Prečo vás Vapeklub nepresviedča a nerieši škodlivosť vapingu? (Zamyslenie)

škodlivosť vapingu - titulná foto

Za námet na tento článok vďačím novým zákazníkom, ktorí prejavujú záujem o vaping ako nový životný štýl. Avšak sú prekvapení, keď na našom webe nenájdu „presviedčacie“ články na tému Vaping a zdravie, ktoré by vraveli, aký je vaping oproti fajčeniu neškodný. Že ich nebudú presviedčať ani poradenské maily a messengery, ktoré obsluhujem. V tomto, dúfam, krátkom článku, sa pokúsim opísať prečo je to tak, a ako to vidím po rokoch vedenia vape blogu, komunity a vapeshopu. Nie, toto nie je článok ktorý by propagoval vedecké štúdie, hoci tie ukazujú, že vaping je až o 95% menej škodlivý oproti fajčeniu.


 

Vedci zistili, že…

…šmaľec, slanina a živočíšne tuky škodia zdraviu. Lenže iní vedci zistili, že sú zdraviu prospešné.

…káva škodí zdraviu. Medzičasom iní vedci dokázali jej zdraviu prospešné účinky.

…elektromobily sú ekologická revolúcia. Nie, nakoniec čítame že škodia prostrediu viac ako dieselové motory.

Tiež ste už alergickí na „vedci zistili“ a „štúdia ukázala“?

Chápete, kam tým smerujem?

Vedci nepracujú zadarmo. Každú štúdiu či výskum si niekto objednáva a niekto platí. A vedci sa pokúšajú dokázať to, čo chce dokázať objednávateľ. Ak nedokážu, jednoducho sa štúdia môže zamiesť pod koberec.

Inými slovami, ak si štúdiu objedná výrobca cigariet, určite bude sledovať iné ciele, ako keby si ju objednal výrobca z vape priemyslu.

Na internete nájdete kopu takých aj onakých článkov a štúdií. Môžeme sa tak donekonečna ohadzovať linkami. Mne to pripomína, keď mi ako študentovi VŠ posielal otec vkuse linky o škodlivosti konope, a ja som mu odpovedal linkami z iných zdrojov o zdravotne prospešných účinkoch konope. Nikam to neviedlo.

Nehorím, vapujem samolepka foto

Nutno tu spomenúť, že vape priemysel nemá v politike taký zásah, ako tabakové spoločnosti. Kým tabakové spoločnosti fungujú formou niekoľkých gigantov, vape priemysel je roztrúsený na kopu drobných výrobcov a predajcov, ktorí si v konkurenčnom prostredí podkopávajú nohy a nejaké snahy spájať sa vidíme len výnimočne. Nečudo, pokiaľ sa v psychicky náročnej práci pod tlakom nezastavíš 14 hodín, večer už nebudeš meniť svet. A úprimne, keby sa nejaká kampaň spájania predajcov začala diať na Slovensku, asi by som do toho nešiel. Po tom všetkom, čo som si „v biznise“ zažil a stále zažívam, som skeptický a opatrný.

V Česku nedávno vznikol web provapery.cz, ktorý mi bol opísaný ako projekt, ktorý sa pokúša komunikovať „smerom von“ – čiže neoslovovať len vaperov, ale tiež verejnosť zmätenú anti-vaping propagandou, ktorú vidíme v médiách. Priznám, aj tu som skeptický, keďže projekt má na svedomí opäť súkromník – český distribútor. Môj šiesty zmysel zapína výstrahu vždy, keď počuje o nezištnom projekte pre verejný prospech. Vyslovujem obavu, či sa z projektu provapery nestane reklamná plocha pre vybrané vapeshopy. Oceňujem, že niekto začal niečo takéto robiť, ale na čo poukazujem – opäť to nie je nezávislé.

