The Vaping Gentlemen Club – Bishop MTL RTA – recenzia

Bishop, alebo po našom Biskup, je atomizér ktorý vzbudzuje vo vape svete veľké očakávania. Z môjho pohľadu hlavne z dvoch dôvodov. Ak opomeniem dobrý marketing, tak hlavne preto, že má, nielen na highend, veľmi priaznivú cenovku a asi ako prvý si svojím spôsobom dovoľuje „vykrádať“ konštrukčný systém na ktorom funguje legendárny Flash-e-Vapor.

Dizajn majú na svedomí The Vaping Gentlemen Club, o produkciu sa stará Ambition Mods a predovšetkým rukopis gentlemanov je celkom zrejmý. Je to síce veľmi originálny dizajn, ale strieborná verzia mi trochu pripomína Millennium. Dôraz je na trochu, pretože vzhľadom na konštrukciu atomizéru ani nemôže byť úplne rovnaký. Biskup totiž nepotrebuje spodný AFC ring na reguláciu vzduchu, plní sa zospodu a základňa, ktorá je celá zároveň kotolňou, je úplne oddelená od hornej časti s tankom akousi komorou, ktorá v podstate tvorí zvon kotolne. Konštrukčne je to úplná kópia spomínaného FeVu, ale na ten sa dizajnovo nepodobá vôbec. Našťastie ?

Biskup Bishop

Plus má niekoľko zaujímavých vylepšení, ale o tom neskôr. Poďme rovno k veci. Budem sa sústrediť hlavne na praktické veci a chuť, všeobecné informácie prebehnem len zľahka.

Balenie

 • 1x atomizér Bishop MTL RTA
 • 1x Drip Tip
 • 1x náhradné sklo
 • 1x zaslepený ofuk
 • 2x ofuk 0.8mm
 • 2x ofuk 1.0mm
 • 2x ofuk 1.2mm

Všetko dostaneš zabalené v malej jednoduchej papierovej krabičke. Balenie je skromné, tak ako je na highend zvykom, ale na druhú stranu, je tu všetko čo potrebuješ pre rôzne nastavenia vzduchu a prispôsobenie atomizéru svojim potrebám.

Spracovanie

Všetko do seba pekne zapadá, tesnenia držia vynikajúco, závity bez problémov, ale mám jeden problém.

Je ním sklo. Teda sklá, keďže v balení sú dve, a spôsob ich uchytenia. Obe mi praskli v priebehu polhodiny a nemyslím si, že to bolo mojou nešikovnosťou. Doteraz som za celú svoju vaperskú činnosť rozbil iba jedno sklo, aj to bol pád na dlažbu pri umývaní.

Jednoducho, keď budeš rozoberať a naspäť skladať hornú časť atíku, pozor pri doťahovaní. Rozhodne som nedoťahoval na doraz, predovšetkým s druhým sklom som už narábal až extrémne opatrne, ale dopadlo rovnako ako prvé. Ani dôsledné namazanie tesnení nepomohlo. Myslím, že spôsob uchytenia skla je riešený nešťastne. Teda pri použití skla z balenia (netuším z akého sú materiálu, v balení sa materiál neuvádza) je to nešťastné riešenie.

Chvíľu to vyzeralo, že moje testovanie sa skončilo skôr ako sa poriadne začalo, ale vyskúšal som niekoľko skiel z iných atomizérov a sklo z Ares 2 22 mm sedí perfektne a používam vlastne už iba to. Je to pyrexové sklo a je mikroskopicky hrubšie a výrazne pevnejšie ako sklá ktoré boli v balení. Že je hrubšie viem podľa toho, že nejde tak hladko nasadiť na tesnenia, ale po dôkladnom namazaní tesniacich gumičiek ide nasadiť v pohode a nemám s ním žiadne problémy. Naviac, čierne sklo z limitky Aresa 2 tam podľa mňa sedí dizajnovo ešte lepšie ako tie dve čo boli v balení.

