Pokuta 12 600 € pre Vapeklub…od Maďarov

Stále vás rád informujem o veciach, ktoré sa dejú v zákulisí VK. Aj za cenu, že z toho ťažia i nesprávni.

Na jar 2024 sa do nás obul maďarský úrad SZTFH s výčitkou, že na web vapeklub.sk sa dá pripojiť z Maďarska a do ich krajiny ponúkame aj doručenie. Ako asi viete, Maďarsko má silné regulácie ohľadne predaja tabaku a vape. Ako sa ukázalo, dnes sú tam zakázané už aj príchute do e-cigariet – arómy, hoc žiaden nikotín neobsahujú.

Poučení sme vykonali nápravu – zrušili posielanie do Maďarska. Zároveň sa náš web dostal medzi oficiálne blokované – z Maďarska sa na vapeklub.sk nepripojíte.
Úrady oceňujú našu pohotovú nápravu a preto nám udeľujú najnižšiu možnú pokutu. A to je 5 000 000 HUF, v prepočte 12 600 €.

Viem, že mnohí budete chcieť pomôcť, no po konzultácii s niekoľkými právnikmi konštatujeme, že veľké šance nemáme – odvolať sa voči tejto pokute nedá, jediné čo môžeme spraviť je podať žalobu na maďarský súd. Súd presne tej krajiny, ktorá veselo rozdáva šialené pokuty. A keďže bola udelená minimálna pokuta, obávame sa straty času.

Áno, v ideálnom svete by sa proti tomuto nezmyslu spojili všetky tie európske vapeshopy, ktoré sa stali obeťou maďarskej šikany (ako sa ukázalo, ani na Slovensku nie sme jediní). Lenže málokto si môže dovoliť odložiť prácu na druhú koľaj, aby sa venoval boju s veterným mlynom.

Vyzerá to tak, že zaplatíme a budeme pracovať ďalej.

Prečo to nie férové ani logické:

 1. Sme v EÚ. Celá EÚ rozumie “voľnému obehu tovarov a služieb”. Veď to je jej hlavná myšlienka. Avšak v tomto prípade jedna krajina – Maďarsko – si vytvorila vlastné pravidlá a šikanuje ostatné štáty. Bez ohľadu na to, či ide o giganta alebo drobného predajcu. Nikto im doteraz neutiahol pomyselné vodítko. Podľa môjho názoru Maďarsko ukazuje, že do EÚ nepatrí.
  Podotkol by som ešte jednu vec: Úrady so mnou odmietli komunikovať v angličtine, potreboval som tlmočníka-prekladateľa.
 2. Sídlime v podstate na hranici. Maďarsko je od nášho expedičného skladu vzdialené pár kilometrov. Bližšie ako Bratislava, bližšie ako Banská Bystrica, bližšie ako Prešov. Vo výsledku nemôžeme pôsobiť ani v našej geografickej lokalite, ktorú sme ako e-shop schopní obsluhovať do 24 hodín. Je to mrhanie potenciálom.
 3. Do Maďarska sme nepredali dokopy nič. Na webe sme nikdy nemali prepínač jazyka (hoc sme ho plánovali). Tých zopár balíčkov, čo od nás do Maďarska odišlo, boli azda pokusy pomocou translatora, alebo išlo o polovičných Slovákov. Keby som z Maďarska utŕžil nejakú sumu, ktorá stojí za reč, tak by som tú pokutu proste zaplatil s vedomím, že sme v pluse a úrady si vzali svoju vytúženú časť koláča. Ale takto to nie je fér.
 4. Kŕmime darmožráčov. Náš e-shop vznikol so skromnou ponukou zopár desiatok produktov, a mojou prioritou bolo všetok zárobok vrážať naspäť – kým sa z Vapeklubu nestane “všetko pre vaping na jednom mieste”. A to som aj splnil. Naša ponuka dnes je vaperské nebíčko, na ktoré jeden život nestačí. Mojou ďalšou prioritou bola investícia do ešte lepšej, modernejšej webstránky, čo som tiež spravil v roku 2023, a hoc zatiaľ s neúspešnými výsledkami, nevzdávam sa. To je ale iný príbeh.
  V tomto príbehu je podstatné niečo iné: cítim sa trochu ako idiot, keď výsledky našej práce a peniaze našich zákazníkov končia v maďarskej kase. A vlastne za nič. Podľa môjho názoru sú to darmožráčske vyžírky. Nepochopili, že zmyslom EÚ nie je kradnúť od susedov, aby sa mohli občanom v správach popýšiť zelenými číslami.
  Viem, že moju otvorenosť oceníte. Aj takto to na svete chodí. Zas sme o niečo skúsenejší. 12 600 € som naozaj nečakal. Pri prvom pochybení by totiž pokuta mala byť mierna, ak vôbec nejaká.

Tak a čo ďalej?

Zachovajte pokoj, nič zásadné sa nedeje. Jednoducho budeme pracovať, aby sme stratu vyrovnali. Na kvalite služieb VK nič nepocítite. Len som vám chcel otvorene napísať, čo sa deje, lebo to považujem za prejav úcty. Niektorí ste s nami už od roku 2017 a mňa to teší tak, že to prekoná aj nasranosť z tejto nezmyselnej pokuty.

