Ako dopadla inšpekcia Vapeklubu v lete 2020? Opúšťačka, spomienky…

Pozor, toto je jeden z tých osobnejších článkov, ktoré sa netýkajú odporov, špirálok, vaty, percent, pomerov, ani podania chuti.

Bol piatok poobede. Horúce slnečné lúče, predierajúce sa cez medzierky žalúzií tvorili na obrazovke počítača otravný pásik a hlásili príchod leta. Vybavoval som posledné objednávky, ktoré odídu pred víkendom. A zrazu prišiel taký „príjemný“ e-mail.

Ok, toto nie je román. Ak ste členom našej uzatvorenej FB skupiny, asi ste cca mesiac dozadu zaregistrovali, že toto leto sa opäť našiel nejaký „férový“ človek, ktorý napísal anonymné udanie na Slovenskú Obchodnú Inšpekciu. Spomínaný mail:

SOI vapeklub udanie jun 2020


 

Že máme poslať toto a tamto. Bohužiaľ, nenapísali ku ktorým produktom. Rozmýšľam, to akože ku všetkým tisícpäťsto? ? Našťastie nie. Chvalabohu už v sobotu mi bol doručený presnejší mail s produktami, ktoré idú kontrolovať. Pochopil som, že ma čaká víkend, kedy sa budem prehrabávať vo faktúrach za posledný rok a byrokratických PDF-kách, a namiesto fotenia na instagram budem fotiť liquidy na bielom pozradí, krabičky z každej strany, rozbaľovať krabičky a potom fľaštičky z každej strany, a že Leo bude prerábať popisky na shope…

Inšpektori boli celkom ľudskí. Vysvetlil som im už na začiatok mailom, o čo ide. Že čo je to Vapeklub, ako funguje a čo sú jeho princípy a filozofia. Že nejde o žiadny šmejďácky vypočítavý biznis zameraný na kvantitu a zisk, že zákazníci sú skôr naši členovia až kamoši, že si ich vážim, že predávam len veci, ktoré by som sám používal a nikdy by mi nenapadlo ohroziť ich zdravie. „Spotrebiteľ“ anonym totiž poukazoval v udaní práve na to, že predávame „neotestované produkty“.

O mesiac som už bol predvolaný osobne, podpísať záznam.

SOI-vapeklub-07-2020-vyrez


Vysvetlil som im, ako pracujem, koľko času a energie do toho dávam, že okrem tejto práce (ktorú milujem) a venčenia psa, nemám vlastne žiaden ďalší život. Že do toho dávam všetko.

Čo som im už nepovedal, ale čo si myslím: je fakt trápne a nechutné, že niekto dokáže škodiť projektu, ako je Vapeklub. Myslím, že Vapeklub je jeden z dôkazov, že keď máš nejaký sen, ktorý nie je úplne sebecký a chamtivý, a ktorým dokážeš prispieť spoločnosti, sen v ktorý veríš, a za ktorým ideš fakt naplno, môžeš si ho splniť.

Čo som im už nepovedal, ale poviem to vám, lebo sa nemám za čo hanbiť:

keď som začínal s blogom a budovaním komunity, nemal som nič, len svoju malú zbierku lacných raných e-cíg, liquidov a aróm z rôznych shopov, ale hlavne túžbu o produktoch písať, diskutovať a dať dokopy ľudí, ktorí majú podobné záujmy a ktorí podobne našli vo vapingu nový životný štýl, hobby a zdravšiu, slobodnejšiu cestu. Po pár rokoch úsilia tu máme komunitu, ktorá si nielen pomáha a diskutuje, ale v ktorej vznikajú priateľstvá na celý život, v ktorej nájdu spoločnú reč úplne rôzni ľudia z rôznych kútov Česka a Slovenska, ľudia, ktorí by sa inak nestretli. A to všetko bez ohľadu na ich politické názory, vzdelanie, spoločenské postavenie, či ďalšie okolnosti.

