Chorvátske tabakovky AEON (Journey) – recenzia

aeon tabakovky 1b


 

Chorvátski Aeon majú šialené portfólio príchutí. Ja, Ďula, ako fanúšik tabakoviek nerád rozoberám témy, v ktorých nie som doma (neznášam drístošov).

Tak som si konečne našiel čas, aby som vám napísal svoj názor na tie tabakovky Aeonu, ktoré som zatiaľ ochutnal. Zatiaľ v tomto článku nájdete série Strada, Shake, Journey Classic a nahrubo aj Discovery. Verím, že vám to ako vždy pomôže pri výbere, keďže mnohí sa s mojimi chuťami počas rokov stotožňujete.

Možno si tých pár hejterov sprvu povie, že produkty chválim, aby som im to predal. Ale stačí sa trochu zamyslieť. Hejteri u nás aj tak nenakúpia. Recenzoval som i tentoraz, ako vždy, totálne otvorene a úprimne. Hejteri nech si peňáze nechajú, kúpia si za ne niečo s poriadnou dávkou odporného sladidla a tvária sa na fejsbúku, aké je to super. Ja som tento článok písal pre „svojich“.

Je pár Aeon vecí, ktoré zhejtujem. Avšak celkovo je značka progresívna, sú to produkty ktoré nemajú v našich končinách páru, konečne niečo nové. A ako môžete vidieť aj na niektorých produktových obrázkoch „No sweeteners“ ! Bez sladidiel! Konečne!

Rozhodol som sa produkty tentoraz nehodnotiť hviezdičkami, aby som sa necítil ako samoľúby jútuber.

Poď, ponor sa so mnou na pár minút do sveta chutí.


Tabakovka série Strada

Strada 8

strada-8-aeon-vapeklubJedna z tých drahších vecí od Aeonu a jediná tabakovka série Strada. Nechal som ju vyzrieť mesiac.

Má to byť uhladený, jemný, prismahnutý, „opečený“ tabačik.

Popíšem to takto: Keby Monkey Bacco Crack a Flavourtec Gold Tobacco mali dieťa, chutilo by takto.

Sladká, avšak nie presladená tabakovka vhodná na celý deň. Myslím, že odporúčané zrenie 30 dní nejaké zásadné zmeny neprináša, a môžete vapovať aj skôr.

Vskutku má blízko k Bacco Crack, ale v mojich ústach ho Strada 8 neprekonala, hoc mu šliape na päty. Mohlo byť trochu viac prismahnutosti, dymovosti. Na druhej strane, potom by sa bábovky sťažovali, že je to baka-baka-bakané.

Rozhodne však dobrá kúpa. Strada 8 je vec, ktorú 95% vaperov vo svojej poličke ľutovať nebude, a zvyšných 5% sú špekulanti výmyselníci. Recept je postavený veľmi univerzálne. Môže sa tu nájsť ako milovník sladkých tabakov, tak i milovník tých drsnejších.

Strada 8 mňa na zadok úplne neposadila, mohla byť menej sladká a viac tabaková.

Vzhľadom na vyššiu cenu musím verdikt uzavrieť ako priemer.

Ak chcete celú sériu Strada vyskúšať, odporúčam Samplebox, kde za dobrú cenu ochutnáte všetky, zvyšné 4 sú však koláčovky.


 

Tabakovky série SHAKE

Všetky som nechal vyzrieť mesiac, hoc sa dajú vapovať hneď. Medzičasom tu a tam skúšal a tvoril si názor.

 

Tram 11 (Jedanaestica)

jedanaestica-tram11-shake-aeon-vapeklubZačali ste ju volať familiárne „električka“. Megahit, ktorý nestíhame doskladňovať. Kupujete po 2 kusy. Zamilovali ste sa. Určite má na tom podiel aj vkusný marketing – okolo Jedenástky je parádny príbeh, ktorý nájdete v popise produktu. Poviete si: Koho by napadlo vytvoriť recept na počesť spoju MHD? Lenže okolo električky 11 je v Záhrebe celý kult.

No a samotná chuť a môj názor?

V prvom rade najviac „suchý“ dojem z pary, aký som zažil. V tom najlepšom zmysle slova.

Najvýraznejšie cítim chuť omietky. Nechápte ma zle, ja som ako dieťa omietku olizoval a dodnes si tú lahodnú chuť pamätám. To je tá tabaková zložka, ktorá je opäť vkusne doladená karamelom a vanilkou, sladkosť je opäť ustrážená a tak je celková kompozícia vyvážená. Omietka asi je v skutočnosti nejaký arašid alebo čo. Kamoš Samo to nazval „stavebný prach“, môžem súhlasiť. Tiež si hneď jednu kúpil 😀

S radosťou oznamujem, že som nikdy predtým nič podobné nezažil (a to som tabakoviek vapoval za tie roky trochu viac než dosť).

