BIELA NOC 2023 – kultúrna udalosť alebo reklama na tabak?

Glo reklama - Biela Noc 2023 Košice

Prečo som na košickej Bielej Noci 2023 zostal šokovaný?

Nie som žiaden právnik ani lobbysta. Avšak vo svete tabakového priemyslu, presnejšie vapingového, sa pohybujem viac ako päť rokov.

 

Čo je to vlastne Biela Noc?

Profiluje sa ako kultúrno-umelecká udalosť pre širokú verejnosť, pre všetky vekové kategórie. V meste sa objavia umelecké inštalácie a občania ich majú prechádzať podľa mapky. Niektoré sú zdarma, niektoré za vstupné. Táto bola zdarma, a vlastne to najväčšie, čo som na Bielej Noci 2023 videl…

Prichádzam do Kulturparku. Už z diaľky vidím niekoľkometrové blikajúce farebné kruhy, sprevádzané hudbou a parou. Kopa ľudí, kopa detí, mnohí si to natáčajú, fotia. Detičky sa tešia zo svetielok a hudby.

Pozerám bližšie, všade je logo GLO. Neviete, čo to je? Je to zariadenie na zahrievanie tabaku. Vlastne Iqos, ale od iného výrobcu. Tentoraz to nie je Philip Morris, ale British American Tobacco. Ide teda doslova a dopísmena o tabakový výrobok.

Neverím vlastným očiam, že hneď vedľa je v rámci atrakcie akási predajňa či showroom. Ideme okolo, a už nás hostesky oslovujú a pokúšajú sa nám GLO vnútiť.

 

Reklama na tabak je protizákonná, no ide aj proti etike a fair play. Prečo?

Tabakové a pridružené výrobky majú v EU zakázanú reklamu. Ako majiteľ malého vapeshopu to vnímam a rešpektujem už od roku 2017. Žiadne reklamy na google, na facebooku, na instagrame, nedajbože v rádiu či telke, žiadne plagáty…

Spomínam si aj na to, ako nám jedno košické kultúrne centrum v deň konania zrušilo malý komunitný vapezraz pre 20 ľudí – s tým, že propaguje fajčenie. Dnes si ľudia z podobných kruhov podávajú ruky s nadnárodnou tabakovou spoločnosťou.

Rešpektujem zákaz reklamy pre vaping, pretože to dáva zmysel. Hoc vaping považujem za morálne čistú cestu, ako sa zbaviť fajčenia tabaku, cigariet či iqosov, rešpektujem že ľudia sa o vapingu musia dozvedať neoficiálnymi cestičkami. Siedmy rok fungujem vo vape biznise úctivo bez reklám.

Moju pointu už chápete. Kde sú peniaze, kde sú právnici, kde sa podajú tie správne ruky, tam sú zrazu tabakové výrobky podstrkované celému mestu v rámci oficiálnej “kultúrnej” udalosti.

Že bolo na akcii množstvo detí a tínedžerov, to nespomínam náhodou. Deje sa tu výchova budúcej generácie spotrebiteľov, potenciálnych fajčiarov. Až sa o pár rokov budú rozhodovať pre značku svojho zariadenia, GLO môže v mozgu vyvolať veľmi príjemné asociácie s časmi bezstarostného detstva. Ak vám to znie šialene, pravdepodobne marketing nepatrí medzi vaše hobby. To je v poriadku, aj preto píšem tento článok a pokúšam sa vysvetliť prosté súvislosti.

Tentoraz nie je priestor na diskusiu, či je horšie vapovať liquidy alebo inhalovať záhadnú tabakovú hmotu, ktorá zapácha ako prdy. Môj názor poznáte, sme predsa na vapeklub.sk.

 

Záver

Podčiarknime to. Témou je propagácia a etika v reklame. Nie, nemám silu a chuť podávať žaloby a viesť boj s nadnárodnou spoločnosťou. Tento článok som napísal najmä preto, že cítim povinnosť zaznamenať, čo sa deje v Európskej Únii a na Slovensku. Ako môže byť desať rokov zakázané propagovať fajčenie či vaping, a zrazu sa na verejnej udalosti pre všetky vekové kategórie objaví megalomanská atrakcia a komerčný stánok GLO?

Je to podľa vás fér? Je to podľa vás v poriadku?

Píšem krátku sťažnosť sem do Rady pre reklamu. Môžete spraviť to isté, nech nás je počuť. Dajte vedieť na svojich sociálnych sieťach alebo v našej FB skupine, akú odpoveď ste dostali a či vôbec.

Pomôcka: v kolonke Zadávateľ uveďte: British American Tobacco.

Pridajte sa k sťažnosti TU, zaberie len minútku

Update: 9.10.2023 som tento článok poslal aj do Európskeho Parlamentu a o vysvetlenie požiadal Mesto Košice.

2 komentáre k “BIELA NOC 2023 – kultúrna udalosť alebo reklama na tabak?

  1. Pali píše:

    Buď našli v zákone cestičku, alebo je to natoľko rentabilné, že nejaká trápna pokuta ich nezaujíma. Zaujímalo by ma, či inštalácie prechádzali aj nejakým schvaľovacím procesom. Okrem toho z každej druhej trafiky na mňa svietia farebne usbčka a u nas v potravinach majú na dverách hrdo vylepené, že roztomilé jednorázovky sú v ponuke. Mňamka. Rodičia dostávajú ku klasickým cigaretám za nákup darčeky. Nakoľko je čo povolené, to neviem, čo je verejný záujem ohľadom dymiacich výrobkov už nerozumiem. Ľudia nefajčte, neinhalujte, ale fajčte a inhalujte. Podporíte doktorov, aj štát. V konečnom dôsledku sme všetci národu prospešní, kedže prispievame a prispievať budeme.
    Na odľahčenie : https://www.youtube.com/watch?v=eOIMTAm4gJE
    … ked nás už aj tie dane čakajú

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.