Spotrebná daň z E-cigariet sa blíži

Ak hľadáte a chcete rovno vyplniť dotazník EU, tu je link, avšak už je neskoro, dotazník bol  už uzatvorený. Mimochodom, akosi rýchlo…

Vaperi zastávajú k dotazníku skeptické názory, často vravia: Keď to budú chcieť zdaniť, tak to zdania. Často sa stretávam s názormi, že tieto dotazníky sú len naoko, že sa nimi „tí hore“ kryjú.


Čakáte konšpiráciu? Len taká drobná z fejsbúku, ani nie z mojej hlavy:

Zdenek LADA koment

Veľmi dobrý postreh. Ja dnes konšpirácie vynechám, a namiesto toho na niečo poukážem a prinesiem svoju víziu budúcnosti.

Nerád by som hejtoval EU, veď nám prispela na rozbeh e-shopu, ale bude to ťažké.. snáď to vezme ako konštruktívnu kritiku. Poďme na to, nech to máme za sebou, lebo asi to bude trochu drsnejšie.


Vape výrobky NIE SÚ tabakové výrobky!

 

Toto je zásadná časť môjho článku. Dotazník nám totiž podsúva, že Elektronické cigarety sú tabakové výrobky, čo je lož! A chystá sa ich nenápadne zaradiť tam, kam nikdy nepatrili.

Tabakový výrobok je v aktuálnom zákone definovaný ako výrobok, ktorý obsahuje tabak. Tak sa na to pozrime: Zákon 89/2016 Z.z.

Zakon o tabaku2b

Link na kompletné znenie zákona


Aký tabakový výrobok? To len tak niekto prepíše zákony a definície podľa svojho uváženia či ekonomického záujmu? Toto by slušní ľudia a zodpovední občania Únie nemali dopustiť.

Rozmýšľam, čo s touto nehoráznosťou. Či nejaký otvorený list, ktorý by sa medializoval, by pomohol. Nieže by som sa nudil, ale toto sa zdá byť dôležité. Aj s vedomím že pravdepodobne skončím za blbca, ako tomu často býva, ale taký je už život.

Rozdelenie pojmov „tabakový“ a „nikotínový“ by pre mňa bolo dostatočnou útechou. Avšak…

Keď sa nad tým zamyslím: už nejaký ten rok platí zákon, podľa ktorého musia mať prázdne atomizéry (z kovu a skla) na sebe nápis „Obsahuje nikotín“ (čo je lož, lebo žiaden nikotín neobsahujú a ani pri používaní nemusia!). Výrobcovia sa síce pokúsili vynájsť a pridali nad to nápis „Platí len v prípade, ak produkt naplníte tekutinou, ktorá obsahuje nikotín“, ale to je myslím dosť slabá útecha pravdy, ktorá je tlačená do kúta.

Uvedomujem si, že tu je cieľom ochrana občanov pred možnou závislosťou, ale klamstvo nie je cesta.

Siren 2 obal Siren 2 obal2

Takže by ma nemala prekvapiť žiadna ďalšia absurdita, ani pomarančový džús bez pomarančov, ani čokoládová torta bez čokolády, ktorá čokoládu v zložení povinne uvádza. Kam to smeruje?

Skutočne sme sa chceli dožiť doby, kedy je na obale povinné písať klamstvá? Okaté lži? Nemôžem to nazvať inak, ako povinné klamanie spotrebiteľa.

 


 

Moja (temná) vízia budúcnosti

 

Vape EU bigpic

Keď vidím, kam to smeruje, zahrám sa na proroka. Podotýkam, že ide o fikcie, moje subjektívne vízie.

Kde vidím európsky vape svet o takých 10-20 rokov?

Nárast popularity vapingu je nezastaviteľný. E-cigy a náplne budú bežnou súčasťou trhu, budú všeobecne známe. Budú ľahko dostupné, samozrejme od 18 rokov, v trafikách na každom rohu, podobne ako sú bežné cigarety dostupné dnes.

