E-cigy s dobrým podaním chute NEexistujú! (Názor)

Ďuluf ranný denník, 15.8.2022. Alebo to môžeme nazvať aj Zápisok vyhoreného pracovníka e-shopu 😀

Vo svete vapingu je „dobrá chuť“ len krátkodobá ilúzia, ktorej niektorí na chvíľu uverili.

No dobre. Píšem trochu extrémne. Vysvetlím.

Ako predajca som sa dostal do fázy, kedy už nikomu neodporúčam žiaden atomizér či pod „na chuť“. Vysvetlím.

Vaper začiatočník je spokojný úplne so všetkým a všetko chutí super. Počas prvého roka svoje chuťové vnemy odkrágluje 400 šlukmi denne a agresívnymi vôňami, ktoré strieda.
Mám zlú správu: nič mu už nebude chutiť ako predtým! Ani keby vapoval z vesmírnej lode.

Vapovanie na pobreží. Blog o vaperskom jazyku a podaní chute.

Vaperský jazyk

Možno tento pojem nepoznáte, no určite ste ho už zažili. Ide o jav, kedy naše chuťové bunky začnú byť voči chutiam imúnne. Niet sa čomu čudovať! Máme e-cigarety vkuse pri ústach ako cumlíky a naše chuťové bunky od rána do večera presycujeme. Dostávajú poriadne zabrať.

Keď som začínal vapovať z lacnej egošky pred 7 rokmi, mal som dva liquidy, ktoré mi chutili ako nebíčko. Samozrejme, keď som sa k nim po rokoch vrátil, s tým že „dáme si nostalgiu“, zostal som sklamaný. Oba liquidy chutili len ako niečo sladké! Vôbec som tam nenašiel tie vône, čo predtým. Žiadna nostalgia ani návrat do detstva sa nekonali.

Vyhorený nákupný poradca 😀

Preto, keď nám v roku 2022 do e-shopu píše/volá nespokojný vaper (a obzvlášť keď prihodí jeho zoznam predražených atíkov), odpisujem mu, že mu nič na chuť poradiť neviem a vlastne ani nechcem. Pretože viem, že chuť je subjektívny dojem a vaperský jazyk neodstráni ani atík za 500 eur. Naviac viem, že by bol opäť nespokojný. Nespokojnosť je stav mysle, stav duše. Viem ju nájsť nielen v tóne hlasu, ale aj medzi riadkami.

Priznaj si to, ja to práve spravím: som závislý na kupovaní nových vecí, míňaní na veci, ktoré nepotrebujem a chcem sa rozmaznávať. Užívam si to.

Osobne mám motací atík za štyridsať eur, predtým som mal za tridsať, a považujem ich za dary z nebies. Nuž viem, že československého “hajenďáka” také niečo dvojciferné neukojí už z princípu.

Takže večne nespokojným bytostiam už nič “na dobrú chuť” neporadím. Radšej im vysvetlím pojem vaperský jazyk.
Keby som chcel byť totálny troll, ešte by som dopisoval:
„Pre dobré chute odporúčam poskúšať reštaurácie vo vašom okolí s relevantnými recenziami (nie od rodiny a kamošov majiteľa) a priemerným hodnotením aspoň 4,5*.“

Nie, vážne. Pochopili ste pointu. Vaping vie byť krásne hobby. Svet možností v rámci pokročilého vapingu je jedna paráda a každý si nájde to svoje. Avšak.. niekedy to s tým hľadaním svätého grálu preháňame. Pointa je, že vaperský jazyk neodstráni žiaden atomizér na svete a svoju nespokojnosť by sme mali riešiť inak, ako drahými vapkami.

Pomôže:

 • vapovať menej
 • vapovať jemné chute, prípadne čistú bázu
 • vapovať niekoľko dní mentol

Lingvistické okienko: podanie chuti alebo chute?

Asi aj jazykovedci sú zmätení: vraj „odporúčame skloňovať“… Na kvizy.eu uvádzajú tabuľku skloňovania, ale… môj jazykový cit mi stále vraví: podanie chute. Takže ja to počnúc týmto článkom budem skloňovať takto.