O výskumy fajčenie vs. vaping by sa mal starať štát, ministerstvá zdravotníctiev. Možno tak v rozprávke. To by totiž štátu muselo záležať na jeho občanoch alebo aspoň ich zdraví. Štát však ľúbi a potrebuje spotrebné dane: cigarety, alkohol a pohonné hmoty. Nemusím vravieť, aký dopad má na naše zdravie fajčenie cigariet, pitie liehovín, a na životné prostredie vyvážanie sa autom po meste a na výhľady namiesto chôdze či bicykla, alebo lietanie po svete, často kvôli pár dňom či pár fotkám, ktorými chceme zapôsobiť na svojich online priateľov. Štát by si pílil konár sám pod sebou, keby začal podporovať kampane vyzývajúce k uvedomeniu sa. Ale to už zachádzam k zložitej téme. Podstatné tu je, že štát nebude haniť cigarety, z ktorých má spotrebnú daň, v prospech vape výrobkov, na ktoré (zatiaľ) táto daň nie je.

Svetlou výnimkou je Anglicko, ktoré vaping začalo oficiálne podporovať ako najúčinnejšiu cestu skoncovania s fajčením. Všetci sme ticho závideli, keď minulý rok začali internet obiehať fotky z britských nemocníc, zobrazujúc veľké plagáty propagujúce vaping, vyzývajúce pacientov aby sa informovali u lekára. Anglicko oficiálne zapojilo vaping do svojho programu, ktorého cieľom je krajina bez fajčiarov. Máme čo závidieť.

Vape a čaj

 

Nepresviedčam

Keď som začínal niekedy v roku 2015 vapovať, vôbec mi nenapadlo zisťovať škodlivosť a neškodlivosť, tak nejak som považoval za samozrejmosť, že vaping je zdravšia alternatíva, naviac som to cítil na svojom zdraví. Ale o tom nižšie.

Keď som v roku 2016 zakladal tento blog, zameranie bolo jasné: Od vapera pre vaperov. Necítil som potrebu niekomu vaping nútiť. Cieľom Vapeklubu nebolo propagovať vaping medzi verejnosťou. Neviem prečo, chcel som cieliť na tých, ktorí vaping prijali ako svoj životný štýl z vlastného rozhodnutia.

Vape Zraz 13 Košice (2019)
Ani naše vapezrazy nepropagujeme mimo komunitu. Aj tak si k nim vždy nájdu cestu nové tváre. Na foto Zraz 13 (2019)

 

Až dnes som si uvedomil, že môj obľúbený článok Ako prestať fajčiť? neobsahuje kapitolu Prečo prestať fajčiť. To by si asi mal každý urovnať v hlave sám, snáď vie ako sa cíti a ako smrdí.

Samozrejme, ak vidím fajčiara a vidím že sa trápi, rád mu podám pomocnú ruku, dám tu tip, ale nebudem ho presviedčať. To sa možno časom zmení, veď ako sa vyvíjajú názory človeka a blogera, tak sa môže vyvíjať aj Vapeklub a jeho „marketing“.

Keď som však videl prvotnú kampaň IQOS, prišlo mi zle. Cez víkendové večery vypustili do centra mesta svojich „poslov“, ktorí oslovovali fajčiarov a presviedčali ich k „zdravšej forme fajčenia“. Ak mám správne info, poskytnete občiansky preukaz a nejakú finančnú zálohu, a idete domov s IQOSom. Mimochodom, dodnes občas dostanem správu, prečo také zapožičiavanie nerobíme aj my. No, jednoducho na to nemáme, nie sme nadnárodná spoločnosť a aj keby hej, takýto štýl sa mi fakt prieči. Možno len nie som ten správny obchodnícky typ. Chvalabohu. Skrátka, verím, že tak ako doteraz, ľudia si k vapingu cestu nájdu aj bez nátlaku a slizkých zmlúv o zapožičaní. Ako vraví Miro, „nestojí to svet“.

