut alebo smartfónov či počítačov… V USA dokonca údajne existoval, pravdepodobne dodnes i existuje zákon, že pokiaľ pozmeníš 20% diela, môžeš si ho registrovať ako vlastné. (Uvádza to vo svojej knihe Timothy Ferriss. Neštudoval som osobne americký zákon, ale dáva to zmysel.)

Keď si totiž vezmete konštrukcie a technológiu vape atomizérov, aké sú si podobné! Vychádza ich na trh tak veľa, a s tak malými obmenami.

Skôr toto by malo hnevať výrobcov, nie klonujúci Číňania. Tí tu vždy boli a vždy budú. Ale napríklad že Hastur je len vykŕmená Siréna… Nedávno sa mi dostal do ruky aj Ehpro True MTL, a to je v podstate Berserker s trochu iným tvarom a trochu viac bublajúci. Že Dotmod atomizér vyzerá ako Doggy. Že všetky RDA a RDTA sú vlastne to isté s trochu odlišným tvarom. Že PODy sú ako vajce vajcu a každý deň vychádza na trh nejaký nový, ktorý len trochu pozmení tvar zvonku. Že Voopoo prišli ako prví s resinovým panelom a že dnes majú rovnaké resinové panely Geekvape, Vandy Vape a ďalšie desiatky malých výrobcov na každom mode, to nikoho neserie? Všetci na vape trhu od seba nehanebne kopírujú.

TO je podľa mňa skutočné porušovanie duševného vlastníctva.

Hlavne, že vaperi videli excentrického Vaping Bogana rozbíjať Voopoo Mod vo videu, tak sa ako ovce pripojili k heštegu #boycottVoopoo a #poopoo ?

Lebo Voopoo zrušili dodávku čipov do Vandy Vape, a Vandy Vape zo seba spravili obeť, na čo im vaperi naivne skočili.  Ale vaperov nezaujímalo, čo je za tým? Že je za tým kopírovanie progresívneho dizajnu? Stačilo im vidieť samoľúbeho klauna vo videu, ktorý im prikázal čo majú robiť.

Celé zle. To fakt ma viac bavia beefy v slovenskom a českom hiphope, ešte aj tie sú menej komerčné.

 

dvarw-oblak-vapeklub2

 

Klon vs Fake

Kvôli predaju klonov ma raz napadol na Facebooku aj konateľ nemenovaného slovenského vapeshopu, rovno v komentoch na našej FB stránke. Vraj okrádam výrobcov. Pokúsim sa to vysvetliť stručne: Pokiaľ je niečo označené ako klon, nie je to fake. Nie je to okrádanie výrobcu ani predaj falzifikátov (padělkov).

Osobne nerozumiem, keď si niekto kupuje klony mainstream atíkov, ktoré v origináli stoja od 30 do 50 eur. To je fakt blbosť.

Ale ak predajca distribuuje klon atíku, ktorý stojí v origináli 150 eur, výrobca ho aj tak nemá 4 mesiace na sklade, a v popise predajca uvedie že je to klon, nepovažujem to za žiaden hriech. Ešte o to menej, keď sa výrobcovia originálu a ich fanúšikovia chovajú ako povýšeneckí retardi.

Hriech by pre mňa bol naopak, takýchto snobských idiotov podporiť.
Nepáči sa im, že predajca bude Slovák, ktorý má pre nich len 500, a nie 5000 eur.
Nikdy nepripustia predstavu, že by sme mali v ponuke ako originál, tak i klon.
Tak nech zjedia feferón.
Vlastne mi nedávajú na výber. Fakt im mám obhrýzť nechty na nohách a vyradiť klony z ponuky?

Vaper tiež nemá na výber. Má zaplatiť a čakať 3 mesiace na atomizér, o ktorom ani nevie, či mu bude vyhovovať?

Avšak v prvom rade, čo má robiť, keď zarába pár stoviek mesačne a chce niekde bývať?

Nech prídu európski vape snobi skúsiť žiť, pracovať či podnikať na Slovensko. Že ako dlho im ich názor a biznis vydrží.

 

Záver

Najprv som klony vnímal ako núdzu a hlavne ako možnosť skúsiť produkt pred kúpou originálu. Postupom času sa mi však otvorili oči a chápem, že klony sú vlastne jediná cesta, ako sa dostať k niektorým atomizérom a jediná cesta, ako tieto atomizéry ponúknuť aj na našom e-shope.