17 komentárov k “E-cigy s dobrým podaním chute NEexistujú! (Názor)

 1. Roman píše:

  Mám to podobne ako ty. Prestal som odporúčať najlepšie atomizéry, aj keď mám svoju pevnú a nemennú preferenciu. 415 MTL RTA (designed in Japan), ktorá je skvelá tak v klone ako aj originále. A tiež mám svojho favorita č.2 v podobe gréckeho Phenomenonu. Toto sú pre mňa sväté grály, ktoré mi spôsobujú zaručenú rozkoš a radosť.

  Prečo to tak je? Nie je to len o podaní chuti ktoré vyhovuje mne, je to aj o celkovom prejave a pôžitku či už pri poťahu alebo výdychu. Správne nastavený priecho vzduchu, teplota pary, bohatosť pary, hlučnosť, pohodlnosť osadzovania, a správne vyladený build. Typ drôtu, výška nad vzduchom, správne osadenie vaty, zásobovanie špirálky. Ak si človek nájde ten svoj atomizér, tak z 10 buildov má 9 rovnako osadené na prvú dobrú a nič nerieši. Toto je pre mňa alfa a omega dobrého atomizéru.

  Čo sa týka príchutí, nemal som taký príbeh, že by mi niečo predtým úžasne chutilo a potom už nie. Keďže som prešiel na vaping z iQosu, tak som už mal nejakú chuťovú preferenciu. Suchá para/dym, bez zhoreniny, niečo príjemne tabakové, žiadna sladkosť ani výrazná chuť. Keď som prešiel na vaping, zistil som už legendárnu vapeklubácku axiómu: „všetko je to sladké, fujdpč“. A nielen to. Všetko bolo sladké a všetko malo chuť. Cigarety sú síce aj o chuti, ale nie takej, ktorá postaví do pozoru všetky chuťové kanáliky ako pri jedení jedla. Nechcete pri vapovaní slintať a pregĺgať, chcete si užiť ten suchý fajčiarsky zážitok s otupenými chuťovými bunkami od dlhodobého fajčenia cigariet (cigary a fajky neriešim, nikdy som to neskúšal, je možné že oni to majú trochu inak).

  Keď som začínal. Nič mi nechutilo. Otravovalo ma to sladkosťou a intenzívnou chuťou. Hľadal som či neexistuje niečo čo nie je sladké a zhrozený som zisťoval, že nie je. Ešte aj na „odsladenie“ sa používa aróma, ktorá má nejakú špecifickú „trpkú“ chuť a jeden amatérsky pokus mi stačil na to aby som pochopil, že zo mňa kuchár nikdy nebude. Po čase som sa zmieril s tým, že všetko to bude vždy sladké a chutné, a že si teda musím hľadať veci, čo mi chutia a neotravujú ma. Ideálne také, čo nemajú takmer žiadnu výraznú chuť, alebo ak ju majú, tak takú čo mi spôsobuje príjemný zážitok aj neomrzí ma.

  Podarilo sa. Našiel som si Grampa’s Cream, ktorý je momentálne môj #1 a pochybujem, že sa to niekedy zmení. Ako backup je Liqua Cuban Cigar a Tobacco Bastards no.9 Bourbon. Nasleduje električka (Tram 11), u ktorej sa ukázalo, že má intenzívnej chuti viac ako by som chcel a z mojich obľúbených atomizérov to proste nie je ono. A tu sa dostávame k ďalšej veci…

  Niedy nestačí mať len skvelé podanie chuti. Niekedy treba mať šťastie že nájdete tú správnu kombináciu atomizéru a liquidu. Takto som si našiel Grampas + 415 MTL RTA a už to nikdy nechcem zmeniť. A takto som zistil že Tramku by som asi mal liať do Dvarwa alebo Expromizeru.

  Moja pointa z celého tohoto je však jednoznačná. Nájsť si svoj sweet spot. Svoj vyhovujúci atomizér a vyhovujúci liquid, ak ste už tam, viete že sa máte k čomu vrátiť z občasných experimentov s novými vecami. Ja mám momentálne tú fázu, kedy som rád, že fungujem a už asi dva týždne som bez Grampasu, takže najvyšší čas objednať zásobu.

  • ĎURU píše:

   tý, ta ty vieš! Tento postreh ma zaujal a s týmto plne súhlasím: „Cigarety sú síce aj o chuti, ale nie takej, ktorá postaví do pozoru všetky chuťové kanáliky ako pri jedení jedla. Nechcete pri vapovaní slintať a pregĺgať, chcete si užiť ten suchý fajčiarsky zážitok…“

   Ďalší zaujímavý postreh je „sweet spot“. Ako by si to povedal po slovensky? Napríklad komfortný bod?