Keď som (na popud rastúcej komunity) začínal s vape E-shopom, nemal som okrem toho amatérskeho blogu nič, ak nepočítam preukaz evidencie na Úrade Práce, ktorý mi umožnil vziať dotáciu pre živnostníkov (tú nakoniec postupne vrátiš na odvodoch), tisíc eur po nevlastnej babke (odpočívaj v pokoji) a mal som kde bývať  – u rodičov, od ktorých som denne počúval, akú blbosť to vymýšľam, ako sa zadĺžim a skrachujem, „skončil si jak obchodníček„, „j*bne ti z prebaľovania fľaštičiek v obchode so závislosťou“ a podobne.

Začal som s krabicou základných liquidov Liqua a príchutí Imperia, zopár Ego AIO, zopár modmi ako Pico 75W, VTwo Mini. Začal som dokonca bez E-shopu – jednoducho som fajčiarom, ktorí sa ma pýtali „Kde si mám kúpiť vape?“ odpovedal „Tu u mňa, aj poradím, aj dám faktúru aj záruku“. E-shop som začal robiť na kolene s pomocou IT kamoša, formou pokus-omyl. A tých omylov bolo celkom dosť. No ani tie omyly mi niekto nedoprial. Prvé udanie prišlo už po roku, možno pamätáte, vtedy mi pribudla vrstva hrošej kože a cenná skúsenosť.

Nechcem, aby to vyznelo ako nejaké nafukovanie sa, no po pár rokoch vytrvalej práce vaperi začínajú kvalitu e-shopu Vapeklub porovnávať s „veľkými“ shopmi, do ktorých ktosi leje obrovské peniaze. Áno, priznávam, chvála ma vždy poteší a lichotí mi (viem rozoznať riťolezectvo od úprimného názoru), no pokúšam sa nepúšťať si nafúkanosť či pýchu k telu. Skôr je to pre mňa motivácia, akési odtrhnutie plodu, keď si sa svedomito staral o strom.

Myslím, že je dosť zvrátené, aby projekty ako je Vapeklub a drobní živnostníci boli udávaní a šikanovaní kontrolami. Myslím, že polien pod nohami máme aj bez toho dosť.

Čo ste sa ma pýtali viaceri v správach:

Kto napísal to udanie?

Nuž, to keby som vedel…

Môže to byť priamo iný shop, môže to byť neprajník… Ak sa pohybujete na slovenskom vape-facebooku, určite aj vy ste postrehli zopár postavičiek, ktoré hoci nič okrem lezenia do zadkov a nafukovania sa nedokázali, tak chcú byť videné, vystrkujú sa do popredia a dlhodobo robia zlú krv. Od niektorých zažívam opakované zákernosti a ohováranie behom rokov. Sú len dve možnosti: niektorí ľudia sú buď psychicky chorí, alebo sú absolútne zlo so zakrpateným svedomím a úplne bez cti.

Máme tu však aj jedného nepovšimnutého predajcu, ktorý sa opakovane na FB vyjadroval, že treba Vapeklub (citujem) „nabonzovať“. A teraz sa bude čudovať, keď je po týchto rečiach podozrivý.

Ja však nemám čas ani záujem pátrať. Ak by som mal možnosť odhaliť šmejda behom sekundy, rád by som poznal odpoveď. No chcem sa sústrediť na podstatné veci, na budúcnosť, na marketing, logistiku, efektivitu, nové produkty, starostlivosť o zákazníkov, pohyb, rozvoj, rast… mimochodom, už dávno som pochopil, že chcem hrať závod len sám so sebou. Každý z nás si tvorí svoj vlastný svet. Úprimne, ešte aj to povinné porovnávanie cien s inými e-shopmi mi je nepríjemné.

Systém udávania funguje a vždy fungoval tak, že identita udavača je chránená. Rúško anonymity k udávaniu priam motivuje.