A čím lepšie spoznávam vape snobov, tým viac sa utvrdzujem v tom, že zostanem pri klonoch. Nepotrebujem sa hrať na žiadnu vyššiu spoločnosť či elitu. A netajím sa tým, že zarábam ako východňar. To na konzumný život európskej úrovne proste nestačí. Je o tom aj jedna časť Simpsonovcov, keď Marge chcela vstúpiť do vyššej spoločnosti a celú svoju rodinu tým trýznila, ako sa museli pretvarovať, a za posledné peniaze kupovala drahé veci, aby sa mohla blysnúť. Kým rodina pomaly nemala čo jesť.

Nemám záujem nikoho ovievať 5000 eurami 3 mesiace pred vypustením produktu na trh, aby mi vôbec niečo predal.
Nemám záujem kupovať si drahé veci, aby ma nejakí debili uznali a prijali do svojej sprostej spoločnosti, kde sa hľadí na to, kto má koľko peňazí.

Hlavné je pre mňa byť slobodný a nepchať sa nikomu do zadku. A to v každom ohľade.

Napriek tomu, že som nadšený milovník kvalitného piva (pozrite môj nový pivný denník na Facebooku a Instagrame), tak nechcem patriť ani do pivnej smotánky, lebo tam je to podobné.

A  napriek tomu, že som nadšený milovník kvalitného vaperského pôžitku, tak nechcem patriť do vaperskej smotánky.

Teraz už viete prečo.

Vape snobi, chas ma fras.


Update 6.12.2019: Originálne kúsky navrhnuté výrobcami klonov

Výborným príkladom nám bude Dvarw Diamond Tank. Je to totiž originálny produkt, navrhnutý a vyrábaný YFTK, čo je čínsky výrobca klonov. Lenže oni ho navrhli sami a nikde inde ho nezoženiete.

dvarw-diamond-tank-cierny-real-vapeklub-2 dvarw-diamond-tank-cierny-real-vapeklub-3 dvarw-diamond-tank-cierny-real-vapeklub-1

Tak ma poteší, keď sa vyjadríte i k tejto záludnej otázke 🙂 Je to originálny produkt, kde ho mám kúpiť „v originále“, ak nie u výrobcu klonov?


 

Update 20.12.2019

Azda by som nemal byť prekvapený, aká spŕška zla zo strany (mne už dlhšie známych) neprajníkov sa zdvihla po tomto článku.

Zopár jedincov sa pokúša nahádzať na mňa všetku špinu, ako keby tie dva klony z tisícov produktov, čo máme na shope, mohli za všetko zlo sveta.

Kým sa budú výrobcovia originálov hrať na Bohov a vypúšťať zo skladu 10 kusov mesačne za trojcifernú sumu, len pre vyvolených, tak situácia sa nezmení a Slovák a Čech si kúpi radšej klon. Tých pár kusov mesačne, ktoré náš shop posunie, nie sú koreň zla a problému. Tak by ste nad tým mohli zamyslieť.

Ja som sa zamyslel tiež. Našli sa ľudia (bohužiaľ nie v SR ani v ČR, ale bližšie k „zdroju“) s ktorými som o téme pokecal, a hoci mali iný názor ako ja, nepotrebovali ma za tento článok urážať  a už vôbec nie za chrbtom.

Nechcem ísť cestou predaja klonov. Keby som ňou ísť chcel, tak by bola ponuka klonov na VK už širšia. Ale nie je. Pritom dopyt je, ľudia si pýtajú kadečo od Spica, cez Taifun po Kayfun taký či hentaký. Trh je už dosť sýty na to, aby sme vedeli nájsť aj schopný atík do 40 eur – viď napríklad najnovšie Precisio alebo Glaz Mini. Keď sa však objaví nejaký hit, ktorý bude dlhodobo nedostupný a vypúšťaný len pre elitu, som otvorený tomu, že ho do ponuky zaradím. Ale nie je to moja priorita.

Je krásne byť otvorená myseľ, skúste to tiež.

22 komentárov k “Prečo vaperi milujú klony? Prečo nechcem patriť do vape smotánky?

 1. Pavol píše:

  Po prečitaní tvojho članku je jasne ze si asi užil množstvo antidepresív a zapil to pivom.takze menej antidepresív aby si nepísal taketo sračky a menej piva a bude aj na original vape veci ?

  • ĎURU píše:

   Ahoj, bolo mi jasné, že sa môj článok niekoho dotkne, keďže je kontroverzný a prináša vlastný, originálny pohľad na vec. Teda nechce sa páčiť každému.
   Mňa vždy poteší úprimný komentár, nemám rád pritakávačov. Lenže ten tvoj neprináša alternatívny názor ani protinázor, prečo by mali byť veci inak. Je to len osobný útok a obvinenie, ku ktorému sa však vyjadrím, pretože som bol vždy otvorený.