 2. Juraj píše:

  Ďula s týmto Tvojim postrehom plne súhlasím. Nie je čo dodať. Naozaj som prišiel na to, že je jedno aký atík máš, je potrebné vedieť ho dobre podľa svojej papulky osadiť, aký drôt, koľko otoč, otoče spolu alebo roztiahnúť atď. na vate ani nezáleží, na množstve áno, potom tu je mesh to je iná kapitola. Vapujem už 15 rokov, mal som aj drahé aj lacné a zostal som pri klone dvawre za 25€. mám ich 10ks v každom mám inú príchuť a fungujem už takto 4 roky, už si len užívam, pre mňa bolo dôležité aby netiekol, neslzil, obsah 3,5ml najmenej, a jednoduché osadenie. Používam kanthal okolo 1ohm, motám si sám špirálky na 2,5 trn 10 otoč 27,28G.

 3. Oleg píše:

  Úplná pravda v duchu som si to myslel ,,ale haluzia som ,že to mi asi šibe??no Ty si to napísal správne časom ma človek bunky na bode mrazu aj keby fajčím benzín už by som to necítil ako prvý druhý krát,,,dakujem a naozaj sa zamýšľam už dlhšiu dobu ako obmedziť to večne ťahanie atomizeru ‘ˇˇˇ

 4. Pete007 píše:

  Ďula pekne napísané len poznamená, že kto by mal začiatočníkom poradiť keď nie vy skúsenejší? Mne dalo veeeeľmo veľa čítať rady od Vás. Za 4 mesiace znovu vapovanía som sa dostal cez Vaše rady od Pôdu k motací atíkom za čo som Vám vďačný. Preto vapu zdar a nestráca sebaistotu.

 5. lacog píše:

  Zamysleníčko je úplne presné, hodnosť kapitána zaslúžená. Ja len pridám takú vec, že keď som sekal s cigami a prechádzal som na vaping, tak som chcel „len náhradu“. Nebudem rozpisovať dopodrobna, všetci vieme ako to je. Na začiatku bolo KOKO (sorry kúpil som ho inde – vapeklub.sk mi vtedy akoby guluguluuu skryl), mám ho doteraz (2roky) a pohoda. Potom prišiel objav – vapeklub a že Košice = voľba bola jasná a trvá. Kúpil som si Puma baby a klon Dwarva k tomu LG HG2 + drócik Ni 80 ešte aj vatu keďže bez nej by to nešlo no a začal motať. Toto všetko mám doteraz ( samozrejme dokupujem veci podľa potreby) a ani nejako nepátram či z kastrola za 500 alebo z harenčka za 30 chutí lepšie. Fakt nie. Dostal som, čo som potreboval. Idem si tabáčiky – čisté… sem – tam prihodím kvapku niečoho aby to bolo trochu iné. Ovocie prihodím občas a miešam pre manželku (ukradla mi KOKO) a nefúka mi ošťatú slamu pod nos. Ďula furt dačo zaujímavé prirucí, potom mi rozhodí rebríček a ja som v rici, za čo mu straaaašne ďakujem a idem ďalej. Noo a idem ďalej, lebo svoje už mám viem, že dezerty nevydržím, ovocie nie je pre mňa, chladivky nescem. Na tie tabačiky čo si idem, Dwarv úúúplne postačuje a raz keď budem mať sviatok v piatok tak nejaký atty sa určite nájde do zálohy, pre potešenie, alebo len tak pre radosť. Končím bo už mám dieru.