Osádzanie

Buildovanie Biskupa je najväčšie pozitívum aj vylepšenie oproti FeVovi. Pridaná bola geniálnym spôsobom koľajnička, na ktorú si najskôr krásne položíš tŕnik so špirálkou a po jej upevnení a vyžhavení do nej následne umiestniš aj vatu. Na konci koľajnice vatu odstrihneš a máš hotovo. Ako hovorí náš prezident: GE NI JÁL NE.

Fakt, toto je najjednoduchší build s akým som sa stretol. Koľajnica rieši výšku aj polohu špirálky a následne ešte aj presnú polohu a dĺžku vaty. 2 minúty max a máš atík pripravený na vapovanie.

Zmestia sa sem špirálky akejkoľvek hrúbky aj priemeru. Toto je naozaj blbovzdorný atomizér. Jediné na čo upozorním je, že špirálku treba motať proti smeru hodinových ručičiek.

Naviac, podobne ako pri FeV, je možné kedykoľvek počas prevádzky skotrolovať build a prípadne ho samozrejme aj upravovať a meniť. To je pre recenzenta úplný raj, takže za asi polhodinu som bol schopný vyskúšať 4 rôzne drôty aj rôzne výšky osadenia špirálky bez nutnosti manipulácie s liquidom.

Výšku špirálky sa mi osvedčilo zdvihnúť asi o 1 mm vyššie nad úroveň, kedy je presne v úrovni koľajničky (na foto je ešte pôvodná poloha v úrovni koľajnice). Vtedy je zhruba v úrovni bočných ofukov a takto atomizér, z môjho pohľadu, funguje najlepšie.

Poťah

Podobne ako pri Flash-e-Vapor, poťah je samostatná liga, kde ostatné atomizéry zaostávajú. Či už hlučnosťou, resp. v tomto prípade skôr absolútnou tichosťou,  alebo pocitom pri šluku, toto je extratrieda. Už len pre ten pocit pri poťahu rozhodne jeden z týchto dvoch atíkov odporúčam vyskúšať.

Voľakedy som bol nadšený z poťahu pri Expromizer V4, ale musím uznať, že tu sme ešte o kategóriu ďalej.

Možností voľnosti/tuhosti vzduchu je dostatočné množstvo, viď množstvo pribalených ofukov a ich kombinácií. Navyše, úplne bez ofukov bude Bishop fungovať aj ako DL atomizér.

Ja mám rád tuhší poťah, takže som začal na 2 x 0,8 mm ofuku z oboch strán, pokračoval na 2 x 1,0 mm a na tom so už zostal. Zdá sa mi chuťovo aj pocitovo dokonalý, takže ďalej som už nemal potrebu testovať.

Ofuk iba z jednej strany mi príde nezmysel, nakoľko špirálka je presne v strede a ofuk z oboch strán je to najlepšie čo pre ňu môžeš spraviť. Skúsil som asi 2 puffy s jedným zaslepenym ofukom, ale hneď som sa vrátil k 2 x 1,0 mm.

Ozaj, aj ofuky sa dajú meniť kedykoľvek počas jazdy jednoduchým vysunutím. Paráda.

Používanie

Po výmene skla absolútne žiadne problémy. 2 dni intenzívneho používania a ani kvapka liquidu na mieste, kde nemá čo hľadať. Použival som liquidy s hustotou VG/PG 50/50 a 60/40 a žiadny problém so zásobovaním, pri 70/30 som už mal pocit, že nestíha dostatočne zásobovať vatu, ale iba keď som vapoval v exteriéri kde sú teploty blízke nule. V interiéri žiadny problém ani s hustotou 70/30. Oproti Flash-e-Vapor je rozdiel v tom, že Biskup nepotrebuje žiadne dodatočné piny, wicky, alebo ako sa to volá, do otvorov pre prívod liquidu, čo sa dá považovať za výhodu a vylepšenie, lebo menej malých súčiastok, ktoré je možné stratiť, je výhoda. 