 

(Už) nevediem svätú vojnu

Za tie roky ma už prestali vzrušovať aj „krčmoví a kaviarňoví experti“. Tak ich volám. Nesvojprávni blbci, alebo obete mediálnej propagandy? Oboje.

Kedysi som zbieral tie protivaperské články s clickbait titulkami. „Vedci zistili, že elektronické cigarety môžu byť škodlivé!“
V takomto článku nikdy nenájdeš jedinú relevatnú informáciu, len sa slovnými zvratmi pokúšajú vydesiť čitateľa a nakoniec nepovedia nič.
Problém je, že „čitatelia“ ich nečítajú! Čitatelia, lepšie povedané obete, rolujú svoj FB newsfeed a nadpisy sa im ukladajú do podvedomia. Presne tak vyzerá moderná manipulácia. A presne tak vznikajú krčmoví a kaviarňoví experti.

„Ja som čítal že to je ešte viac škodlivé“. Ach jaj. Kedysi som do nich ešte dával energiu. Nemá to zmysel. Vymleťák si zapáli svoj malbáčik s pocitom víťaza. Je totiž klasik.

Keď sa už veľmi vytočím, opýtam sa „Kde si to čítal?“ alebo „Vymenuj aspoň 2 z piatich zložiek e-liquidu„. To ich väčšinou umlčí.

Tri minipríbehy

1) Krčmovému expertovi som vymenoval tie zložky e-liquidu ja. Pri slove Glycerín zareagoval: „No vidíš! Nemusím byť vedec aby som vedel že to je svinstvo! Šak glycerín – nitroglycerín..“

2) Iný expert mi k vape fotke na FB dal komentár:
„Chemky!“
Pýtam sa ho: – Ako si došiel k tomu, že sú to chemky?
„Je to tekuté, musia to byť chemky“
– Podľa tvojej logiky aj čistá voda z prameňa sú chemky.
Koniec diskusie.

3) A tento bude najsmutnejší.
Moja známa je (alebo toho času bola) redaktorkou mienkotvorného Denníka SME. V roku 2018 spracovala pro-vapingový článok.
No čo sa nestalo, o rok neskôr dostala zadanie na anti-vapingový článok, ktorý opäť ochotne spracovala a aj ten sa ku mne samozrejme dostal (mimochodom už ho neviem nájsť, možno ho nakoniec odstránili).
Čo čert nechcel, stretli sme sa o pár dní v podniku v piatok večer pri jednom stole. A ja som musel tému načať. Samozrejme som začal dávať „nepríjemné“ otázky typu „Čo obsahuje e-liquid? Je to len 5 zložiek, taký odborník ako ty by to mal vedieť“. Samozrejme som sa odpovede nedočkal, naopak to skončilo hysterickou reakciou, kedy si slečna odsadla k inému stolu a jačala, že ju obťažujem. Takže asi takto si mediálni „experti“ stoja za svojimi superčlánkami.

Musím spomenúť, že aj tabakový gigant snahy o mediálnu propagandu po rokoch vzdáva a prináša produkt s e-liquidom: VEEV, kde sa dušuje 95% nižšou škodlivosťou oproti klasickým cigaretám. Však ste to už niekde počuli?
V čase, keď tvorím tento článok, Slovensku vládne IQOS a útočí na vás na benzínkach i v hypermarketoch. Skôr či neskôr to bude práve VEEV, ktorý je vlastne vape e-cigareta, dočkajte času. Morrisovci začínajú sklápať uši.

Nízke Tatry vape turistika

 

Empíria

Empíria je prístup, kedy svoje znalosti získavaš na základe vlastných skúseností. Inak povedané: verím len tomu, čo sám zažijem a uvidím. Netajím sa, že mám k tejto filozofii celkom blízko. A čím viac chápem fungovaniu sveta v informačnom veku, tým bližšie.

