TPD3: Zachráňme spolu vaping. Na tvojom hlase záleží!

TPD3: obmedzenia vaping. Vyjadri svoj názor!

Ak to máš radšej vo videu, pozri si toto od Godwina. Alebo si krátko prečítaj, čo sa deje:

Jar 2022: blíži sa TPD3 a každý vaper musí zbystriť pozornosť. Pôjdu elektronické cigarety a vaping zas smerom “mimo zákon”? To závisí aj od Teba.

 

Čo je to TPD?

TPD (Tobacco Product Directive) je súbor regulácií Európskej Únie = smernica, ktorá reguluje trh s tabakovými výrobkami…a vapingom. Zákazy a príkazy vydávajú o nás bez nás. Naposledy nám TPD strpčilo život v roku 2017.

Áno, TPD je aj tá hlúposť, kvôli ktorej si nemôžeme kúpiť veľké balenia liquidov či nikotínových báz, ale musíme kupovať 10 ml fľašky a trápiť sa s hromadou plastu a vrchnáčikov. Ďalším gólom proti zdravému rozumu bolo obmedzenie objemu atomizérov na 2 ml, čo riadne zamiešalo karty výrobcom. Zaujímavosť: nezmysel ohľadne maximálneho objemu atomizérov z roku 2017 údajne vznikol kvôli amatérskej chybe v preklade, odkleplo sa to a bolo…

V roku 2022 sú v diskusii nové obmedzenia ako napríklad zákaz príchutí („aby vaping nebol lákavý pre mládež“). Čo všetko sa chystá, je ako vždy maximálne neprehľadné, nuž prácu si dal Michal z českého Vapemagazín a spísal to sem, ďakujeme!

Prejdime k pointe. Do 17.6.2022 máš aj ty šancu vyjadriť sa a oficiálne kontaktovať europredstaviteľov. Poďme ich zasypať názormi, zapojili sa už tisíce vaperov z celej EU!

 

Čo máš spraviť ty

 1. Choď na tento web
  Link: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13481-Evaluation-of-the-legislative-framework-for-tobacco-control_sk
 2. Klikni na tlačidlo Poskytnite spätnú väzbu
 3. Musíš sa prihlásiť pomocou FB alebo pomocou e-mailu. Trošku otravný krok na 30 sekúnd.
 4. Napíš krátko svoj názor na vaping. Možno svoj krátky príbeh ako si prestal fajčiť. Môžeš písať po slovensky, web je na to pripravený.

Ak nevieš, čo by si mal napísať, inšpirácia:

Volám sa ****, pochádzam z ****, mám **** rokov.
Fajčil som **** rokov, kým neprišiel vaping. Vďaka elektronickej cigarete nefajčím tabakové cigarety už **** rokov.

Som proti reguláciám, ktoré vytláčajú vaping na okraj trhu. Tvrdím, že táto voľba menej škodlivej alternatívy a spôsob odvykania od fajčenia by mal byť dostupný každému dospelému občanovi EU minimálne tak, ako doteraz. Ak má byť trh s elektronickými cigaretami čoraz viac komplikovaný a obmedzovaný, tieto opatrenia by mali mať zmysel a mali by tu byť pre občanov, nie proti nim. Chceme, aby Európska Únia postupovala v záujme zdravia jej obyvateľov.


Ďakujeme ešte raz, za všetkých vaperov.

PS: Na záver už len moja mini-konšpirácia: vzostup a popularita vapingu? Fakt, že vaping dostáva ľudí od tabaku? Vaping dostupný každému? Môže to smerovať k spotrebnej dani z vape výrobkov, ktorá opäť všetko skomplikuje a hlavne predraží.

PS2: Čo na to shopy, ktoré geograficky sú v EU, avšak byrokraticky do nej nepatria? Vo Švajčiarsku môžete nakúpiť napríklad na vapeshop-online.ch.

12 komentárov k “TPD3: Zachráňme spolu vaping. Na tvojom hlase záleží!

 1. hurban píše:

  Zdravím,
  je to milá aktivita, ale je to ako šťať proti vetru.
  Hádam si nemyslíte, že sa takto dá niečo zmeniť.
  Urobia si čo chcú amy nemáme najmenšiu možnosť to znemiť, žial.
  L

 2. Marcel píše:

  Tak to si píš, že sa vyjadrím, ale nezabudnime všetci, že to musí byť konštruktívne a bez nadávok, na to pozor.

 3. Marcel píše:

  Hotovo, názor aj fakty sú vyjadrene konštruktívne, vecne a v dllllhom príspeku, nech si to pekne prečítajú a tie prachy čo berú aj zarobia?

 4. Irma píše:

  Feedback poslaný. Dúfam, že táto akcia sa nekoná preto, aby nás spočítali a keď je nás dosť, vymysleli nejakú šmrncovnú spotrebnú daň.

 5. radim píše:

  Dobrý den
  Po 25 letech kouření klasických cigaret, jsem před pár lety přešel na vaping. Už za 2-3 týdny jsem zaznamenal citelnou změnu, ranní kašel prakticky vymizel. Po cca dvou letech, po lékařské prohlídce, mi lékař řekl, že mé plíce jsou od těch nekuřáckých skoro k nerozeznání.
  Jasně že přechod na vaping byla velká změna, a právě variabilita jeho možností a různých aromat byla klíčová, abych si vybral, co mi je příjemné. Postupným zkoušením samozřejmě. Osobně si nedovedu představit, že by tady taková možnost nebyla a vapoval bych holou nikotinovou bázi bez jakékoliv příchuti. To by asi věci neprospělo. Vlastně je to podobné, jako kdyby existoval jen sifón, voda bez příchuti, a další známé limonády malinové, citronové, colové atd. by byly zakázány. To by se zřejmě nelíbilo ani vám a ani vašim blízkým. A co sýry? Co kdybychom nechali jen ty klasické a ty ochucené česnekem nebo paprikou už ne? Taky by se vám to líbilo?
  Ostatně, mnohé příchutě jsou klasická potravinářská aromata široce používaná v mnoha potravinách a nápojích, nebo v domácnosti při pečení či vaření. Není žádný legitimní důvod pro jejich omezování
  Myslím, že by se to líbilo jen výrobcům těch neochucených variant, jejichž lobby jev tomto návrhu smradlavě cítit. Uniformní smrad z tzv. nahřívaného tabáku typu IQOS a dalších podobných náhražek je to jediné co tu pak zbyde, a spousta těch, kteří by chtěli klasické kouření ukončit, by už neměla prakticky žádnou další alternativu. Anebo by vznikly podmínky pro „černý trh“ kompletně bez regulací.
  Neomezujte proto, prosím, naše práva volby ani variabilitu výrobců a nenechte se ovládat manipulativními technikami tabákových společností.
  Děkuji.
  Občan EU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.