Driptip je funkčný a nie je sním žiadny problém, ale mne sa proste nepáčil, preto som ho nahradil za jednoduchý náustok z Taifunu GTR.

Plnenie je extratrieda. Tým, že v tanku nezavadzia žiadny komín, je tam toľko miesta, že Biskupa je možné plniť rovno z lavóra.

Chuť

Tak a sme tu. Informácií o konštrukcií a buildovaní je už na nete mraky, ale čo Bishop a chuť? Za mňa, tabakovkára je to veľké sklamanie.

Ak som pri FeV písal, že zahaľuje chuť do smotany a všetky liquidy sú potom mierne smotanové, čo priznávam, že niektorým liquidom dodáva veľmi zaujímavý feeling a robí ich možno ešte lepšími ako naozaj sú (a iné sú zase nevapovateľné, lebo smotana nie vhodná úplne ku všetkému), tak Biskup pridáva k chuti Bonpari. Sladkú cukríkovú chuť, ktorá mi pri viacerých liquidoch, na ktorých som atomizér testoval, extrémne prekáža.

Ale poďme pekne poporiadku. Na test chuti som sa zameral predovšetkým a neskromne si myslím, že takto nejako by sa malo testovanie chuti robiť. Žiadne dojmy, ani „mámpocity“, ale poriadny test a porovnávačka.

  Test chuti č.1.

Hneď po rozbalení osádzam obyčajný Kanthal 27ga na tŕnik priemeru 2,5 mm, lebo ako povedal jeden múdry človek, atomizér treba testovať s tým najhorším drôtom. Nech sa chlapec ukáže ?

Do tanku lejem Grampas Cream a som šokovaný.  A pozitívny šok to nie je. Nedá sa to vapovať. K vynikajúcemu krémiku a jemnému tabaku na ktorý som pri Dedkovi zvyknutý, pribudli nejaké pokazené bonpari. Presnejšie cukríková sladkosť, ktorá v Grampas nemá čo hľadať, nikdy doteraz som ju tam necítil a úplne zabíja ostatné zložky.

Je samozrejme možné že mám niečo s papuľou a Bonpari sú moja chyba a nie Biskupova. Preto osádzam rovnaký Kanthal, tentokrát na cievku 2,0 mm, aj do Melampousa od Gus Mod a pre istotu aj do Doggyho.

Biskup, atomizér

Nie, nie je to mojou papuľou. Je to atomizérom. Melapous kreslí vynikajúci, mierne sladký krémik, ktorý mám tak rád a pridáva aj poriadnu porciu tabaku. No a Doggystyle 2k16 si vystačí s vynikajúcim krémom a len maličkou porciou tabaku. Chutí mi z oboch a nikde nie je ani náznak cukríkov.

Ešte tu bola samozrejme možnosť, že robotník v Čínskej továrni bol veľký milovník cukríkov a napadlo mu, že bude dobrý nápad venovať Bishopovi jeden cukríkový kúpeľ a až následne ho zabaliť do krabičky. Preto  robím kompletnú rozborku a čistím všetko ručne aj v ultrazvukovej čističke.

rozborka

Následne osádzam MTL Clapton Ni80 a skúšam opäť Grampas. Nie, nepomohlo, ani Čínsky robotník z fabriky v  Guangdongu za to nemôže.

  Test chuti č.2.

Ok, tadeto cesta nepovedie, je čas skúsiť iný liquid. V Biskupovi nechávam MTL Clapton a lejem doňho Powerslam od FUU zarobený v hustote VG/PG 70/30. Ako súpera mu tentokrát vyberám starého Berserkera do ktorého osádzam úplne rovnaký drôt na rovnakú cievku 2,5 mm.

Bers Biskup

Powerslam, ako som písal nedávno, je veľmi výrazný medový tabak s orieškami. V Bersovi je to ale stále predovšetkým tabakovka, ktorú si raz za čas, aj keď nie veľmi často, rád nalejem do tanku. A chutí mi. V Biskupovi nie. Keby som ju vapoval iba z Biskupa, už nikdy by som si ju nekúpil. Opäť cítim Bonpari.