Môžem teda otvorene písať za seba, a za to dám ruku do ohňa. Odkedy som v roku 2015 začal vapovať, ochotne som prijal rolu pokusného králika. Môžem otvorene napísať, že po vypustení cigariet zo života som sa začal cítiť zdravšie.
Kedysi moje výlety vyzerali tak, že som sa niekam vyviezol autom a pri menšom kopčeku som už išiel vypľuť pľúca. Vlastne stačili schody a mal som dosť.
Postupne som si všimol, že sa mi dýcha lepšie a začínam byť závislý na turistike a pohybe. Začal som zdolávať vrcholy pohorí, čo bolo predošlých 10 rokov nemysliteľné.

Toto všetko je však stále dojmológia, nie výskum. Za posledný rok som napríklad zásadne pribral, a mohol by som to prisúdiť vapingu, to by však bolo zcestné. Vapujem totiž 5 rokov.

Čo je ale jednoznačné: Auto ani byt už nesmrdia ako stuchnutý popolník. Ani môj pes viac nemusí trpieť v zafajčenom prostredí. Presne to je jeden z hlavných prínosov vapingu – vaši rodičia, potomkovia, súrodenci a domáci miláčikovia prestanú byť vystavovaní pasívnemu fajčeniu. To by mi za to stálo, aj keby bol vaping rovnako škodlivý ako cigy.

Ako malý bonus, pri vapingu sa mi nemôže stať to, čo kamošovi. Vypil toho viac ako by sa patrilo, zaspal s cigou a podpálil si byt. Pri vapingu nehrozí.

V neposlednom rade som sa začal cítiť slobodnejší. Už žiadne vychádzky na benzínku o polnoci, už žiadne pozeranie do krabičky večer, či mám cigu na ráno.. vaperovi sa totiž už za prvých pár mesiacov prirodzene nazbiera zásoba liquidov, takže nebude nikdy nasucho.

Nielen skrz FB skupiny som v kontakte s mnohými vapermi. Osobne nie som typ, čo by rád chodil po doktoroch – skôr sa im vyhýbam, keďže neexistuje zdravý človek, len nedostatočne vyšetrený. Vaperi však opakovane hlásia, že ich pľúcne výsledky po prechode na vaping doktori označujú ako nefajčiarske.

Tiež mám kamoša, príležitostného resp. spoločenského fajčiara, ktorý po piatkoch a párty bojoval s krutými opicami. Postupne zistil, že tie opice nie sú z alkoholu, ale z cigariet. Po prechode na e-cigu opice zmizli. Toto mi potvrdili viacerí nezávisle od seba. Ja opice nemám, lebo viem piť ? S mierou.

 

Záver

Vapeklub nie je vedecký portál. Možno aj chvalabohu.

Môže sa stať, že o 10 rokov zaplní prvá generácia vaperov nemocnice s nečakanými zdravotnými problémami, ktoré sa prejavili až po desiatkach rokov. Môže. Aj preto nebudem nikomu vravieť, že vaping je svätý grál.

Za seba môžem empiricky povedať, že po piatich rokoch nonstop vapingu nebadám žiadne zdravotné problémy, práve naopak, cítim sa zdravšie. Vapujem možno 500 poťahov denne (dlho som to nemeral) a zásadne som znížil obsah nikotínu v liquide. Možno aj preto vapujem takmer vkuse.

Tento článok bol môj názor a pohľad zo stredu roku 2021. Neváhajte dať pod článok komentár a vyjadriť svoj názor. Ďakujem!


 

Ak vás téma zaujala a hľadáte film na večer, pozrite si film A Billion Lives (Boj o miliardu životov), ktorý zatiaľ visí na Youtube s českými titulkami.