Vynikajúca vecička vhodná na celý deň a každú príležitosť. Po porovnaní vyzretej a nevyzretej električky môžem povedať, že omietka sa časom ešte zvýrazňuje, ale to aj celková chuť. Výhoda balenia 12 for 120 ml je taká, že kým zvapuješ polku, tak máš druhú vyzretú. A že ti to bude chutiť čoraz viac 😀

Keďže pri hodnotení vždy prihliadam na okolnosti, tomuto produktu musím dať plný počet bodov. Pričom beriem do úvahy marketing (pozrite aj toto videjko), dizajn obalu, a v neposlednom rade reakcie slovenskej vape komunity a našich zákazníkov. Električka 11 už „jazdí“ aj naprieč Slovenskom.

 

Shake 4

shake-4-aeon-vapeklubRY4 postavená od základu znie vskutku lákavo. Silný tabak, karamel a vanilka. Tu pochopíte, že silný neznamená drsný. Opäť môžeme hovoriť o sladkej tabakovke, ktorá však v sebe má riadnu dávku temnoty a tak ukojí aj náročnejších fans, svojou zložkou tmavšieho tabaku.

Vo vôni liquidu dominuje karamel, vanilka je na pozadí. Nutno podotknúť, že v žiadnom z Aeon receptov nie je vanilka umelá a lacná či prehrotená množstvom (hnusná vanilka je podľa mňa Imperia Vanilla Cigar, tá je pre mňa vhodná leda tak do mixov v minimálnych množstvách).

Chválim, že som nikdy nič podobné ako Shake 4 nevapoval. Ešte som počul zaujímavý postreh, že mahagónová skriňa. Trefné.

Shake 4 mi fantasticky pasuje k dobrému pivu či inému dobrému alkoholu. Nevedel som sa jej dobažiť. Lenže po asi 40 ml som sa jej presýtil a ostala ležať v šuflíku. Ale nedám. Nikomu nedám 😀 Nech si ma pekne počká, po prestávke sa jej opäť neviem dobažiť. Nie je to však pre mňa celodenný vape ako električka.

 

Zviz

zviz-aeon-vapeklubTabak s orieškovým, pravdepodobne lieskoorieškovým krémom. No, PJ Empire so svojimi lepidlami pre deti sa majú čo učiť. Takto má chutiť sladká, krémová tabakovka.

Podobne ako pri iných tabakovkách z tejto série, Zviz neobsahuje žiadne sladidlá, a tak si môžete vychutnať fantastické kombo vhodné na celý deň.

Hm, moja 10ml testovacia fľaštička, čo som si namiešal, zmizla akosi rýchlo. Neviem však povedať, ako by som to cítil po 50 mililitroch. Ale verím že chápete, že sa nedá zo všetkého zvapovať celá fľaška, lebo by táto recenzia nevyšla ani do ďalších Vianoc.

Myslím, že PJ Empire Jackpot môže k Zvizu len vzhliadať a učiť sa od neho. Toto je pre mňa tá pravá zmes orieškového krému a tabaku. Sladké, ale nie prisladené a presladené.

 

Zviz Pistachio

zviz-pistachio-shake-journey-vapeklub-editPistáciová modifikácia Zvizu. Tu začnem byť negatívny hejter.

Tabakovú zložku som nepostrehol, lebo ma vytočila pistácia. Je to umelá pistácia, ktorú by som popísal ako tú typickú zelenú pistáciovú zmrzlinu. To ma sklamalo, lebo som čakal niečo iné. Hlavne po čítaní filozofie výrobcu, že jeho motiváciou je pokoriť chemicky chutiace liquidy. Tak práve tento je chemicky chutiaci. Ja som čakal ten slaný orech, ktorý je taký drahý. Alebo aspoň orech. Nestalo sa.

Zviz Pistachio pravdepodobne obsahuje aj nejaké tie sladidlá, keďže na obrázku neuvádza „no sweeteners“ a podľa chuti to tiež pôsobí tak, že je trochu pricukrený.

Hodnotím negatívne. Budem však rád, keď mu dáte šancu a dáte vedieť, či ste sa s mojou chuťou stotožnili alebo nie.

 

Saljut

saljut-aeon-vapeklub„Tabak s čerešňou“. Tu sme sa viacerí v našej skupine zhodli, že tam čerešňu necítime. Respektíve padol aj postreh, že tá čerešňa je prosto prchavá a postupne zrením mizne.

Ja by som to však upresnil – čerešňa je tu podobného rázu ako pri Vapy Awarded Cherry Pipe. Že by ste ju možno ani neuhádli, chutí tak neutrálne, cukrovo.