Toto asi čítaš aj ty, udavač, lebo viem, že sa plazíš za mojim tieňom. Pozri do zrkadla a zamysli sa, prečo si taký nešťastný. Kým nezmeníš svoje zmýšľanie, vždy sa budeš trápiť. Nemám záujem o pomstu, nemám záujem ublížiť ti, či poškodiť. Avšak chcem byť od zla čo najďalej, v mojom svete preň niet priestoru. Hoc priznávam, že keď sa to zlo pokúša do môjho sveta opakovane dostať, spravím všetko preto, aby som ho odohnal. Ak so mnou máš problém, či som ti ukrivdil, napíš to verejne, označ ma, nemám problém konfrontovať sa čiernym na bielom, pred očami všetkých vaperov Slovenska či Česka.

Príde mi na hlavu postavené, keď sa niekde dočítam, ako vraj „rozdeľujem komunitu“. Áno, priznávam, že pálim mosty. No viem prečo. Som si istý, že len hlupák si nechá škodiť a bude sa tváriť, že je všetko v poriadku. No ja sa nemienim pretvarovať. Hoc mi je z niektorých falošných ksichtov na grc, nežijem hnevom. Len prevraciam oči a konštatujem, čoho sú ľudia schopní. Neprajné paprčky však bývajú prikrátke.

OK tak som toho napísal tak akurát.

K pointe: Ak si myslíte, že ten kto podniká na Slovensku poctivo, ten sa nemá čoho báť, tak vás dostanem do reality. Inšpekcia musí vykazovať činnosť, jej úlohou je vždy „niečo“ nájsť. A tak na to doplácajú vždy tí najmenší, ktorí nemajú kontakty a idú na vlastnú päsť. Vždy sa niečo nájde, a aj keby sa nenašlo, inšpektor nájde, lebo na to je vyškolený.

Inšpekcia však musela aj tentoraz konštatovať poctivý shop, ukážkové bezpečnostné listy k produktom, nenašla nič zásadné až na pár detailov, ktoré sme na základe pokynu napravili: napríklad pri e-liquidoch by malo byť uvedené, že si ich nemáte kvapkať do očí, a keď už máte to nutkanie kvapnúť si nikotín do oka, tak máte volať doktorovi. A jeden liquid musíme stiahnuť z ponuky, lebo akosi sa zabudlo 6 mesiacov dopredu ohlásiť na príslušnom úrade, že pôjde do predaja. Naopak výrobca však tvrdí, že všetko ohlásené bolo, a tvrdí, že ide o pochybenie resp. zlú informovanosť inšpekcie. Chce viesť spor, ale ja na to fakt nemám silu ani čas ☹


 

Takže toto bola moja „opúšťačka“ ku kontrole v lete 2020. Mimochodom, minule som sa tak zamyslel nad definíciou internetového pojmu „opúšťačka / opustil si sa / opustil som sa“. Myslím, že je to moderný výraz pre text, kedy niekto verejne a úprimne napíše či povie pravdu od srdca, tak ako to cíti. Čitateľ či divák sa možno cíti miestami trápne, no v každom prípade obohatene. Súhlasíte?

Ako vždy, ďakujem za vašu podporu a verné nákupy. Idem sa venovať exportu, aby ste mali všetko doručené do druhého dňa. Vkuse vybaľujeme ďalšie novinky áá chystá sa aj niečo, o čom chcem písať, až keď dozrie čas. Nie, nebude to predajňa. Majte sa krááásne!