 

 

Demänovská hora vape turistika

19 komentárov k “Prečo vás Vapeklub nepresviedča a nerieši škodlivosť vapingu? (Zamyslenie)

 1. Richard "Dejmal" Tůma píše:

  Tak pod ty tvoje empirický zjištění mohu dát razítko. Dřív byl zázrak mne vidět bez cigára, dnes již přes deset let zas bez toho mého parostroje.Takže intenzita hulení téměř stejná,(cigáro jsem nesměl doma, vapit můžu i u komplu) . Kopce co jsem ve čtyřiceti letech sotva vyfuňel dnes v padesáti+ bez problémů s dýcháním vyjdu.Dále když jsem přestal s kouřenim,tak už po čtrnácti dnech jsem byl vzteklej a protivnej natolik, že mi žena sama koupila cigára abych si zapálil, že se mnou jinak nevydrží a i tenhle problém s vapingem pominul . O plicích by mohl vyprávět tchán poté co jeho doktor porovnával snímek plic těžkého kuřáka a snímek těch samých plic po roce vapingu. Podle toho doktora se plíce vapera vyčistí rychleji, než když se přestane kouřit úplně. Tohle jsou zas mé empirické zkušenosti po deseti letech vapování.

  • ĎURU píše:

   Dík moc za koment a tvoje skúsenosti. To s tým rýchlejším čistením pľúc je zaujímavý poznatok, ktorému by sa mohli venovať „vedci“.

 2. maxipes84 píše:

  Skoncili mi pravidelne vychadzky na balkon 🙂 svojim znamym som poradil, niektori si 2x potiahli a potom si utekali zapalit. Svokor je nechutne tuhy „kuzaak“, no akakolvek napln s nikotinom ho drhne, cigariet sa odmieta zbavit. Sused ma raz nukal nejakymi cigarilkami, ja som mu pre zmenu dal potiahnut z ceresnoveho tabaku saljut, na druhy den mi zvonil, ze by to chcel este vyskusat.. do 2 tydznov si uz motal vlastne spiralky. Je to v ludoch, niektori su stastni, ze sa im zmenil zivot, ini ostavaju pri svojom.
  A samozrejme vdaka za clanok 😉

  • ĎURU píše:

   Pravda. Dík za koment 🙂 A presne toto som asi zabudol v článku uviesť, že vaping sa vlastne propaguje aj sám, ústnym podaním.

 3. vapernaut píše:

  Super blog, super napisany, cita sa sam. Kludne by som sa pod to podpisal, ale je tu jedno ale.
  Vobec, ale ze vobec sa mi nepaci ako ramcujes vedecke studie a davas ich do jedneho kosa s propagandou a lajfstajlovymi clankami. To je velmi nebezpecne a jeden z dovodov sucasneho stavu, nielen vo vape svete. Ale to je na inu debatu.
  Nechcem aby to vyznelo negativne, podstata o nepresviedcani a zamerani shopu je super a suhlasim.

  • Fallen píše:

   A presne týmto tvojim empirickým a nenátlakovým prístupom si si ma získal Ďuri.
   Rozhodnutý pre vaping som už bol, aj skúsenosti s vapingom som už mal(s bylinkami, nie s liquidom hehehe), len som hľadal nejaký e-shop.
   A ľaľa, našiel som dva v jednom. Fajn shop a fajn komunitu vaperov – VapeKlub.
   Som rád, že som sa mohol pridať.

 4. wincurko píše:

  Pěkne .
  Pracujem v chemickom závode s nepržitou prevádzkou ( hampejz sám o sebe )
  Minule som ťahal nadčas na druhej zmene , tak som si šiel pobafkať na fajku ( aby som bol presný u nás na zmene sú dvaja „fajčiari “ ja Vapujem a kolega Iqos , nie som moc zvyknutý na spoločnosť na fajke )
  Čo čert nechcel druhá zmena má 4 tuhých fajčiarov . Ja som mal chuť pomrakovať na prasáka , tak som mal nabitý limitless RDTA + a v ňom kombináciu Pinkman/ Heisenberg.
  Prišiel môj 33 ročný kolega s 25kg nadváhou , vytiahol Philips Morris ( nie som si istý ) … A teraz to začne …. A plničku , zobral cigu strčil do plničky a do tej cigy narazil guličku s mentolom , krajina pôvodu Aliexpress.
  Keď som to videl , skoro ma piclo , že aký kandel to fajčí , väčšinou sú mi všetci u zadku a nikoho nenútim do vapingu , ale nedalo mi to .
  Tak mu vravím , mám v batohu druhý atomizér MTL šlukuje sa ako ciga , vyčistim ti ho , vydezinfikujem , namotám , nalejem ti doňho tabak s mätou , skús to nefajči tento čínsky patok .

