Pneumológ o vapingu v Teleráne TV Markíza (názor)

V januári 2022 Televízia Markíza chtiac-nechtiac rozprúdila medzi verejnosťou debatu o vapingu.

Čo sa stalo: do relácie Teleráno si pozvali doktorku – pneumologičku – influencerku (kuk instagram Pneumológ pre ľudí), aby rozprávala na tému vapingu čiže elektronických cigariet. Nuž pani doktorka, pravdepodobne vyhecovaná moderátormi si dala taký nejaký freestyle, ktorý zdvihol zo stoličky každého, kto do témy aspoň trošku vidí.

Či za tým bola neznalosť, nepochopenie, nezodpovednosť alebo je to súčasť nejakej anti-vaping lobby, alebo jedno s druhým – to by som si už domýšľal. Každopádne vystúpenie naštartovalo poriadnu vlnu odporu v oboch republikách, ktoré rozumejú slovensky. Celú kauzu tu značím pre historické účely aj s mojim neodborným názorom blogera.

Zámerne neuvádzam meno doktorky – cieľom môjho článku nie je ponižovať. Ba dokonca sa jej trošku i zastanem.

Teleráno, ktoré to celé začalo, nájdete tu. Pre istotu som výsek videa nahral i na Youtube:

Reakcia Mike Godwina

Netrvalo dlho a na video zareagoval svojský český vape youtuber Mike Godwin. Za to mu patrí rešpekt a vďaka, pretože v takejto situácii bolo potrebné ihneď zasiahnuť aj z druhého brehu influencerskej rieky.

A teraz kauzu okomentujem ja, nevzdelaný bloger

Ide len o môj subjektívny názor a pohľad „insidera“, ktorý je roky v blízkom kontakte so stovkami vaperov. Ako som napísal vyššie, tento článok robím v prvom rade preto, aby sa nezabudlo. Aby sme mali digitálnu stopu pre budúcnosť.

Godwin do toho išiel svojim typickým štýlom naplno. Chytal za slová, aby doktorku totálne znevážil. Čo je možno kus zbytočné. Nehovorila celý čas z cesty, hoci niekoľko bludov padlo.

Podľa môjho názoru sa pani doktorka znevážila sama a vlastne vapingu z dlhodobého hľadiska tak trochu pomohla:

Myslím, že odteraz sa na každého slovenského „odborníka“ ktorý sa príde vyjadrovať k vapingu, bude hľadieť opatrnejšie, viac skepticky a nedôverčivo.

Za mňa najväčšie faily boli:

 1. Tvrdenie o tom, že vaper inhaluje látky z batérie. Lož! Batéria nie je nikdy v kontakte s e-liquidom. K tomu sa ešte dostaneme nižšie.
 2. Vypichovanie obsahu Diacetylu v liquidoch či príchutiach. Polopravda.

Téma Diacetylu je trochu zložitejšia. E-liquid ho vôbec nemusí a nikdy nemusel obsahovať. Je to látka z raných čias vapingu, ktorá sa používala na zvýrazňovanie maslových tónov v chuti. Dnes sa Diacetyl pri výrobe vape produktov už prakticky nepoužíva. Vo Veľkej Británii je už od roku 2016 vo vape produktoch úplne zakázaný a EU výrobcovia sa mu vyhýbajú, odkedy padli prvé pochybnosti o jeho nezávadnosti.

V dyme z tradičných cigariet je však podľa štúdie až 85x vyššie množstvo diacetylu, ako by bolo v pare z e-cigarety v tom najhoršom možnom prípade.

Vape svet napreduje závratnou rýchlosťou, preto nie je v poriadku opierať sa o výskum, ktorý testoval americké liquidy v roku 2015 a vo väčšine liquidov našiel Diacetyl.

Výskumy a pochybnosti sú však zjavne dobrá vec, keďže vaping robia postupne ešte menej a menej škodlivým.

Pneumologička reaguje na prvých „hejterov“

Instastorky pani doktorky/influencerky sú pre mňa sklamaním – narieka že schytáva „hejt“ a nazýva sa skutočnou odborníčkou, pričom my sme len blogeri. Chcelo by to trochu pokory, priznať si že každému sa môže stať, že vedený moderátormi porozpráva nezmysly aj o tom, o čom zjavne nemá páru.

V poobedných storkách už prichádza trochu uvedomenia…

Ach, to EGO…

Terminologický nedostatok alebo demagógia?

