Salt nic Emporio časť 1 – Angus, L’orient, Tabáček

Ak čo i len veľmi okrajovo sledujete dianie vo vape svete, určite ste sa už stretli s pojmom salt nic liquid (ak nie, určite si prečítajte príspevok od Krusty-ho). Popularita týchto „rýchlych“ dopĺňačov nikotínu neustále stúpa, čo dokazuje ich neustále sa rozširujúca ponuka. Už na začiatku tohto príspevku ale musím upozorniť, že saltnic naozaj nie je pre každého. Z dôvodu vysokej koncentrácie nikotínu (20mg/ml, resp. 10mg/ml) sú určené predovšetkým pre majiteľov MTL zariadení (ideálne nejaký POD, alebo nízkovýkonová trúbka ako AIO ECO), aj keď si samozrejme viem predstaviť nejakých „bláznov“, ktorí by si šli salt nic aj na DL. Zároveň je potrebné dať si veľký pozor práve na efekt rýchleho vstrebávania sa nikotínu, je totiž veľmi jednoduché sa nikotínom predávkovať a to teda nie je príjemný stav. Ak si teda neviete v priebehu dňa odtrhnúť vape od úst, odporúčam si do atíku naliať niečo iné ako salt nic.

Trend saltnicu sa nevyhol ani známym značkám na trhu ako sú FUU alebo Dinner Lady. S dobou kráča aj česká Imperia, ktorá aktuálne vypustila sériu deviatich saltnic liquidov pod populárnou značkou Emporio. V sérii sa objavuje zopár známych mien (Tabáček, Red Baron) ale aj úplne nové receptúry. V prvej časti si na paškál zoberiem tri tabakovky – Angus, L’orient a Tabáček.

Ako testovacie buildy som použil:
CoilArt Salt MTL RTA – Ni80, 30ga, 1,60Ohm, 2,5mm trn
Berseker MTL RDA – kanthal A1, 28ga, 1,74Ohm, 2mm trn
BY-KA v7 clone – Ni80, MTL Clapton Coilogy, 0,92Ohm, 2,5mm trn
Berserker Mini MTL RTA – Ni80, VV microfused clapton, 0,70Ohm, 2,5mm trn


Angus

angus-emporio-salt-vapeklubAko prvá príde na rad tabakovka Angus. Popis výrobcu na krabičke hovorí, že ide o „nesladenú tabakovú chuť, v ktorej sa miešajú tóny tabaku a kávy“. V marketingových materiáloch Imperie však nájdete aj zmienku o oriešku. Angusa som vlastne ako prvú ochutnávku nezvolil náhodne, už dlhú dobu totiž hľadám kávovú príchuť (a nie je podstatné či samostatnú, alebo v mixe), ktorá by mi naozaj pripomínala moju obľúbenú nesladenú kávu bez mlieka. Zvedavosť ma teda prinútila začať práve Angusom.

Farba liquidu je číra a veľmi jemne vonia ako sladká káva, čo bol pre mňa jasný signál, že toto nebude tá káva ktorú tak dlho hľadám. Po ochutnávke som už mal úplne jasno. Ani na jednom z testovacích buildov som v zložení nedokázal presne identifikovať tu kávovú zložku. Je možné, že sa skryla niekde za tabak, alebo tvorí s tabakovou zložkou takú kombináciu chutí, že ju presne nedokážem určiť. Niekoľko krát som mal pocit, že som tam nejaký náznak sladkej kávy cítil, ale pravdepodobne som si to len nahováral. Ruku na srdce, ak by som si pred ochutnávkou neprečítal popis príchute, kávu by som tam nikdy nedokázal identifikovať (ani nosom, ani jazykom). Možno chyba mojich čuchových/chuťových buniek.

Tabaková zložka je veľmi príjemná a mojim chuťovým bunkám veľmi blízka. Je jemne sladkastá, čo síce tiež nekorešponduje s popisom výrobcu, ale tú nasladlosť tam môže tvoriť práve ta nenápadná kávová zložka. Veľmi mi pripomína Desert Ship od Dekangu, čo je jedna z mojich obľúbených hotoviek. V závere vynikne hlavne oriešok, ktorý je asi najvýraznejšou zložkou celého liquidu.

