TPD 2017 = Začiatok vapokalypsy?

Od 21.5.2017 je v účinnosti nová TPD – smernica, ktorá v EU reguluje trh s cigaretami, a bohužiaľ aj trh s e-cigaretami. Čo sa dotkne vaperov najviac:

– zákaz predaja liquidov a báz s obsahom nikotínu vyšším ako 20mg/ml
– zákaz predaja liquidov a báz obsahujúcich nikotín v objemoch väčších ako 10 ml
– zákaz predaja e-cigariet a atomizérov, ktorých plniaca nádržka (tank) má objem väčší ako 2ml…a čo to znamená pre nás:

 

Liquidy

Ak si teda kupujete hotové liquidy, dotkne sa vás táto zmena len minimálne – kúpite si 3 malé balenia namiesto jedného veľkého, a bude to trochu drahšie.  Limit 20mg/ml nie je žiadna tragédia – poznáte niekoho, kto vapuje silnejšie koncentrácie ako 20mg/ml?

Hotové liquidy i bázy bez obsahu nikotínu (0 mg, “nulky”) sa naďalej môžu predávať aj v objemoch väčších ako 10ml. Otázne je, či sa aj budú.

 

Bázy – DIY miešanie

Horšie je to pre nás, ktorí si liquidy miešame sami. Kupovať bázu po 10ml baleniach nám pripadá na hlavu postavené. Výrobcovia však držia krok a na trh uviedli tzv. boostery a booster packy, kde si prosto všetky malé fľašky vylejete do jednej veľkej a vznikne Vám báza. Pravda, drahšia ako predtým… Faktom je, že všetci DIY miešači si už pol roka robíme zásoby ako psíky, čo si zahrabávajú kosti.

 

Atomizéry

A čo objemy atomizérov max. 2ml? Tak na to reagujú výrobcovia tiež. Vyrábajú “rozšírenia”, napr. ku 2ml atomizéru dajú také „náhradné sklo“, čiže výmenou za pôvodné vznikne 4ml alebo 6ml alebo iný atomizér :).
Ba čo viac, zákaz predaja týchto atomizérov platí iba na území EU. Takže pokiaľ tomu správne rozumiem, z tretích krajín si to objednať stále môžeme, ak sa to nechystáme ďalej predať.

 

Ostatné obmedzenia a nariadenia už koncový spotrebiteľ nijak zásadne nepocíti. Niektoré však robia vrásky predajcom:

 

Obaly a návody

Všetky produkty, ktoré sa týkajú vapingu, musia na sebe mať oznámenie, že obsahujú nikotín. Aj tie, ktoré ho vôbec neobsahujú. Napríklad atomizéry. Napríklad liquidy bez nikotínu. Totálne na hlavičku a proti logike.

Fľaštičky, v ktorých sa liquidy predávajú, majú okrem maximalného obsahu predpísanú aj dĺžku kvapkadla. Áno, čítate dobre. V praxi to znamená, že polovica liquidov je zrazu nepredajná. Okrem toho musia byť obaly vyrobené 100% v EU. Ďakujeme EU, že takto podporuje čierny, podpultový trh.

Azda jediné nariadenie, ktoré dáva zmysel: všetky produkty musia mať priložený návod v slovenskom jazyku.

 

Oznamovacie povinnosti

To radšej ani nechcete vedieť. Detailne to popisuje tento blog. Informácie sa zhodujú s webstránkou SOI. Pokúšal som sa vymailovať viac, a zistil som, že oni sami o tom nemajú celkom jasno. Odkázali ma na Ministerstvo zdravotníctva. Podobnú situáciu mi referovali českí vape biznismeni.


Nezmyselné obmedzenia majú oficiálne chrániť zdravie občanov, ochrániť deti pred otravou nikotínom a podobne…  mnohým nám je ale jasné, čo chránia v skutočnosti.

Popletenosť samotných kontrolných orgánov dáva jasne najavo, že niekto nasilu presadil absurdné zákony.

Je ešte šanca vyjadriť nesúhlas a zvrátiť situáciu? Alebo je už neskoro?


Logá FCK TPD pre vaše mody Joyetech, Eleaf a Wismec stiahnete TU.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

6 komentárov k “TPD 2017 = Začiatok vapokalypsy?

  1. Pingback: Míchání liquidů pro začátečníky (DIY návod) - VAPE KLUB

  2. Jaro píše:

    Na čo to bolo dobré? Aby sa ešte viac rozmohol čierny trh s bázami a atomizermi z Číny, ktorý táto banánová únia zatiaľ nedokáže nijako zastaviť? Paráda… logika EU útočí.

  3. Pingback: Miešanie liquidov pre začiatočníkov (DIY návod) - VAPEKLUB.SK

  4. Pingback: Miešanie vape liquidu bez appky - návod na DIY vaping » VAPE KLUB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.