Doznanie, že teda ťažké kovy sa nevyparujú z batérie, ale zo špirálky bol vraj len „terminologický nedostatok“. To nie je férový prístup, je to alibizmus. Ak by som sa nazýval odborníkom na ekológiu a verejne tvrdil, že problém emisií je tu kvôli častému používaniu stieračov, vlnu odporu by som mal prijať so sklonenou hlavou.

Takže ak nakoniec neškodia batérie, ale špirálky, tak aké špirálky? Titanové a niklové? O tých je dávno známe, že sú jedovaté – preto sa používali veľmi krátko, opäť v raných časoch vapingu, kedy trh ešte nebol nijako regulovaný. Už pri zakladaní nášho e-shopu v roku 2017 bolo jasné, že sa tu žiaden nikel a titán nikdy neobjaví. Už roky som tieto materiály nikde nevidel, a to sledujem trh 365 dní v roku.

Čiže je dosť možné, že pani pneumologička zavádzala a strašila národ na základe DOJMOV z nejakého starého výskumu, ktorý pracoval s produktami z vapingového praveku. Je teda úplne jasné, že tému si naštudovala povrchne. Ak sa už chceme tváriť ako seriózni vedci, tak nech je aj náš prístup vedecký a hlavne zodpovedný.

Téma škodlivosti rôznych kovových materiálov by rozhodne mala zaujímať každého vapera a zaslúžila by si poriadnu pozornosť a výskum. Podľa môjho odhadu sa dnes v 95% prípadov používajú len materiály nerez SS316, nichróm Ni80 a kanthal A1.

Chceme, aby vapovali deti?

EGO si ešte muselo na záver rýpnuť:

Podľa nás vaperov by sa vapovaniu mali venovať teenageri nefajčiari.

Čo je to za obvinenie, vkladanie do úst a prekrúcanie reality? Myslím že žiaden vape bloger, vloger ani seriózny človek z vape biznisu nemá najmenší záujem na tom, aby deti vapovali. Práve naopak sa pokúša deti od vapingu odplašiť. Za seba to môžem povedať s úplnou istotou. To však nič nemení na tom, že by sa nemali do médií rozprávať bubákoviny a lži.

Chápem, že pani doktorka je aktuálne pod tlakom a hnusnými útokmi. Poznám to a neprajem nikomu. Je to náročné na psychiku. Na Slovensku existuje celkom dosť toxických ľudí, a logicky teda aj toxických vaperov. Pokiaľ sa do nej obula istá vape komunita, nebudem sa čudovať, ak pani doktorka skončí s názorom „vaperi sú nenávistní, zakomplexovaní arogantní tupci“. Dúfam a verím, že nikto z komunity Vapeklub.sk jej nič škaredé nepísal, to nie je náš štýl.

Pani doktorka by si však mala uvedomiť svoju zodpovednosť a problém, ktorý vznikol. Prostý laický divák si z jej výstupu odniesol „poznanie“ založené na emóciách. Stručne: že vaping je nebezpečné svinstvo a zlo.

V praxi: Laik si odnesie túto emočnú pointu a zapáli si Marlborku s pocitom, ako sa ochránil pred tým diacetylovým svinstvom čo odparuje z batérie jedovaté látky.

A presne preto by pani doktorka mohla zahodiť ego aspoň na 15 minút a priznať si zlyhanie. Viem, že to musí byť ťažké, ak ti každých 5 minút príde útočná vulgárna správa od nejakého primitíva, ktorý robí vaperom hanbu. Lenže odsúdiť na základe toho všetkých vaperov by bolo ako odsúdiť všetkých vodičov za to, že ma dnes dvaja vodiči ohrozili.

Chcem veriť tomu, že pani doktorka to nemyslela zle, že je odborníčkou, ktorá čítala so záujmom, no bez porozumenia. Že nie je nástrojom anti-vaping lobby. Že pobláznená svojou slávou prijala úlohu televízneho klauna a poňala ju nezodpovedne a neprofesionálne. To sa môže stať každému, ja osobne by som pred kamery ani nešiel, určite by som tiež kvalitne podrístal a každý sa dá chytať za slovo.

Jeden člen u nás vo FB skupine VAPE KLUB SK+CZ (18+) sa vyjadril takto:

„To je tak, keď je niekto vzdelaný za hranicu svojej inteligencie a nerozumie tomu čo číta.“

Viem, že to pôsobí trochu drsne, ale pripúšťam, že na tom môže byť kus pravdy. Ísť do vysielania pliesť pojmy a dojmy len aby som sa blysol? Zanechať posolstvo, ktoré ľudí odradí od zdravšej (pardon Godwin, menej škodlivej) alternatívy? A má potenciál zachraňovať životy, zbavovať svet fajčiarov, čo nakoniec priznáva aj pani doktorka.