Ak by ste si mysleli, že tu končíme, ste na omyle, pretože v tomto prípade Angus ponúka ešte jednu vychytávku z ktorej som naozaj nadšený. Angus je totiž  jemne doladený mätou. V popise príchute sa síce mäta nenachádza, no v zložení liquidu môžete okrem iného nájsť aj extrakt z mäty. Pozor, nejedná sa o žiaden extra chladivý efekt, je to len jemný svieži dotyk mätovej chute, ktorý dotvára celú kompozíciu Angusa.

V konečnom dôsledku je Angus vydarený. Jemne sladký orieškový tabak v spojení s nie veľmi výraznou sviežou mätovou chuťou je pre mňa určite šťava na all day vape. Build zostal čistý, viac by som vám o tom ale vedel napísat až po tom, čo by som tankom prehnal aspoň 30ml. Takže možno niekedy v budúcnosti. Škoda tej kávy, ale ešte tomu dám šancu a budem hľadať ďalej, možno ju raz objavím a tento príspevok editnem.

Celkové hodnotenie: 6/10


L’orient

lorient-emporio-salt-vapeklubL’orient je podľa popisu výrobcu „orientálny tabak s tónmi jabĺk, škorice a kardamonu“. Liquid má jemne žltú farbu a vo vôni výrazne prevládajú sladké jablká so škoricou. Ak som pri Angusovi mal pocit, že popis liquidu úplne nekorešponduje s jeho chuťou, v prípade L’orientu je to úplne naopak. Po prvej ochutnávke mi L’orient pripomenul liquid Apple Shisha z prvej série liquidov Emporio. Apple Shisha mala v popise tóny medového tabaku, ktoré sa ale v celkovej kompozícii liquidu stratili a tak bola Apple Shisha správne nezaradená medzi tabakové liquidy. Ak by som mal teda L’orient popísať čo najvýstižnejšie, je to Apple Shisha s výraznejšou tabakovou zložkou. Pri tabakovej zložke by som sa znova rád vrátil k prvej sérii Emporio a najbližšie by som ju prirovnal k tabakovke RY4.

L’orient si teda berie to najlepšie z kombinácie Apple Shisha/RY4. V úvode vyniká tabaková zložka, ktorú nasleduje sladká kombinácia jabĺk, škorice a korenia. Chuť je vyvážená, ani jedna zložka výrazne neutláča tie ostatné a sladký je tak akurát. Napriek tomu to pre mňa osobne nie je liquid na all day vape. Kombinácia jabĺk a škorice vo mne totiž navodzuje pocit sviatkov či nedeľného jablkového koláča u babky. Jeden tank si tak z času na čas cez víkend alebo pri stromčeku určite ulejem.

Celkové hodnotenie: 7/10


Tabáček

tabacek-emporio-salt-vapeklubPrvým menovcom v salt nic a freebase sérii Emporio je Tabáček, ktorý je asi najväčším lákadlom celej salt nic série. Z free base línie BASIC TABÁK jednoznačne najpredávanejší liquid, obľúbený vo veľkej časti vaperskej komunity. Kto sa nazýva milovníkom tabakoviek, Tabáček určite ochutnal. Kto nie, mal by tak spraviť čo najskôr. Pre tých, ktorí Tabáček nepoznajú, výrobca hovorí o „zmesi tradičných tabakov, kde drsné tóny tabaku zjemní nepatrný dozvuk vanilky“.

Tabáček je jemne nažltlej farby a vo vôni najviac vyniká práve tabaková zložka ktorú nasleduje vôňa, ktorú by som najlepšie vedel charakterizovať ako kvetinovú, s veľmi jemným náznakom vanilky. Keďže je chuť neorganických tabakoviek niekedy ťažko popísať slovami, musím sa znova uchýliť k prirovnaniu k inej aróme. Základ Tabáčku mi jednoznačne najviac pripomína aróma Raven z pôvodnej série Imperia aróm (v novej sérii Black Label už Raven chýba, tak dúfam, že úplne nezmizne z trhu).

