TPD 2017 = Začiatok vapokalypsy?

Od 21.5.2017 je v účinnosti nová TPD – smernica, ktorá v EU reguluje trh s cigaretami, a bohužiaľ aj trh s e-cigaretami. Čo sa dotkne vaperov najviac:

– zákaz predaja liquidov a báz s obsahom nikotínu vyšším ako 20mg/ml
– zákaz predaja liquidov a báz obsahujúcich nikotín v objemoch väčších ako 10 ml
– zákaz predaja e-cigariet a atomizérov, ktorých plniaca nádržka (tank) má objem väčší ako 2ml…a čo to znamená pre nás:

 

Liquidy

Ak si teda kupujete hotové liquidy, dotkne sa vás táto zmena len minimálne – kúpite si 3 malé balenia namiesto jedného veľkého, a bude to trochu drahšie.  Limit 20mg/ml nie je žiadna tragédia – poznáte niekoho, kto vapuje silnejšie koncentrácie ako 20mg/ml?

Hotové liquidy i bázy bez obsahu nikotínu (0 mg, “nulky”) sa naďalej môžu predávať aj v objemoch väčších ako 10ml. Otázne je, či sa aj budú.

 

Bázy – DIY miešanie

Horšie je to pre nás, ktorí si liquidy miešame sami. Kupovať bázu po 10 ml baleniach nám pripadá na hlavu postavené. Výrobcovia však držia krok a na trh uviedli tzv. boostery a booster packy, kde si prosto všetky malé fľašky vylejete do jednej veľkej a vznikne Vám báza. Pravda, drahšia ako predtým… Faktom je, že všetci DIY miešači si už pol roka robíme zásoby ako psíky, čo si zahrabávajú kosti.

 

Atomizéry

A čo objemy atomizérov max. 2 ml? Tak na to reagujú výrobcovia tiež. Vyrábajú “rozšírenia”, napr. ku 2 ml atomizéru dajú také „náhradné sklo“, čiže výmenou za pôvodné vznikne 4ml alebo 6ml alebo iný atomizér :).
Ba čo viac, zákaz predaja týchto atomizérov platí iba na území EU. Takže pokiaľ tomu správne rozumiem, z tretích krajín si to objednať stále môžeme, ak sa to nechystáme ďalej predať.

 

Ostatné obmedzenia a nariadenia už koncový spotrebiteľ nijak zásadne nepocíti. Niektoré však robia vrásky predajcom:

 

Obaly a návody

Všetky produkty, ktoré sa týkajú vapingu, musia na sebe mať oznámenie, že obsahujú nikotín. Aj tie, ktoré ho vôbec neobsahujú. Napríklad atomizéry. Napríklad liquidy bez nikotínu. Totálne na hlavičku a proti logike.

Fľaštičky, v ktorých sa liquidy predávajú, majú okrem maximalného obsahu predpísanú aj dĺžku kvapkadla. Áno, čítate dobre. V praxi to znamená, že polovica liquidov je zrazu nepredajná. Okrem toho musia byť obaly vyrobené 100% v EU. Ďakujeme EU, že takto podporuje čierny, podpultový trh.

Azda jediné nariadenie, ktoré dáva zmysel: všetky produkty musia mať priložený návod v slovenskom jazyku.

 

Oznamovacie povinnosti

To radšej ani nechcete vedieť. Detailne to popisuje tento blog. Informácie sa zhodujú s webstránkou SOI. Pokúšal som sa vymailovať viac, a zistil som, že oni sami o tom nemajú celkom jasno. Odkázali ma na Ministerstvo zdravotníctva. Podobnú situáciu mi referovali českí vape biznismeni.


Nezmyselné obmedzenia majú oficiálne chrániť zdravie občanov, ochrániť deti pred otravou nikotínom a podobne…  mnohým nám je ale jasné, čo chránia v skutočnosti.

Popletenosť samotných kontrolných orgánov dáva jasne najavo, že niekto nasilu presadil absurdné zákony.

Je ešte šanca vyjadriť nesúhlas a zvrátiť situáciu? Alebo je už neskoro?


Logá FCK TPD pre vaše mody Joyetech, Eleaf a Wismec stiahnete TU.

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

6 komentárov k “TPD 2017 = Začiatok vapokalypsy?

  1. Pingback: Míchání liquidů pro začátečníky (DIY návod) - VAPE KLUB

  2. Jaro píše:

    Na čo to bolo dobré? Aby sa ešte viac rozmohol čierny trh s bázami a atomizermi z Číny, ktorý táto banánová únia zatiaľ nedokáže nijako zastaviť? Paráda… logika EU útočí.

  3. Pingback: Miešanie liquidov pre začiatočníkov (DIY návod) - VAPEKLUB.SK

  4. Pingback: Miešanie vape liquidu bez appky - návod na DIY vaping » VAPE KLUB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.