Musím však uznať, že v kombinácii s medom a orieškami, ktorých je v tomto liquide neúrekom, mi tie sladké cukríky až tak extrémene ako pri prvom teste nevadia. Ale nie je to ani pozitívna zmena.

  Test chuti č.3.

Vyzerá to, že v prvých dvoch testoch boli pre Bishopa použité nevhodné liquidy a asi aj príliš ťažkí súperi, preto ešte jeden pokus.

Drôt nechávam rovnaký a do tanku lejem celkom fajnový krémik, konkrétne vanilkový puding Don Cristo. Mám tu ešte Aresa 2, Penodata, 415tku a Dvarwa (áno, viem, mám tých atíkov mrte a mal by som to preriediť) a neviem sa rozhodnúť akého súpera zvoliť. Nakoniec s rovnakým buildom aj liquidom sa mu do cesty postaví starý Dvarw MTL RTA.

Trpaslík a Biskup

Tu už je to celkom vyrovnaný súboj. Tento liquid je sám o sebe dosť sladký, pravdupovediac atakuje už hranicu sladkosti, ktorú som ochotný akceptovať, a Bishopovi tento liquid celkom sedí. Opäť trochu cukríky navyše, ale v tejto kombinácii je to celkom fajn.

Žiaden podstatný rozdiel v chuti medzi Dvarwom a Bishopom som pri tomto teste nepostrehol. Dvarw mierne vedie, ale vanilkový puding mi celkom chutí z oboch.

  Test chuti č.4.

Nedá mi to a idem na ešte jeden pokus. Po ďalšom dôkladnom čistení aj výmene tesnení osadzujem spaced špirálku z obyčajného Kanthalu 27ga, ktorý vie trochu utlmiť sladkosť. Do tanku lejem organický liquid Oriental od La Tabaccheria.

Oriental, o ktorom som už písal, mám rád, pretože napriek jemnej sladkosti je to drsná organická tabakovka. Niečo ako doberman medzi na tabakovkami. Z biskupa ale dostávam neškodného pudlíka v cukríkovom svetríku na prechádzke po obchodnom centre. Porovnávačku s iným atomizérom ani nerobím. Načo.

Záver

Všetko je uvedené vyššie. Ak vynechám chuťové podanie, je to po výmene skla skvelý atomizér za veľmi dobrú cenu.

Skúšal som ešte niekoľko ďaľších liquidov a ak máš rád ovocie, buchty, chladivky, menthol alebo pre mňa nechutne sladké a netabakové tabakovky typu Marshall – skús Biskupa. Tu by mohol byť veľmi fajn a v niektorých prípadoch chuť možno aj vylepší. A ak miluješ vapovať cukríky, toto je atomizér presne pre teba.

Naopak, ak hľadáš verné podanie chuti a obľubuješ nepresladené liquidy všeobecne, nielen tabakovky, budeš podľa mňa sklamaný.

Mňa osobne chuťové podanie veľmi mrzí, lebo je to inak super atomizér, dizajnovo skvelý, malý, ľahký, s vynikajúcim poťahom, farebne perfektne pasujúci napríklad k Tesle alebo Pume Baby s ktorou by tvoril najľahší a najpraktickejší setup ever. No ale chuť, ktorú podáva, to je pre mňa neprekonateľná prekážka.

A pritom by možno stačilo málo. Keďže chuť, podľa všetkého čo som zatiaľ pri atomizéroch odpozoroval, ovplyvňuje okrem špirálky a spôsobu prúdenia vzduchu už asi iba tvar a veľkosť komína, resp. zvonu kotoľne, stačilo by možno v tej komore medzi základňou a tankom vytvoriť tabakový komín, resp. tabakový zvon. Netreba ani úplne nový atomizér, iba takúto náhradnú „tabakovú komoru“. Veľmi rád by som vyskúšal čo by to spravilo s chuťovým prejavom.

A ak si sa dostal až sem, opäť jeden bonus.