Kľúčové slovo: Unifikácia. Nebude tak pestrý trh, bude tu povedzme 20 stálych značiek liquidov, ktoré sa budú držať dlhodobo na vrchole. Niečo podobné ponuke tabakových cigariet v roku 2018: pod obalom sú všetky na 95% rovnaké.

V základe rovnakú ponuku liquidov nájdete na Slovensku, Francúzsku aj Taliansku. Zabije to pestrosť, podobne ako McDonaldy a KFC zabíjajú pestrosť a unikátnosť lokálnej kuchyne.


Výrobcovia?

Monopolizácia = absolútne vedúce postavenie jedného subjektu na trhu. Málo výrobcov, avšak o to väčších. Pretože presne tam smeruje náš trh už dnes. Malé firmy a výrobcovia sa uchyľujú k riešeniam shake-n-vape alebo shortfill, kedy nie je v produkte žiaden nikotín. Hotové liquidy si môžu dovoliť vyrábať len veľkí hráči. To nie je žiadna budúcnosť, to je 2018. Hoc je to pravdepodobné, stále nie je jasné, či výška dane bude závislá od obsahu nikotínu. Keď zdania shake-n-vape a arómy, tak to bude hotovo.

Podobné, avšak trochu menej hrozivé je to s hardware, samotnými e-cigami, keďže masový trh si vyžiada jednoduché modely na továrne hlavy, určené pre priemerného spotrebiteľa, ktorý dnes chodí pre cigy a zapaľovač a predstava, že by sa mal hrať s drôtikom a vatou ho vôbec neláka, naopak odrádza. Vape trafiky určite nebudú mať záujem držať na sklade lacné drôtiky, ktoré vydržia spotrebiteľovi rok, keď môžu zarábať na továrnych hlavách.

Ak správne chápem princíp EU, radi by sme minimalizovali dovoz z tretích krajín a radi by sme boli čo najviac sebestační a nezávislí od zvyšku sveta. Neverím však, že Čína sa vzdá svojho extrémne rýchlo rastúceho odvetvia – elektronických cigariet, ktoré veľkoobchodne i maloobchodne exportuje do celého sveta. Čína si cestu nájde. Skôr hrozí, že bežní predajcovia si tento import nebudú môcť dovoliť.

 

Predajcovia?

Podobne je to aj s predajcami. Spotrebná daň je dýka do chrbta všetkým malým podnikom (veď to spomína aj dotazník) a podporuje opäť monopolizáciu.
Jednoducho povedané, blíži sa doba, kedy nebudeme mať na výber, od koho nakúpime. Obchodov je čoraz viac, ale nelíšia sa. Sú to pobočky veľkých hráčov. Malí miznú. A to neplatí len pre vaping.

Otázka je, či tento smutný scenár obrovská vape komunita dopustí. Ja myslím, že nie. No hrozí, že z pokročilého vapingu sa stane hobby pre hŕstku vyvolených.


To bola moja subjektívna fikcia alebo predpoveď, pesimistická? Realistická? Nazvite si to ako chcete a napíšte tu koment o 10 rokov.

Fakt musíme závidieť Británii? Kampaň na nasledujúcej fotke sa stala virálnym internetovým hitom. Vyzýva fajčiarov, aby nielenže nefajčili pri citlivých pacientoch, ale dokonca aby skúsili zdravšiu alternatívu. Priamo ju podporuje.

Hoci by ma zaujímalo, na ktorý shop potom „pacientov“ odkazujú. Ešte len keď vaping bude súčasť farmácie tak sa to zamotá, uvidíte.


 

Ako som napísal na začiatku: Milá EU. Nechcem ťa hejtovať, ale keďže mi na tebe záleží a som tvoj občan, dovoľ mi ťa kritizovať a vyjadriť svoj názor. Čoraz častejšie mám pocit, že chrániš viac ekonomické záujmy, ako verejné zdravie. A robíš to aj cez mŕtvoly svojich občanov.

Skutočne chceme žiť vo svete, kde jedni prepisujú zákony podľa toho, ako sa im to hodí, a druhí sa nimi musia riadiť?


 

Prihláste sa na odber noviniek z blogu a shopu, ak chcete:

[mc4wp_form id=“8688″]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.