Existujú náhody? Presne v deň vzniku tohoto článku uverejnil youtube kanál Ekonómia Ľudskou Rečou video o orbánovskom zmýšľaní, ktoré potvrdilo moje vyššie prezentované názory.

Update 3.7.2024

Rozhodol som sa, že túto vymyslenú pokutu nezaplatím. Podporil by som tak ich nemorálne konanie a motivoval ich k tomu, aby pokračovali a šikanovali ďalších podnikateľov. Moje svedomie, ako aj zodpovednosť občana EÚ mi nedovolí prikrmovať aktivity tohoto typu.

Ďuri Vapeklub

15 komentárov k “Pokuta 12 600 € pre Vapeklub…od Maďarov

 1. Michal píše:

  Nemám vo zvyku písať recenzie, ale toto ma skutočne nasralo a ospravedlnujem sa za slovník až najbližšie pojdem do maďarska odídem bez magnetky už len na protest. Ďula skutočne ma mrzí takáto situácia aj ked neviem poskytnúť pomoc checm aby si vedel že máš moju podporu, VK je pre mňa skvelý shop a urcite n1 odvádzaš skvelú prácu a veľmi si to cením a každopádne držím palec pri natahovaním sa s akýmkolvek orgánom 😛

 2. radim píše:

  Jak se říká u nás na Moravě: s Maďarem se nedomluvíš.
  Takže tomu mám rozumět, že když podnikách ve státě A tak musíš dodržovat podmínky státu B? Trochu na hlavu ne?
  Pokud to stát B nechce, tak ať si přece zajistí blokaci u státu A sám. Občan státu A přece nemá povinnost dodržovat a ani znát podmínky ve státě B. Nějak to nepobírám ty maďarské kokoty ze státu B…

  • ĎURU píše:

   Ahoj. Áno. Odpísal som e-mail, po anglicky, že nerozumiem a že rád budem spolupracovať, ale prosím o komunikáciu v anglickom jazyku. Odpísali po anglicky jednu formulku, ktorou oznámili že nie sú povinní so mnou komunikovať inak ako v maďarčine a keď nemám prekladateľa, mám si ho oficiálne vybaviť cez nejaký iný maďarský úrad. Blázni 😀 Sa s koňom zrazili. Totálne fľusajú susedovi do tváre.

 3. SNH píše:

  Toto je pre mňa osobne veľký problém, pretože žijem v Maďarsku kúsok od hraníc so Slovenskom na objednával som si výlučne od vás. Neviem preto čo spraviť. Takto mi proste ani známi nemôžu nakúpiť a poslať tovar, pretože by oni ešte z toho mohli mať problém. Ako, EÚ má skutočne pomáhať v obchodovaní. Toto je absolútna sprostosť, čo Maďarsko spravilo a hoci v mnohom s Orbánom súhlasím, s týmto určite nie!

  • ĎURU píše:

   Presne tak. A koľkých zákazníkov z pohraničia sme stratili (náš web je z HU blokovaný) – pokiaľ ich pripojí na maďarský vysielač, hoci sú v SR, nezobrazí im vôbec web.

 4. Andrej píše:

  No ale čo potom, keď nezaplatíš? Ak právnici hovoria, že nie je veľká šanca vyhrať ani na prvom stupni, čo potom, keď na nezaplatenej pokute narastú penále? Argumenty, ktoré používaš sú síce legitímne, ale ak nevykonáš akciu, v žiadnom konaní nezaznejú. Podľa mňa to chce koordinovaný postup (píšeš, že vieš o ďalších shopoch) a dôkladne naformulovanú žalobu znalými právnikmi, ktorí sú schopní využiť slabé mieste maďarskej regulácie.

 5. Jan B píše:

  Duri, z mojich pravnych tahanic si pamatam existenciu smernice EU ktora hovori, ze sidlo Eshopu je v sidle jeho prevadzkovatela. Cezhranicny predaj je naozaj zakazany, ale nech si ako eshop urobil cokolvek, urobil si to v mieste svojho sidla, nie v madarsku. Po spravnosti ako si spominam ( smernica o zakaze cezhranicneho predaja elcigeriet ) postup ma byt taky, ze madarsky urad nevyrubi pokutu, ale postupi pripad nasej SOI. Druha vec je, ze smernica aj nasa legislativa zakazuje predaj, nie ponukanie a zobrazovanie web stranky. Neviem ci spravili kontrolny nakup, ak nie, SOI to pravdepodobne praskne do kosa. V kazdom pripade to vidim tak, ze ti madari su mimo svojej jurisdikcie. Ale urco sa odvolaj, ak to neurobis, vymozu si to. To im uz EU umozni. Ak sa odvolas, a pojdes na sud, mozes ist vyssie az na EU ak v madarsku neuspejes a oni dovtedy tiez figu vymozu. Drz sa.

  • ĎURU píše:

   V tom liste sa síce píše, že nie je možné sa odvolať, len podať žaloba na súd. No stále hľadáme prostriedky a možnosti.

 6. Joszef píše:

  Maďár touta pucka žouta … a pitChábo azanyat. Toto sa mi snad len sniva co som cital. Pozrime prezleceny komunizmus do kapitalizmu dobry je tato EU hnoj fuj ze sa nehanbia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.