   Antidepresíva neužívam. Ľudia po nich smrdia a menia sa na zombíkov. Moja jediná skúsenosť, keď som mal 17 rokov a kamoš priniesol Xanax, ktorý našiel rodičom v šuflíku. Veľmi zlé spomienky. Tomu je ale už 15 rokov..

   Hoc nemám nič proti drogám, a mám na ne liberálny názor, sám drogy neužívam. Už si ani z jointa nepotiahnem, a to ani výnimočne. Remeselné pivo si vskutku dám, čo spomínam i v článku. V roku 2019 som sa však ožral iba raz, i za to sa hanbím sám pred sebou.

   Tento článok som napísal pred pár dňami a revidoval ho (uberal, dopĺňal) viac ako 10 krát. Raz bola na mojom stole káva, raz minerálka a raz pivo.

   Ale v prvom rade, to je moja vec, čo mám na stole. Myslím si, že slovenská protidrogová politika z nás robí zaostalú krajinu a spôsobuje mentalitu, kedy namiesto diskusii o téme sa budeme obviňovať, kto čo užíva, úplne mimo misu. Hlavne ponížiť. No ak si si všimol, ja v článku nemám za cieľ nikoho ponížiť, skôr sa zamýšľam a píšem skúsenosti. Je mi trápne, že tu musím ozrejmovať čo som kedy užil a čo som kedy neužil. Pre mňa je to echt sedláčina. Rovnaká sedláčina, ako keď sa susedia predbiehajú, kto má novšie auto, a rovnaká ako keď si vaperi na FB mastia ego, že kto minul na vaping 1000 eur mesačne. Ja za sedláka nepovažujem človeka, ktorý sa narodil v malom meste, ale človeka, ktorý vykazuje určité znaky zmýšľania a opičej logiky.

   Ono pokojne som tu mohol dať aj screenshoty, ako sa mi ubervaperi vyhrážali a aké primitívne veci mi písali, aké zákerné veci napáchali, ale neurobil som to. Pretože môj cieľ je inde, nie sú to osobné útoky ani rozdeľovanie komunity. Na to tu máme iných expertov.

   Článok nie je nejakým neuváženým výplodom, článok nevznikol za noc. Moje články nie sú nejaký výchrst myšlienok, chcem nimi niečo povedať, zanechať odkaz, prinútiť k zamysleniu, podnietiť rozumnú diskusiu. Každý článok revidujem 12 až 20 krát.

   Takže je mi ľúto že útočíš, krivdíš a klameš. Azda je to len syndróm trafenej husi. Dúfam, že som ti odpovedal dostatočne vyčerpávajúco a uviedol veci na pravú mieru.

 2. Pavol píše:

  Nevien čo by som ti mal napisať viac lebo kamarat Paris v hornom komente pivedal snaď všetko.ja som uz len napisal môj celkovy dojem s toho članku.ja nie som zuadna elita ani vo vapingu ani v živote.som tiež len obyčajny zarabajuci slovak ako kazdý iny.no aj napriek tomu si kupujem mody za 350e a atiky za 150e.lebo ak niekto povie ze je klon tak dobry ako original tak je to čista lož!a s tou elitou vapingu ako pišeš sa poznam.s niektorými osobne s inymi cez fb ale ani jeden nebol povyšený a ked potrebujem vzdy poradia a to aj bez toho ze by vedeli s coho vapujem lebo ja sa malo kde chvalim s tym co používam.a kedze druhé e-shopy high end ponukaju tak tvoja komunikacia s vyrobcami asi za moc nestala.a to ze ta vyrobca pošle do prdele lebo predavaš klony jeho produktu je snad uplne normalne.tiez by som to urobil.všetci na teba už pomali zabudli a preto si mal potrebu zase si zaripnut a pripomenut sa.ale neboj ono sa to utrasie a zase na teba zabudneme ? maj sa pekne a hraj sa na svojom piesočku a ten naš nehaj na pokoji ked ti tak velmi vadi ?

 3. Honza píše:

  K tomuto tematu si neodpustim neco malo rict, podle Tvych meritek asi zapadnu mezi ty zle a nadute co pouzivaji originaly. Prvne je treba si uvedomit ze pokud neni original neni ani klon! Nemam nic proti prodejcum klonu protoze chapu ze ne vzdy jsou dostupne a ne vzdy jsou volne finance ale to co tu pises mily priteli jsou naprosto zcestne nesmysly.