  • ĎURU píše:

   1. my sme Koko nikdy ani nemali, takže Google skryl úplne čestne 😀
   2. zober si Expromizer V5, kým je.
   3. díky za koment 🙂

 6. woodbuster píše:

  Ja by som trošku nesúhlasil ak môžem :-D. Tým avšak vôbec nechcem povedať že článok je o ničom (prečítal som si ho celý). Ja si zas myslím že chuť v atíkoch je silne rozdielna a skôr často mením liquidy pričom tie nové v atíku čo podáva chuť ju podá stále super. Sám som si prešiel xy atomizérmi a stále skúšam aj doteraz no mám svoju zbierku ktorá mne chuťovo perfektne vyhovuje. La Tabacheria napr. tuto z Vapeklubu 4 pod Latakia. Spica PRO MTL niečo neskutočné. ešte 10 minút po dovapovaní cítim ten udený popolník na podneby. FeV V4.5S+ atík drahý a vyhajpovaný jak *** tá istá latakia, ten istý build / Latakia 20 násobne slabšia, nevýrazná, tu chuť som tam doslova musel loviť a domýšľať si ju. A to nie niesom nejaký „high end“ snob. Na DL dodnes mam v skrinke podľa mňa najlepší DL atomizér na chuť (pre mňa) a to Vandy Vape Pyro RDTA z ktorého mám pocit že ten liquid pijem a nie vapujem. To isté som zažil pri Drop Dead RDA za 25eur. Za týmto mám radu lacnejších, drahších atíkov z ktorých proste chuť nebola a išli preč. Mne osobne ide aj o poťah a hit (pri MTL, DL už dva roky nejdem). Vaperský jazyk je určite reálny stav, ktorý ja osobne skôr riešim častým obmieňaním liquidov a svoj svätý grál stále hľadám 😀 nie z dôvodu že som dobrý atík ešte nenašiel ale skôr preto že ma to baví aj z iného hľadiska ako len podanie chute (estetika, hit, objem, buildovanie, riešenie vzduchu, plnenia, poťah atď.). Aj keď úplne nesúhlasím, článok v žiadnom prípade nebudem dehonestovať lebo ho beriem za tvoj názor a subjektívnu skúsenosť ktorú máme samozrejme všetci rozdielnu a určite sa v ňom nie jeden človek nájde :-).

  • ĎURU píše:

   ja zas úplne súhlasím aj s tvojim komentárom – preto som mal už toľko atíkov a preto mám stále na stole toľko liquidov. Pointa však bola, že nemá väčší zmysel odporúčať si navzájom e-cigy, lebo každý má úplne iné preferencie – presne tak ako píšeš.

 7. Viktor píše:

  Pridávam sa…. Vapujem už približne 6 rokov, uz prvy pol rok som objavil som svätý gral Desert ship od Flavour art a PJ Empire, odvtedy 90% času fajčím len to. Sem tam to obmenim. Atikov mam 20,low cost a klony a rozdiel v nich citim a raz za pol roka vymením atik a používam iné dva a vzdy sa mi paci ta zmena chuti. Takjstov druhom antiku mqm tabacek od imperie pripadne nejake mnamkove RY4 a som spokojný. Aróm som skúšal mozno tak do 100ks, ale nic mi nechuti viac ako desert ship, tabacek pripadne ry4.

 8. maTTe píše:

  hmm takze vlastne vsetko je take nasladle iba s drobnymi rozdielmi, ja som uplny zaciatocnik, mam len pod a vyskusal som 3 prve tabakove likvidy s vybornymi hodnoteniami a teda, po prve by som ich od seba nerozoznal a po druhe v nich necitim ziadny tabak, iba nieco sladke, za mna ako byvaleho fajciara a potom iqosaka velke sklamanie zatial vaping, jedine plus, ze clovek si da toho sluka, prijme nejaky ten nikotin, drzi nieco v ruke, moze vybehnut na pauzu, dymi to…hlavne nechapem, ze jedorazovky chutia vyrazne lepsie

  • ĎURU píše:

   Aké jednorázovky máš na mysli v poslednej vete? Pretože sa mi vidí, že si odporuješ: V úvode ti prekáža sladkosť, v závere chváliš jednorázovky – ktoré sú, ako vieme, v 99% prípadov extrémne prisladené. Za druhé u nás v SR takmer ani nie sú dostupné jednorázovky s tabakovými príchuťami.
   Taktiež si nevymenoval spomínané 3 liquidy. Rád by som poradil, ale….
   …celý komentár na mňa pôsobí úplne falošne, tvoju e-mailovú adresu v histórii neevidujem.
   Podľa mňa si si v nejakom bezduchom vapeshope kúpil nejaký nezmysel a teraz hľadáš na nete, komu vynadať 😀 Oni nemajú web? Plačeš na nesprávnom hrobe. Náš e-shop predáva väčšinou ŠMAKY ktoré sami vapujeme :*

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.