Tabaková zložka je tu (bohužiaľ?) veľmi nenápadná. Ide o svetlejší a jemnejší tabak ako pri Zvize alebo Shake 4. Lenže ho tu akosi neviem rozoznať.

Hoc ja môžem aj vyššie spomínaný Cherry Pipe, čerešňu v oboch pochopí a nájde len málokto. Nechcem byť kruťas, je to dobrá šťava na celodenný vaping, ale podľa mňa nechutí ani ako tabak, ani ako čerešňa.

 

 

 

Ono čerešňa bola vždy pri vapingu háklivá záležitosť. Takmer nikomu sa nepodarilo vyrobiť dobrú. Až kým neprišli Vaping in Paris. Pokiaľ teda hľadáte dobrú čerešňovú zložku do svojich tabakových mixov, určite berte Vaping in Paris CERISE. Ako som sa opakovane vyjadril, je to nový svet. Hoc výrazne pripomína višňu. A naozaj stačí jedna jediná kvapka na 20 ml liquidu, aby ste úplne zmenili jeho charakter a dosiahli mocné tóny kyslej čerešne.

Môj tip: 2 až 3% Flavourtec Tobacco a 1 kvapka Cerise na 20ml. Ak by vám čerešňovosť nestačila, pridajte ešte jednu kvapku na 20ml. Flavourtec Tobacco môžete vymeniť za inú výraznú tabakovku.

Ale teraz naspäť k téme.


 

Tabakovky série Journey Classic

Nechal som vyzrieť len 5 dní, hoc odporúčajú mesiac. Osobne som mal na test shortfilly, tie sa ale už nebudú vyrábať. No pri recenzii je to jedno, to isté dostanete vo forme longfillu (shake n vape).

 

Spirit of the Woods

spirit-of-the-woods-aeon-journey-classic-vapeklubNeviem, či chuť s krásnym názvom „duša lesov“ mám vôbec zaradiť medzi tabakovky. Obrázok a oficiálny popis výrobcu síce tabak spomína, no fľaštička jasne uvádza len „smotanovú vanilku s kokosom“ (Creamy Vanilla with Coconut).

Ako vraví výrobca: „mnohí vaperi, hoc vedia že ide o tabakovku, tento recept popisujú ako cukrovinku Ferrero Rafaello“. Nuž a ja sa prikláňam k tomuto táboru. Fantastická dezertovka, ale ak ste na tabaky, tu ho fakt nemusíte nájsť, ako som ho nenašiel ani ja.

Ako som vravel o Bacco Crack, že je dobrým medzistupňom pre koláčikárov, ktorí chcú skúsiť tabakovku, tak toto je presne opačný smer – pre tabačikárov, ktorí chcú skúsiť koláčovku. Žiadna otravná sladkosť, len tá prirodzená. Celkovo hodnotím pozitívne, ale isto to nie je tabakovka.

 

 

Schrodinger’s Liquid

schrodingers-liquid-aeon-journey-classic-vapeklubAko som napísal do FB skupiny – Schrodinger’s Liquid bol asi špeciálne vyvinutý pre Mira. 😀

Tmavý aromatický tabak s orieškami a kávou. Výrobca neodporúča na celodenný vaping, ale skôr po dobrom jedle alebo k poháru alkoholu. Nesúhlasím. Vôbec to nie je take ťažké, ako napríklad Liqua Traditional Tobacco, a už vôbec nie tak ťažké, ako organické tabakovky La Tabaccheria.

Ono ten tabak temný a tmavý je, ale v rámci slušnosti. Liquid je stále primárne sladký. No bábovkám by som to radšej neodporúčal, aby náhodou nenariekali že chcú sladké. Ostatným milovníkom tabakoviek môžem Schrodingera odporučiť ako istú kúpu, ktorej nájdete využitie, ak nie na celý deň, tak pre vzácne chvíle.

Ak ste mali tú česť s VINC Mission, Schrodinger je fest podobný, ako by ich jedna mater mala, akurát Schrodinger je svetlejší, jemnejší, skôr vhodný na celodenný vaping.

 

Grampa’s Cream

grampas-cream-aeon-journey-classic-vapeklubV preklade “Dedkova smotana“. Z tohto názvu je nesvoj i samotný majiteľ značky Aeon 😀 Ale vraj už to nechceli meniť, keď sa takto volal recept pôvodne.

Je to údajne ďalšia interpretácia tabakovej zmesi RY4. Tak čo tam cítim ja? Jedenástku – vyššie spomínanú električku Tram 11. Primárne všetky zložky prebíja rovnaká „omietková“ prísada, akú nájdeme v Tram 11. Vlastne mi Grampa extrémne pripomína jedenástku. Až by som teraz povedal, že máte rovnaký liquid za inú cenu. No múdrejší budem až po odporúčanom mesačnom zrení. Ak sa ukáže, že nie sú úplne rovnaké, vrátim sa tu dopísať update, ako to zvyknem robiť.