  Pokus se vzit do role vyrobce takoveho nechutne predrazeneho originalu, rok drepis u pocitace a snazis se vymyslet neco co chybi na trhu a zakaznicka obec po tom touzi. Zatim co se v lete ostatni chodi koupat tak ty shanis fabriku kde maji volnou kapacitu na cnc a kdyz uz ji sezenes musis to zaplatit. Vychazim z informaci od znameho ceskeho vyrobce uspesnych atomizeru, cela tahle sranda (a tos jeste neprodal ani kousek) je za milion.

  A kdyz uz zacnes prodavat a vyrobek se zda byt uspesny nahle se na cinskem eshopu nabizi klon za 1/4 ceny, budes z toho mit radost? Jsi stastny ze Tvoje casova, dusevni a financni investice je zmarena? To ze Tvuj vyrobek byl natolik zajimavy ze se dostal mezi vyrobky ktere jsou zajimave a proto se klonuji je sice pekne ale takove oceneni si muzes tak namazat na prsa protoze prodej cinskych klonu Ti financne neprinese ani halir na to abys pokryl svoje naklady s vyrobou spojene.

  To, ze prodejci vyhledavaji prodejce s vetsimi obraty je logicke, maji preci urcitou zaruku ze sveho zbozi prodaji vice, opet jsme u financi, kazdy kdo vyrabi preci logicky musi v co nejkratsi dobe svoji investici dostat zpet.

  Podle meho nazoru klon je proste zlodejna, nic sloziteho v tom nehledejme.

  • ĎURU píše:

   Ďakujem za názor 🙂 Len boužiaľ ako i ostatní kritici, ste prečítali len to, čo sa vám hodí. Ja som totiž nikde nenapísal, že vaperov delím na takých a onakých. Azda vy máte potrebu niekam patriť. Nedelím ľudí podľa toho, či majú lacný alebo drahý atík. Súdim ich podľa toho, ako sa správajú, a stretol som už veľa chujov aj medzi fanúšikmi klonov. Žiadne kastovanie sa z mojej strany nekoná. Budem to musieť ozrejmiť ešte po fejsbúkoch, lebo už vidím ako šíria prekrútené dáta.

  • ĎURU píše:

   Dík za koment. Tiež si myslím, že ceny „luxusných“ atomizérov sú určené pre Nemcov, Francúzov a podobne. Kto má peniaze nazvyš, nech si to spokojne užije. Keby som vyhral lotériu alebo dobre sa narodil, asi by som si tiež kupoval originály.

 4. Honza píše:

  Ono to tak vyznelo s tou elitou, osobne to takto nevnimam ale ani nelze preci oznacovat za „vapersku elitu“ nekoho kdo si koupi original. Jiste v cele teto komunite je mnoho lidi, nekteri jsou normalni a obcas se proste najde chuj ale to je tak preci vsude. Jen jsem rekl svuj nazor na klonovani protoze to nepovazuju za spravne ale i tak s tim samozrejme nic neudelam, jen vysvetleni proc si radeji koupim original a ano nekdy je velmi tezke ho sehnat o cene ani nemluvim.

 5. Dodo píše:

  Ja s tebou súhlasím. Vapujem asi 6 rokov. Spôsobom , že keď sa mi pokazí mód , zahodím ho , mám v zalohe ešte jeden a objednam ďalší aby vždy bola záloha. Ale aby som mal doma napr.30 módov považujem za hlúposť. A určite nedám za mód 150 € .Peniaze investujem do rodiny. Potrebujem vapovať a nie sa dívať na zbierku a obdivovať ju.

 6. Sagittarius69 píše:

  Dáky ten klon som aj ja mal.A napr. klon Dwarv MTL je taký istý ako origoš,len za zlomok jeho ceny.Ak vaper robotník zarobí 3500 šekelov,tak určite rád dá aj 200 šekelov za origoš atík.Druhá vec je,že drahý origoš vapera nemusí baviť a vyhovovať mu.A lacný klon niekomu za pár drobákov predá,alebo daruje.

 7. Roman píše:

  Offtopic jak hovado: Ono ked človek niečo povie, môže sa dotknúť niekoho iného. Ja len na margo antidepresív. Depresia je choroba, bez odbornej pomoci a liekov (antidepresíva) sa z nej nedostanete. Ak má zdravý človek depku, nie je to choroba. Z depresie sa nedá vyspať, ani prebdieť. Ak tu niekto náhodou má depresiu, nemôže spávať, má samovražedné myšlienky, nech prosím navštívi lekára. Verte mi, nechcete mať túto nemoc. Dík za pozornosť.