  Jeho odpoveď bola , že on tieto chemické smrady čo fajčím on fajčiť nebude . že čítal aké je to zdraviu škodlivé .
  A na moju otázku čo tá gulička , mi odpovedal že to je len aróma ..
  Takže zhrnutie , všetci vedia a čítali že vaping je zlý že je škodlivý a radšej si praskajú v cíge guličky z Aliexpress.

  PS: nechcem útočiť na Aliexpress , nechcem ho zhadzovať , ale sú veci čo by som z neho nefajčil , nepil, nejedol.

   • Tina píše:

    Ahojte. Moja skúsenosť: Pyrocigarety som fajčila 22 rokov. Už pred 20-timi rokmi som svojim známym vždy hovorila, že keď niekedy vynájdu cigu, ktoré nebudú páchnuť, dám sa na ne. A dočkala som sa. Elektronické prvotiny, ktoré tiekli a krátko vydržali ma neodradili, skúšala som bez ohľadu na komentáre okolia ďalej . Vapujem už 9 rokov a je to neporovnateľný rozdiel. Spokojný je partner- nefajčiar, moje deti ale hlavne JA. Na Vapeklub som narazila len nedávno a zdieľam názor Ďuru.
    Držím palce, Ďuru, pokračuj v tejto mini osvete. Teším sa na ďalšie príspevky a produkty.
    Tina

 5. c.belak píše:

  Vďaka vapeklubu som v podstate prestal fajčiť aj keď mám pocit fajčenia stále,to bolo pre moju hlavu najdôležitejšie.Celých 38 rokov som fajčil cigarety,stokrát som prestal a stojeden krát začal,ťažko znášam prehry a vždy som bol strašne nešťastný z toho ako som znova a znova podľahol.Jedného dňa zaťko dotiahol domov IQOS-vyskúšal som a po mesiaci ma prestal bolieť každý hlbší nádych,šťastný z pokroku som pri tom zostal asi rok a pol,naučil som sa nevšímať manželkine výčitky,že to smrdí ako pisoár.Našťastie však nejako začiatkom roku zdraželi cigarety a ja som si povedal – DOSŤ,NA TO UŽ NEMÁM.Začal som teda hľadať na internete info o vapingu.Vapujem cca pol roka,zistil som,že nepotrebujem nikotín (pol roka bez a žijem).Vyskúšal som rôzne príchute a nakoniec mi najviac chutí báza s 2% čerešne.
  ZÁVER ? Cítim sa super,nebolia ma pľúca,nesmrdím,chutí mi to a veľmi dôležité- stojí ma to cca 10 centov denne.
  ĎAKUJEM.

 6. Fero píše:

  Ja tiez sam za seba mozem povedat ze som bol tuhy fajciar 20az30 denne tvrdych cigariet rano huste tmave hlieny a po 2 mesiacoch ziadne ranne dusenie kaslanie pluca sa zacali cistit aj covid som prekonal ako pan bez kasla a opice veru nie su to tiez mozem potvrdit pri pive 3 krabicky vzdy padli a teraz vstanem rano a nic akoby som ani nebol po opici cize za seba mozem povedat len tolko ze mne vaping pomohol zdravotne a to nevravim o financiach aj ked je to zo zaciatku hladanie casom clovek najde to svoje