Update: Po mesačnom zrení cítim v Grampas sladký JOGURT! A krásne mi tam pasuje.

 

 

 

Mana Potion

mana-potion-aeon-journey-classic-vapeklubHoc nápis na fľaške vraví len o vanilke s karamelom a dotykom rumu, oficiálny recept spomína okrem týchto pudingov i tabak a orechy.

Teraz narovinu: či už máte radi dezertovky alebo tabakovky, dovolím si tvrdiť že Mana Potion vás posadí na zadok.

Výsledný mix tu a tam prekročí až hranicu drevitosti. Pre milovníkov tabakov bude Mana Potion tabakovka, a pre koláčikárov to bude vkusný koláčik.

Veď i výrobca píše, že väčšina vaperov tu tabak nerorozná. Ja som však hej. Odporúčam tento unikátny zážitok! Doplňte si manu a čarujte!

 

 

 

aeon-mana-potion


Séria Discovery

Tá je pre mňa (zatiaľ) sklamaním. Jednotlivé recenzie nebudú. Čítajte prečo.

Čo sa týka zrenia, je to rozporuplné. Výrobca na webe píše, že sa dá séria Discovery vapovať hneď (ale vraj môže i zrieť). Pritom na fľaškách vraví o potrebných 30 dňoch.

Zdá sa, že zrenie týmto liquidom zásadne pomáha. Po týždni sú omnoho znesiteľnejšie, ako boli na druhý deň. Nie však chutné.

aeon discovery old captain stvorec

Úprimne ma po spomínanom týždni zrenia séria Discovery sklamala, a je to niečo iné, než na čo som bol u Aeonu zvyknutý zo sérií Shake a Journey Classic.

Zhrnuté, celá séria Discovery mi zatiaľ príde až príliš chuťovo decentná, nenápadná, ba čo je horšie, vo väčšine chutí cítim tóny mierne expirovaných tabakových aróm značiek Hiliq a Flavour Art.

I s Edom (Vapernest) sme sa po ochutnávke zhodli, že všetky chute zo série Discovery sa až veľmi podobajú jedna druhej. Dá sa povedať, že sú v podstate chuťovo rovnaké.

Preto som sa rozhodol osobitné recenzie zatiaľ nezverejniť, a napísať to len takto súhrnne. V prípade, že po 30 dňoch objavím v sérii Discovery niečo nové, tento článok rozšírim. Sériu vám zatiaľ nemôžem odporučiť. Jediná chuť, ktorá mi vytŕčala z radu, bol Old Captain, ten mi pripomínal Euliquid Wasteland.

Sériu Discovery zatiaľ úprimne hodnotím minimálnym počtom bodov a nemôžem ju nikomu odporučiť.

UPDATE marec 2020: výrobca zmenil formát a i koncentráciu príchute. Po novom už budú 24 ml arómy v 120 ml fľaške a vraj budú chutiť výraznejšie. Ach ako sa ten trh hýbe. Čo napíšem dnes, neplatí zajtra.


 

Tak a sme na konci. Dúfam a verím, že som vám pomohol trochu sa rozhliadnuť, správne si vybrať, a ušetriť tak nejaké peniažky za veci, ktoré by vám nemuseli chutiť.

V prípade, že tento článok rozšírim o moje dojmy z ďalších tabakoviek Aeonu, dám vedieť po sociálnych sieťach Užívajme!

Ďakujem za podporu, napríklad za každý komentár pod článkom, ktorý mi dá vedieť, že nepíšem do vzduchu.

5 komentárov k “Chorvátske tabakovky AEON (Journey) – recenzia

    • ĎURU píše:

      Dík za koment 🙂 Som si všimol, že 40 komentov asi môžem čakať len keď napíšem nejaké progresívne myšlienky, viď článok o vape smotánke 😀 Ale na druhej strane, keď článok končí objednávkami namiesto komentov, tiež nie zle 🙂

  1. Magi píše:

    Krásna recenzia tabakoviek z tejto série.. Co som mal možnosť skúsiť tak som mal Strada 8 ta je pecka ??, Tram 11 (električka) je mega dobrá neviem ci aj najlepšia zo všetkých tabakoviek. Vlastne druhá lebo u mňa je Bacco Crack number one, Zviz je krásna na vec aj celodenný vaping avšak pridal by som viac aspoň trošku viac tabakovej zložky, Saljut mne veľmi chýba no ta čerešňa mizne.. Journey Classic ešte testujem tak sa nevyjadrujem a Discovery mam RY4 a je to parádna chuť no potrebuje fakt ten mesiac zrenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.