Vo FB skupine VAPE KLUB SK+CZ sa začali objavovať názory, ktoré tvrdia, že povodný free base Tabáček a salt nic Tabáček sú chuťovo odlišné a pravdepodobne došlo k zmene receptúry. Preto som si ešte pred ochutnávkou salt nic verzie zabezpečil pôvodný Tabáček aby som tú chuť vedel porovnať priamo a nie len po pamäti. V prípade Tabáčku teda musím nesúhlasiť s názorom komunity, pretože obe verzie mi prídu chuťovo rovnaké, pri salt nic verzii mám ale pocit, že jednotlivé zložky viac chuťovo vynikajú. Tabáček je pre mňa jednoznačne šťava na all day vape, či už free base alebo salt nic verzia.

Celkové hodnotenie: 9/10


Z trojice testovaných liquidov – Angus, L’orient a Tabáček – je pomyselným víťazom práve posledný menovaný. Tabáček je proste bomba a je veľmi ťažké takúto lakocinku prekonať. V druhej časti miniseriálu Emporio salt nic sa pozriem na trojicu barónov – notoricky známy Red Baron a dve novinky Blue Baron a Black Baron. Ak by ste sa medzitým veľmi nudili, čeknite si nové príspevky na blogu – krátku recenziu na Tobacco Gold od Flavourtec, alebo si pozrite príspevok a dokument „Boj o miliardu životov“. A ak by ste už naozaj nevedeli čo od nudy, čeknite aj môj Instagram @vapernest.

-vapernest-

9 komentárov k “Salt nic Emporio časť 1 – Angus, L’orient, Tabáček

 1. ĎURU píše:

  Bomba recenzia, mal by si sa tomu venovať. Robíš to (možno až) veľmi precízne. Až by som hľadal kompromis medzi stráveným časom a efektivitou 🙂 Palec hore, díky. Mne Salt Nic vytvára pachuť, s ktorou sa zatiaľ neviem skamarátiť, tak som rád že si vzal tieto testy za mňa a isto je to kvalitnejšia recenzia, ako keď píšem ja svoje flipíky a drísty.

  Inak k tomu Tabáčku – nebol to ani tak názor komunity, ako skôr názor pár vaperov, ktorým proste nechutí Salt Nic ako taký, podobne ako mne.

 2. robertbognar66 píše:

  Vyborna recenzia, dakujem. Zatial som vyskusal iba saltnic Virginiu, ktora mi prisla trochu zvlaštna, neviem to specifikovať, Keby som vopred nevedel ze to je tabakovka tak poviem ze je to z kategorie ,,ostatne“ 😀
  Ten tabacek urcite vyskusam 😛

  • vapernest píše:

   Ďakujem. Virginiu som si nechal schvalne az do poslednej casti recenzie. Sam som na nu zvedavy, lebo vyrazne vonia za ovocim a Virginie, ktore som doteraz skusal, boli trosku drsnejsieho razenia.

 3. Ivan Lariš píše:

  Všetky tri som si objednal v poslednej objednávke. Skúšam teraz všetky tri, sú veľmi chutné. K recenzii niet čo dodať, vystihuje to úplne presne. Za mňa, najviac mi chutí Angus – pripomína mi chuťou kvalitnú „schamrollku“, L’Orient – jablká necítim vôbec, iba škoricu alebo kardamón, veľmi jemná, nie veľmi presladená, vonia úžasne. Tabáček je klasika, chutí rovnako ako freebase. Bál som sa trochu tých 20mg/ml, ale keďže mám EGO AIO ECO a Asmodus Pod, nie je s tým problém. Do výkonných tankov by som ich asi nedal. Skôr je to určené do týchto zariadení s nižším výkonom.

 4. Pingback: Emporio salt recenzia 2/3 - Blue, Red, Black Baron -VAPEKLUB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.