Rád využívam moju lepšiu polovičku na nezávislý test mojich dojmov a spravil som to aj teraz.

Prebieha to takto: Prinesiem jej pripravený atomizér, nepoviem jej nič o tom čo je v tanku a nechám ju bafkať, aby mi následne povedala čo si o tom čo vapuje myslí.  Takto sa zúčastnila testu chuti č.2. s arómou Powerslam. Dostala do ruky 2 setupy, netušiac že vapuje rovnaký liquid. Výsledok:

Powerslam v Bersovi: „Veľmi dobré, mňam. Cítim oriešky, sladký med, nejaký marhuľový kompót alebo čo to je a veľa tabaku“

Powerslam v Bishopovi: „hm, to je veľmi nevýrazné a sladké, toto mi nechutí“

 

s pozdravom “Vapujte si čo chcete, z čoho chcete a hlavne si to tú chvíľku, kým s tým seknete rovnako ako s fajčením, užívajte”

ᐯᗩᑭEᖇᑎᗩᑌT

P.S. Radi ma môžete mať na Instagrame aj Facebooku.

15 komentárov k “The Vaping Gentlemen Club – Bishop MTL RTA – recenzia

 1. ĎURU píše:

  Parádna recenzia! Super práca. Verím, že si sa zapotil. Fajne som si počítal. A samozrejme si vo mne vzbudil takú zvedavosť, že tento atík, ako sa vraví, „nutne potrebujem“ 😀 Už len aby som mohol dať ďalší koment či súhlasím alebo nie.

  Ďakujem každému, kto si prečítal a pokukal recenziu a nebude Michalovi písať správy „porovnaj vzdušnosť s Dvarwom na druhom airdisku“, zaslúži si oddych.

 2. lacike79 píše:

  Tak tomuto sa povie recenzia atomizeru. Dozvedel som sa viac ako z nejakého videá od youtubera. Vďaka a určite ho v budúcnosti vyskúšam. Veď každému sadne iný atik.

  • vapernaut píše:

   diky moc. A určite vyskúšaj, o chvíľku bude v ponuke na VK a bude dobré keď sa budeme môcť priateľsky povadiť o takej blbosti ako chuťový prejav atíku 🙂

 3. tmikita6 píše:

  Ppč recenzia, brutál fotoz, skvelý rozbor a detaily popis s porovnávačkami. Tento štýl je pre mňa popič čítanie recenzie 🙂 dík moc. Btw bishopa si neprosím 😀

 4. Zdarec Lívanec píše:

  Moc děkuji , skvělá recenze. Dlouho jsem si tak pěkně nepočetl 🙂 Zase jsi mi ušetřil prašule 🙂 Jsem rád že pořád zůstávám u nepřekonaného Doggyho.

  • vapernaut píše:

   Spravne vycviceneneho Doggyho len tak niekto nepresti, to je fakt.
   Ďakujem pane,keď budete nabuduce potrebovat usetrit, viete kde sa zastavit ?

 5. tmajercik92 píše:

  ? super napísané / zhodnotené a z môjho pohľadu (pre mňa) dôležitý faktor tabakovy rozhodol o osude tohoto atiku a viem že mi cestu neskríži … Podobné tobôž nie totožné porovnanie chutí som nečítal / nevidel … Recenzia a foto 10/10

 6. Pingback: Novinky na Vapeklube 01/2021 - prehľad a tipy na vape šmaky

  • vapernaut píše:

   To neviem, čo tým mysleli, ale význam slova som pozeral.
   Na strelca v šachu sa nepodobá, africký vrabec to asi tiež nebude a potom ešte nejaké korenené víno tam bolo tuším, ale to už je asi úplne mimo.
   Tak som sa rozhodol, keďže ide o taliansku diecézu, že to bude asi Biskup 🙂

 7. Pingback: The Vaping Gentlemen Club - Bishop MTL RTA - ultimate review

 8. Pingback: Bishop MTL RTA Bellcap (pre horné plnenie) - recenzia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.