Takže hej, hoc nepriamo, ide o život. Presnejšie o milióny životov. Preto každá vapingová kauza vyvoláva tak veľa aktivity a diskusií.

Aj keď lepšie neskoro ako nikdy – myslím, že na instastorky o tom, že vaping je najlepšou cestou k zbaveniu sa cigariet, je neskoro. Ak by išla s týmto posolstvom do Markízy, počuli by sme ho počas prvých troch minút. Preto sa pohrávam s myšlienkou, že do televízie prišla kydať a miasť divákov cielene. Apropo, nedávno som sa bavil s jedným človekom, ktorý je vo vape biznise už takmer 10 rokov a vyjadril zaujímavú myšlienku: Za anti-vaping lobby nestoja tabakové spoločnosti, ale tie farmaceutické. Nuž to už konšpirujeme…ale my môžeme, my sme blogeri 🙂

Celá kauza je pre mňa dôkazom, že na Slovensku a v Česku je čoraz viac vaperov, ktorí vedia spolu zakričať myšlienku, a to aj napriek nezhodám medzi našimi „gangami“. Hanbím sa však za každého, kto pani doktorku obťažoval otravnými, či nedajbože útočnými správami. Mám pre ňu ale dobrú správu: Každé čudo tri dni trvá.

Na záver si to poriadne odľahčíme: U nás vo FB skupine sa počas kauzy začali objavovať memečká od členov, ktoré ma bavili, ako rýchlo a vtipne reagovali na situáciu. Neboli nijako nenávistné, naopak ukazujú že bez humoru to nejde. Dúfam a verím, že ich aj pani doktorka vezme s humorom, dovolím si sem niektoré uložiť. Nie som autorom ani jedného, len zdieľam čo na mňa vybehlo na FB.

Voči ušľachtilému povolaniu doktorov mám rešpekt a úctu.

Ďakujem za prečítanie a za váš názor v komentároch.

11 komentárov k “Pneumológ o vapingu v Teleráne TV Markíza (názor)

 1. adamb píše:

  S takouto „silnou“ osobnosťou sa nedá bohužiaľ nič robiť, konštruktívne protiargumenty na ňu fungovať nebudú, lebo sa nedostanú cez jej obrovské ego a keď jej niekto vynadá, tak ju to len utvrdí v tom, čo si o nás už aj tak nemenne myslí. V inom, staršom rozhovore sarkasticky hovorila, že vaping je jej „srdcovka“, čiže aj pri svojom ohromnom štúdiu tejto témy si s istotou vyberá len anti-vaping články a potom to takto skončí, že keď konečne dostane priestor v tv, tak zo seba takýmto neohrabaným spôsobom vygrcia všetku tú zlosť na nás vaperov.

  Píšeš, že niekde/niečím potvrdila, že vaping úspešne zbavuje svet fajčiarov (ja si to už znova púšťať a robiť si nervy nejdem) ale ostávajú po nej na internete takéto články https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/skodi-viac-bezdymova-alebo-klasicka-cigareta-odbornici-konecne-prehovorili ; kde hovorí pravý opak, že štúdie to nepotvrdili, a tí čo chcú prestať fajčiť, si majú dať predpísať lieky a kúpiť nejaký drbnutý sprej pod jazyk. Chcel by som vedieť, koľko jej pacientov týmto spôsobom naozaj prestalo fajčiť.

  Len sa mi nechce uveriť, že doktor, čo chce pomáhať ľudom, je v pohode s tým, že ľudia si z takýchto rozhovorov odnášajú ponaučenia typu „síce fajčím 30 cíg denne, ale aspoň nefajčím ten hnusný elektronický toxický olej“ a ďalej si spokojne budú ničiť nielen pľúca ale aj peňaženku (vaper môže mesačne oproti fajčeniu ušetriť aj 100 eur, ktoré môže následne použiť napr. na svoje deti, za ktorých blaho doktorka tak bojuje).

  Ako je už zvykom, škoda na verejnej mienke ohľadom vapingu bola znova napáchaná a diváci čo rozhovor videli, sa nikdy nedostanú k opraveným informáciám, a ja a ostatní vaperi budeme naďalej počúvať reči od svojich cigarety-fajčiacich kamarátov, že si máme radšej zapáliť lebo si rozleptávame pľúca, a to presne kvôli takýmto rozhovorom v TV.