  • ĎURU píše:

   dík za poznatok. Ja som skôr narážal na to, že dnes sú tieto lieky nadužívané. Že som poznal v živote skôr ľudí, ktorí si ich zháňali, lebo uvoľnenie. Netrpeli depresiou. Nevraviac o tom, že dnes je to aj trošku „in“.

 8. Pingback: Again TACO POD (Vapehome) - recenzia - review » blog VAPE KLUB

 9. murdock píše:

  Dovolim si teda prispiet k tejto teme, vejpim 8rokov,asi 6r motam. Tema klony…obcas mam pocit ze ludom par veci nedochadza. Prva vec, mod ktory stoji 130e a je ho preukazatelne mozne vyrobit a distribuovat za 20e je zlodejina, nie prestiz nie podpora vyrobcu,ale zlodejina. Ak si zajdem na steak, ok do 15 euro saa mozes tvarit ako majitel restiky ze ti platim za masoi, za priestor, ked si pytas 25 tak asi za poziciu restiky v centre, ak si vypytas za steak 68 euro tak okradas ludi, a tu sa zjavia tri skupiny ludi/ Prva pride preto lebo na to ma,ok. Druha prijde lebo chce jest tam kde je ta prva skupina, a vyzerat ze on na to tiez ma(to su ty co prvy poznamenaju ze steak za 15euro by ani nejedol), a tretia prijde a povie si, ok, musi j3bat, a ide prec(to som ja). Podobne ako Iphone, vsetci vieme ze Apple robi smetie(1000e foun ma creva za 170 euro), ze ich notebooky maju 4generacie stare CPU a stoja dvakrat to co stoji normalny top tier,ale je tam jablcko, a ostatni uvidia ze mam jablcko….vdaka tomu jablcko ide a zije , ou je designed in Cali. Ak si v atikoch prva skupina, gratulujem uzi si, tiez by som si asi kupil origos keby mi inde potom love nechybali, ak si druha skupina, tak tu pises tie nasrane komenty o ukradnutom dizajne,dusevnej kradezi a podobne mudra, ak si tretia tak poznas ten skvely pocit ked ti padne na zem KF5, prehne sa a je na zahodenie, a ty si povies oka, dvacka minus teraz mozem kupit 5dalsich a furt som v pluse 😀 ..jak ja.
  Druha vec je kvalita, mal som od Augvape Merlin Mini original, v zivote som nevidel taku fuserinu, otrepy, kusky ocelovych pili neodstrihnute z dier, kusky zeleza v polke atiku….VAndy Vape drot ma bezne napisane 28g a je to 29.3g. Klony KFka, neexistuje take nieco, vsetko pekne a precizne urobene. Nieje setko zlato co sa blisti, len mnoho ludi nerozumie viacej jak cenovke.
  Tretia vec, 70% vejperov su pozery….preto sa tieto hovadiny vobec riesia, mam ix originalov,az som sa divil ze sa z nich robia klony vobec, v zivote ma nenapadlo ist niekam pyskovat ze niekto ma z toho klon, musi mat clovek hodne prazdny zivot aby mu na toto mysel chodila…Chcem origos, kupim si origos, chcem klon kupim si klon. A to nejdem rozoberat, u kolkych prominentnych shopov som nasiel ze predavaju fejky za originaly,cinske hlavy do caliburnov, fejkova bacon vata, a to boli zvucne mena velkych SK shopov,nie ebay. Ak niekomu vadi ze niekto si kupil nieco ine….dovod tvojho nestastia je v nom, nie v tych druhych.

 10. hlavica píše:

  Ech… Pred prečítaním som mal v mozgovni zmätok ohľadom klon vs. origoš. Ďuru ? máš moje uznanie.
  Článok/blog obohacujúci a pekne znázornený tvoj hodnotový rebríček, jasne vidieť že to napísal človek s úctou voči človečenstvu, ktorý sa nenarodil so zlatou vydličkou v rici ?.

  • ĎURU píše:

   Díky 🙂 Je to ale článok z roku 2019. Nuž ľudia sa snáď vo svojej podstate nemenia. Veru Vapeklub mi nekúpil tatko, ten mi vravel že je to chujovina a skončím v base 😀

   • hlavica píše:

    Viem viem že z roku 2019 ale podstata tá tam je.
    ? Tak niekto v base začína a niekto aj skončí. A to ani nestíhol povapovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.