 7. Majo Brandejs píše:

  Ja som začal s vapingom v roku 2015. Veľmi ťažká dostupnosť príchutí (o S@V sa ani nesnívalo 🙂 ) V tej dobe prevládala zn Liqua na tú som si ako tak zvykol. Ale stále som niečo hľadal lepšie. Po zavedení EU reštrikcií nikotínové iba 10ml a podobne som sa postupne vracal k cigaretám až som pri nich ostal do minulého týždňa. Som sa nasral a nakúpil nové nástroje na vaping a po 7 dňoch nemám chuť na cigu vôbec a dúfam že to tak ostane. Trošku viacej treba investovať na začiatok ale ako Ďuru spomínal v článku začnú ostávať nevyvapované liqidy a začne sa to vyplácať. Držte my palce aby som sa ku cigám nevrátil. Ďakujem aj za tento eshop a blog a FB stránku, ktorú sledujem necelé 2 týždne 🙂 Vapovaniu zdar.

  • ĎURU píše:

   Ahoj a vitaj! Ako píšem i v inom článku, vôbec nevadí občas si dať cigu. Kým si dáš jednu namiesto 20, je to super. Ja som pol roka kúril aj cigy aj vape kým ma cigy prestali baviť. Teraz si dám raz za rok niekde na oslave, keď už neviem čo od rozkoše a potom krútim hlavou že aká je to blbosť 😀

 8. Peter píše:

  Ahoj článok krásne napisany . .. zacinal som s vapingom v 2012 vapoval som asi pol roka ale kedze niekedy to nebolo az take jednoduche dostat sa ku liquidom a dobremu zariadeniu som to zanechal .. zacinal som na joytech ego .. na tu dobu to nebolo take zle .. ale ako vravim dostupnost nebola taka ako je dnes ze si len jednoducho kliknes na vapeklub.sk a mas co potrebujes a chces (o dokonalom pristupe a ochote pomoct a poradit ani nevravym) . dlho som sledoval FB skupinu a povedzme ze som sa stym znova zacal zoznamoval .. ..teraz som sa znova vratil ku vapingu a je to uplne niekde inde ako to bolo dakedy . ci uz pozriem na zariadenia alebo na liquidy a ich kvalitu . zatial musim uznat ze si sem tam zapalim . ale som na dobrej ceste s uplnym koncom .. vaping je pre mna uplne nieco ine .. nieco co ma bavi .. a navyse mam tam aj svoj ritualik .. v motani 😀 pomalicky sa ku mne pridava aj priatelka ktora zacala aktivne pouzivat moje druhe zariadenie .. + bracha sa uz tiez pomalicky dostava na nasu stranu .. zase je naplneny kosik ale prislusenstvom a zariadenim pre neho . 😀

 9. Stanley píše:

  Fajčil som fajky, vlastný domáci tabak a míňal nemalé peniaze za klasické cigarety, ranné kašle a pravidelné aj nočné fajčenie, do spálne som chodil smradľavý, fuj.
  Dnes je to iné aj keď nehovorím že vaping je lacnejší kedysi som za fajku na mieru dovolil dať aj 250€ dnes dám menej za módy, aj keď ma ťahá dať si klasickú cigaretu ku káve no nemôžem povedať že si ju nedám ale už aj to prestáva byť chutné k fajkam už nemôžem ani privoňať tak aspoň spomienka na minuté peniaze stoja v krabiciach, miesto v policiach nahradili elektrické cigarety.
  Celková pointa prechodu na vaping je úžasná žiadny stratený čas pestovaním tabaku viac času z rodinou,ale tá najpodstatnejšia vec nesmrdim cítim sa súper možnosť výberu rôznych chutí a vôní. Nakoniec lepšie dýcham cvičím konečne ? vapingu zdar a už troch známych som doviedol k vapingu a jednému sa podarilo prestať fajčiť úplne. To je správna cesta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.