Vanilla Tobacco, Butter Biscotto, Golden Tobacco (Liqua) – recenzia

Na jar 2021 prichádzajú 3 úplne nové príchute v sérii Liqua Mix n Go, a musím priznať že som sa na ne fakt tešil a moje očakávania boli vysoké. Splnili sa?

Longfilly Mix n Go oficiálne nepotrebujú zrenie, takže do testovania som sa mohol pustiť hneď na druhý deň po namiešaní. Dlhšie by som aj tak nevydržal ? Ak by sa zrením chute zásadne zmenili, určite sa tu vrátim recenziu doplniť o nové poznatky.

Testoval som na MTL na mojom aktuálne najobľúbenejšom atomizéri Vertex MTL RTA, namiešané na obsah nikotínu 4 mg/ml.

Keďže Liqua po novom používa stmavené fľašky, liquidy som prelial i do priezračných, aby som vedel popísať reálnu farbu výsledného liquidu a predpokladať jeho šetrnosť k vate.

Poďme na to!

Liqua Butter Biscotto, Vanilla a Golden Tobacco - recenzia
Vanilla Tobacco - Liqua Mix n Go

Vanilla Tobacco

Pamätáte na vanilkové cigarety Arome Vanille v žltej krabičke? Ak nie, tak pri vapingu Vanilla Tobacco si určite spomeniete.

Ochutnávam a som očarený. Žiadna presladenosť, pritom vanilka je výrazná. Je to tá lepšia vanilka, pôsobí prirodzene. Pre porovnanie, vanilka v Imperia Vanilla Cigar ma otravuje už pri 1% koncentrácie.

Tabaková zložka je svetlého, jemného typu a vanilke sekunduje, výrazný ani drsný tabak nečakajte. Ak mám niečo skritizovať, práve to: vanilka až príliš prebila tabakovú zložku, mohlo to byť viac tabakové a menej vanilkové.

Vanilla Tobacco ma trošku rušil k večernému pivu, na čo viem byť háklivý. Pri celodennom vapingu vanilka začala byť trochu otravná.

Po 3 dňoch zrenia sa mi ale vidí, že vanilka prchá a chuť sa zjednocuje. Ak by sa niečo zásadne zmenilo, vrátim sa sem updatnúť o týždeň.

Liquid je len jemne nažltlý, takže priesvitný, zdá sa, že k vate bude ohľaduplný.

Za mňa vynikajúca dezertná tabakovka.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že pravá vanilka vyrobená z kvetov je vzácna surovina a pokiaľ si kupujete cenovo dostupné potraviny s vanilkovou príchuťou, v 99% prípadov je príchuť vyrobená z dreva?

Butter Biscotto - Liqua Mix n Go

Butter Biscotto

Dezertovky špeciálne nevyhľadávam, ale keď sú dobré, viem ich oceniť. Maslovky môžem. Pri Butter Biscotto som bol najviac zvedavý na mieru a spôsob použitia sladidla. To je totiž vec, ktorá dokáže všetko pokaziť.

Dobrá správa, sladidlo sa nekoná, respektíve ak hej, tak vo vkusnej miere.

Je to krémový vaping. Chuť je nenápadného charakteru, z čoho možno niektorí vaperi nebudú nadšení, ale mňa to potešilo a prispieva to k potenciálu liquidu na celodenný vaping. Treba si však uvedomiť, že maslová sušienka aj ako reálna pochutina má nevýraznú chuť, takže podľa mňa bolo všetko splnené.

Butter Biscotto sa u mňa zapísal ako nevtieravý dezert pre dospelých, jemne sladká smotanová para.

Keďže dezertovky často nevapujem, neviem to prirovnať k iným na trhu, a zišlo by sa to porovnať s Crunch od Aeonu, ktorého výroba ale bola ukončená, takže som bezmocný. Nebite ma, ujo.

Liquid je opäť priesvitnej farby a opäť môžem odporučiť.

Golden Tobacco - Liqua Mix n Go

Golden Tobacco

Na toto som bol zvedavý úplne najviac. Zlatý tabak vyrába viacero vape výrobcov (spomeniem si na Emporio, Flavourtec, Virginia White, Imperia, Nasty Juice), ale každý po svojom. Ako vyzerá z dielne Liqua?

Úplne inak, ako som čakal. Nepripomína nič z vyššie menovaného. Je temný! Je drsný! Najviac mi pripomína Traditional Tobacco rovnakého výrobcu, akurát Golden je menej vtieravý. Pripomína mi aj Euliquid Bens.

Nie je to celkom môj štýl. Zlatý tabak si predstavujem inak. Ak ste fanúšikovia Traditionalu, toto je pre vás povinnosť. Nič pre bábiky. Vlastne už na úvod ma prekvapila tmavá farba liquidu.

Vytýkam nevhodný názov. Podľa mňa TOTO sa malo volať Dark Tobacco a Dark Tobacco sa mal volať napríklad Smooth Tobacco, keďže oproti tomuto Goldenu je to pomaly až dezert.

K pivečku sedí. Viem, že mnohí vaperi sa v novom Golden nájdu, za mňa je to nadpriemerná tabakovka, ktorá sa mi len netrafila do vkusu:. Zapisujem si objektívne subjektívnych 3,5 bodov z 5.

Turkish Tobacco - Liqua Mix n Go

Turkish Tobacco

Turkish nie je novinkou, keďže už dávno fičí ako hotový liquid – len ho konečne vypustili ako shake-n-vape čiže longfill. Áno, chutí ako originál liquid. Takže môžem viacmenej zopakovať slová zo svojej starej recenzie.