  Ďík za blog.

  • adamb píše:

   oprava linku „https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/skodi-viac-bezdymova-alebo-klasicka-cigareta-odbornici-konecne-prehovorili/2“ jej vyjadrenie je až na druhej strane článku.

  • ĎURU píše:

   Ty jo, tak pani doktorka je zjavne bojovník proti vapingu respektíve „kam vítr tam plášť“. To do seba začína zapadať s tou konšpiráciou o pharma lobby. Ale možno je aj ona „len“ obeť. Nechce sa mi o tom rozmýšľať 😀 Každopádne tvrdenie že vaping nie je účinný spôsob odvykania je riadny hnus, keby som za tie roky nevidel ako 9 ľuďom z 10 vaping pomôže, tak by ma to neštvalo. Díky za vecný komentár.

 2. Falkor píše:

  Pravdou je, že vaping je substituce (náhražka) za klasické kouření tabáku. Výhodou je menší zdravotní riziko. Menší, tedy ne nulové. Je to podobné jako Metadon substituuje Heroin. Není bez rizik, ale jsou menší. A hlavně, substituce není cesta k abstinenci. Může pomoci, že substituující nakonec začne abstinovat, ale nelze tvrdit, že substituce je právě tou cestou k abstinenci. Je to stejná chyba jako tvrdit, že vaping je zdravou alternativou ke kouření.
  Prostě je lepší když narkoman bere Metadon než aby bral Heroin a je lepší aby závislý na nikotinu vapoval, než aby kouřil cigarety.
  Vlastní osobní zkušenost mě přesvědčila o výhodě vapingu oproti cigaretám. Jako člověk, který se závislý na nikotinu už narodil – nejsem sám, kolik matek prokouřilo celé těhotenství? 😉 – a následně se tak propracoval až k 60+ cigaretám na den můžu benefity které přechod na vaping u mě měl jasně definovat. I s jistotou, že moje závislost na nikotinu už s největší jistotou nebude cesta kterou se odebéřu z tohoto světa. Jsem dalek myslet si, že díky vapingu přestanu být na nikotinu závislý, že dokážu trvale abstinovat. To se mi s největší pravděpodobností nepodaří. Ale díky vapingu tu možná stále ještě jsem. S diagnózou CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) nelze čekat zázraky, ale stačí už jen to, že díky přechodu na vaping se zastavila progrese která měla celkem jasný a definitivní cíl. A co vím od doktorů na plicním – kam chodím co 1/2 roku na kontrolu – tak nejsem jediný komu vaping takhle pomohl. A to se počítá. Stejně jako schopnost lidí substitujících Heroin Metadonem zařadit se zpět do společnosti bez sociálně patologických problémů.
  Takže je blbost, aby člověk bez závislosti – respektive bez užívání drogy na kterou je závislý, jakou máme skrytou závislost a na co nevíme dokud svou drogu nepotkáme – na opiátech začal brát Metadon, a stejná blbost je, aby člověk bez závislosti na nikotinu začal vapovat.
  Ale vykládejte to dětem. Tak jako nezabráníte tomu aby začaly kouřit, tak nezabráníte tomu, aby začaly vapovat. Nedejbože aby si našly něco jiného. 😉

 3. ĎURU píše:

  Prihováram sa ako autor tohoto článku. Po pár dňoch som upravil časť o diacetyle. Pôvodne som uviedol, že už je v EU vo vape produktoch zakázaný, no v skutočnosti sa už len nepoužíva. Zakázaný je v Británii. Ospravedlňujem sa za tento zmätok, za ktorý môže moja povrchná príprava a nepreverovanie info z rôznych zdrojov.

  Tiež som trochu rozviedol časť o ťažkých kovoch, ktoré sa majú uvoľňovať nie z batérie, ale zo špirálok, ktoré nahrievajú vatu.

 4. Rudko píše:

  K tomu videu od ceskeho uja s bradou. Niekde som videl lekarske video o tom ze uz bolo niekolko pripadov zapalu pluc kt. neni sposobeny ani defektom,bakteriou alebo virusom ale vapovanim. Nic vazne dvojtyzdnova pn a clovek zdravy bez nasledkou. A bolo tam tvrdene ze ze neboli pouzene thc liquidy. https://youtu.be/IaVaoja2Uk4
  Inac top vlog diky moc :3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.