Komentár poteší 🙂

12 komentárov k “Ako dopadla inšpekcia Vapeklubu v lete 2020? Opúšťačka, spomienky…

 1. Jesen píše:

  Wow, až sa to ťažko číta.. Typické slovenské.. A možno aj svetové, lebo závisť, nenávisť sú vlastne globálne 🙂 v každom prípade sa drz, si obklopený najmä tými normálnymi, takže zopár teliatok neuškodí, aj keď inšpekcia asi nie je úplne sranda. Zvládol si to… Ide sa ďalej

 2. Janko_Panko píše:

  Serus Ďulko. To že máš iný názor ako väčšina našej samozvanej „vape smotany“ neznamená že rozdeľuješ komunitu. Skôr spájaš nás „stokárov“ ktorým je prednejší pôžitok z vejpu a pohodovej diskusie ako honenie si nad nejakým setupom za 3kg. Ono to nie je dobre ani pre marketing keď takto rozmýšľaš a možno práve preto máš tieto sračky. Indivíduá o ktorých všetci vieme len živia veľké shopy ktoré parazitujú na ich egách a navyše úplne zadarmo. Ostaň aký si a budeš mať okolo seba iba tých správnych ľudí a zákazníkov. Pre mňa je vapeklub top… A ešte aliexpres ? … Srandujem… Ale tak každý z nás už aspoň raz neodolal ušetreniu troch eur pri čakaní dva mesiace na vejp ?

  • ĎURU píše:

   haha super koment aj zamyslenie. Hej, uvedomujem si, že svojimi aktivitami idem často „proti zisku“, ale veď nie je celý život o peniazoch. A v hodine dvanástej na nich vôbec nezáleží.

 3. Zolo píše:

  Minule som si niečo od vás objednal, úplnou náhodou. Keďže som do tohto leta ani nevedel že niečo ako vapeklub existuje. V obchode sú naozaj dobré veci a po prečítaní toho príbehu o začiatkoch a o celkovej filozofii vo vzťahu k vaperskej komunite človeku je ľúto, že práve nadšenci sú buzerovaní a nie nejakí monopolisti. Držím palce a dúfam, že mnohí budú tento projekt ešte dlho podporovať, ja už odteraz budem vedieť akú vec podporujem kúpou vo vapeklub.

 4. Lacike píše:

  Dobrý článok, rád som si ho prečítal celý až do konca. Viac takýchto by si mohol písať Ďuri, nielen o šťavach, atikoch a modoch. viem nie je na to čas. Tak veľa šťastia vo všetkom čo robíš

  • ĎURU píše:

   Díky moc! A jo tentoraz to bola kopa písmen a málo obrázkov. A dík aj za názor. Rád dám takéto „dumky od srdca“ aj nabudúce.

 5. pd.estok píše:

  Čo na to povedať, nech si pán Udavač trhne nohou, karma ho dostihne aj sama. Akurát utrie hubu lebo tu nič iné ako kvalitné produkty nenájde. Vapeklub je pecka. Síce som členom len krátko, no teší ma že k novému hobby som našiel aj komunitu ľudí s chuťou žiť inak a zdravšie. Držím palce a teším sa na ďalšiu objednávku. Tvoj tovar sa míňa raketovou rýchlosťou.

  • ĎURU píše:

   Díky moc 🙂 Momentálne sťahujeme sklad do celkom veľkých priestorov, tak bude miesta na ďalšie novinky a šmaky 🙂

 6. stanleyrekonstrukcie píše:

  Waw, je nedeľa keďže sa nudím a ja našiel super e-shop a komunitu tak čítam riadok po riadku, blog za blogom, vetu za vetou, recenzie k výrobkom,ale toto sa často nevidí, že majiteľ správca sa podeli verejne o svoje súkromie históriu ….. Fandím držím palce a verím stále to bude dobré a každým krokom lepšie. Ľudský prístup je základ a ako písané v článku
  vznikajú priateľstvá na celý život, v ktorej nájdu spoločnú reč úplne rôzni ľudia z rôznych kútov Česka a Slovenska, ľudia, ktorí by sa inak nestretli.
  ??????

  • ĎURU píše:

   Presne tak. Vystihol si to. Vapeklub spojil ľudí rôznych vekov, rôznych profesií, politických názorov atď, ktorí by sa inak nikdy nestretli a nespoznali. Ďakujem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.