Je to svetlý, nežný, ľahko korenistý tabak s medovou koncovkou. Ja som si však uvedomil, čo mi pripomína. Nemôžem si pomôcť, pracovne Turkish volám “nemocničná chodba”. Ale táto chodba mi veľmi chutí a dokážem ju vapovať celý deň, i večer k pivu.

Naviac, liquid je priesvitný a k vate či žhaviacej hlave neškodný.

Keďže sa názory zdravého blogera vyvíjajú a od starého článku som ochutnal azda 100 ďalších vecí, uvedomil som si jedinečnosť a miesto Turkish Tobacco a pokojne mu po tomto víkende pol boda pridávam.

Liqua Butter Biscotto, Vanilla a Golden Tobacco - recenzia na vapeklub.sk

Záver a podstatné detaily

Obaly

Nutno opäť pochváliť Liqua fľašky, v ktorých sú príchute Mix n Go balené. Sú jedinečné, funkčné, naspodu pevné a tvrdé, v strede potom mäkké, aby sa dobre stláčali. A neslintajú, sú zvonku suché, takže ani kvapka nazmar. Úzke hrdlo je výhoda a zároveň aj nevýhoda, pokiaľ nemáte pri miešaní lievik a lejete bázu z veľkej fľaše.

Dizajn etikiet tiež vnímam pozitívne. Držia sa Liqua estetiky, príchute zobrazujú abstraktne, jednoduchou grafikou, farbami, a hlavne udierajú do oka.


Je Liqua začiatočnícka značka?

Asi sa budem opakovať…ak sa pohybujete na FB vo vaperských skupinách, mohli ste si všimnúť, že v partiách rádoby “high-end” vaperov, ktorí sa vybrali nesprávnym smerom a vaping vnímajú ako súťaž, je značka Liqua (hlúpo) podceňovaná, presnejšie odsudzovaná. Pravdepodobne ide o logiku, že mnoho vaperov na Lique práve začína, keďže je dostupná, ako sa vraví, v každom Tesku. A tak sa vytvára mylný dojem “na tom som začínal a odvtedy som postúpil”. Len či nepostúpil jeden krok vpred a dva vzad.

Takže nie, Liqua nie je začiatočnícka značka. Je z toho najlepšieho, čo môžeš na česko-slovenskom trhu dostať.


Mýtus o chemikáliách

Ešte by som rád vysvetlil jeden zmätok, ktorý sa tiež objavuje v diskusiách: na etiketách Liqua nájdete “nepekné” slová ako Propan-1,2-diol, Hydroxy-3-methoxybenzaldehyde, Triacetin a ďalšie. A tak som viackrát videl zmätených vaperov vysloviť obavy.

V skutočnosti je to tak, že Liqua (podobne ako Imperia), je výrobca, ktorý dbá na legislatívu a transparentnosť. Kým väčšina výrobcov uvedie v zložení len formulku “prírodné a umelé príchute”, Liqua to čestne rozpisuje. Aby toho nebolo málo, Liqua zverejnila na svojom webe zoznam používaných látok a ich maximálny obsah v produktoch.


Komunikácia

Mne na značke Liqua vadí len slabá až žiadna komunikácia s promotérmi, instagramermi, blogermi a predajcami. Svetlým miestom bol Karotkov “rozhovor”, ktorý bol skôr monológom šéfa Ritchy EU.

Jednoducho značku Liqua vnímam ako kvalitné produkty s kvalitnou distribúciou, a keď im to takto funguje, chápem. Mne však chýba to, že by sa Ďulovi raz za rok niekto ozval, čo sa chystá, iniciatívne poslal vzorky noviniek, pár extra kusov pre našich členov…Možno sa to ale zlepšuje: nedávno fičala súťaž formou stieracích lósov, ideálna však len pre malé kamenné vapeshopy. Podľa mňa bola pre e-shopy sotva realizovateľná a vlastne z viacerých dôvodov nedomyslená. Chcelo by to vymýšľať súťaže spolu s predajcami.


Koniec!

Zhrnuté, nové prírastky hodnotím celkovo veľmi pozitívne. Myslím, že sa z nich stanú populárne stálice nielen na našom e-shope. Teším sa, že sa Liqua nevydáva cestou prehnaného používania sladidiel.

Ak sa vám článok páčil a chcete viac, pozrite aj moju staršiu recenziu, v ktorej som si vzal na koberček všetky tabakovky výrobcu.

Blog môžete podporiť komentárom alebo jednoducho tak, že budete nakupovať na našom e-shope. Ďakujem za prečítanie a užívajte!

9 komentárov k “Vanilla Tobacco, Butter Biscotto, Golden Tobacco (Liqua) – recenzia

 1. mb.rebelman píše:

  Dobre si to popísal ?túto prácu čo robíš naviac by si mal každý vaper vážiť! Komplet stránka VAPEKLUB je dobre urobená. Články, popis produktu proste všetko.

 2. Fallen píše:

  Super článok, na základe ktorého som sa rozhodol vyskúšať Turkish. Tvoj popis Ďuri ma veľmi zaujal, a takéto chute mám rád.
  Neskôr by som aj nejaký môj popis napísal, ale ako začiatočník, nemám ešte takú dobrú slovnú zásobu vaping slovníku. Možno by som nechtiac viac uškodil, ako pomohol, a tak s mojim popisom ešte radšej počkám?

 3. Pingback: Novinky na Vapeklube 04-05/2021: dvojčíslo :)

 4. Fallen píše:

  Ďakujem za novinky a super informácie, zo sveta vapingu. Určite si ma inšpiroval a niektoré produkty vyskúšam.
  Želám Ti veľa úspechov Ďuri.
  Tvoj verný zákazník,
  Marcel-Fallen z LM

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.