Vaping a cesta lietadlom – ako sa pobaliť?

Prvýkrát budete letieť s elektronickou cigaretou a neviete čo vás čaká? Toto je rýchly sprievodca.

amsterdam vape aio eco schihpol

Upozornenie na úvod: Toto nie sú oficiálne prepravné podmienky, len skúsenosti moje a desiatok ďalších vaperov-cestovateľov z Česka a Slovenska. Ak cestujete do krajín, kde je vaping zakázaný, vôbec si to tam neberte.


Najprv si zodpovieme otázku Môžem v lietadle vapovať?

V lietadlách je zákaz vapovať!

Je blbosť o tom vôbec rozmýšľať, pochopil by som to jedine u chorobne závislých nikotínistov, ak si dajú vysoký obsah nikotínu z nejakého mini zariadenia, PODu či jednorázovky a držia to v sebe tak dlho, že nevyfúknu už nič.

v lietadle


A teraz k veci, ako cestovať s vapes, elektronickými cigaretami a liquidmi?

Nebudem vás trápiť, stačia nám 3 pravidlá.


1) Všetko k sebe – do príručnej batožiny

Zlaté pravidlo. Treba to obkecať?

Oficiálne do príručnej (k sebe) batožiny musia ísť len batérie, ale každá e-ciga obsahuje batériu, ktorá sa môže teoreticky vznietiť. Majte svojich milášikov a dudlíky pri sebe.

Čiže teoreticky by grip bez batérie mohol ísť aj do odbavenej (od seba) batožiny, ale kto by to riskoval?

A podľa možnosti majte pri sebe aj tekutiny. Aspoň skôr nájdete prekvapko, keď ste zle zatvorili fľašku. Obliali ste si šaty či elektroniku, ale hlavne ste si rozliali liquid.

 

2) Tekutiny max 100 ml a do sáčkov

Všetky prepravné spoločnosti o ktorých som počul, povoľujú max 100 ml objem tekutiny a hlavne, každá fľaška zabalená osobitne v nepriepustnom sáčku. Môžete mať celkovo aj viac ako 100 ml, ale balené po 100 ml.

Ak sáčok nemáte, možno vám ho ponúknu pri kontrole príručnej batožiny. Ale načo to riskovať. Stačí ísť niekam kde majú pečivo a kúpiť si rohlík alebo čo.

Hoc som 200ml destilátu v skle dostal z Budapešti do Amsterdamu a odtiaľ do Španielska (stále 200ml), neriskoval by som to.

 

3) Vyprázdni si atomizér

Niektoré atomizéry, konkrétne podtlakové so spodným airflow, sa mnohokrát počúrajú a to asi nechcete. Zvapovať do prázdna alebo vyliať do umývadla – lepšie ako vyliať do príručnej batožiny.


vapes airport pobalene

 

To je všetko! Článok chce byť krátky a informatívny, lebo asi by ste sa mali baliť 😉


 

Ak však nemáte dosť, pokračujeme výnimkami a skúsenosťami ďalších vaperov.

Zamestnanec jedného slovenského letiska opisuje paradox:

Na tekutiny platí že max 100ml balenie v sáčku, ale u nás na letisku zvyknú zabavovať liquidy keď sú v príručnej batožine, takže radšej dať do podanej (odbavenej) batožiny.

To by si normálne neveril, že z akého dôvodu….je tam znak jedovatého tovaru taká smrtka (nikotín ) a je to horľavé ?
Neraz som sa snažil vysvetliť vedeniu, ako sa veci majú naozaj, ale márne…

Vaper Maťo:

Grip aj batérie treba mať v príručnej batožine, liquidy v uzatvárateľnom sáčku.
Update: vsimol som si, ze v poslednej dobe nejak začínajú robiť problemy s uzatvaratelnymi sackami….osobne som vzdy bral velky uzatvaratelny, ale na letiskach maju take male a tie velke uz nechcu akceptovat… Samozrejme iba jeden balíček na osobu…tieto (asi pollitrove) balíčky su dostupne zdarma pri pasovej kontrole…
Letiská: Bristol, Londýn, Budapešť, Helsinki, Košice, a vraj mám doplniť Miami, Bahamy, Rovaniemi (Finsko), Southend (UK), Gatwick (UK) a ešte dačo 😀


Vaper Viktor:

Včera som letel do Anglicka s 3-baterkovým modom Triada. Baterky som nechal normálne v mode aj s našraubovaným atíkom. Zobral som si 2 x 100 ml liquidu + 1 x 30 ml, dal som to do tých sáčkov a všetko fajn. Max. čo môžeš zobrať je 10 x 100 ml liquidu. Všetko som mal v príručnej batožine, ktorá išla so mnou na palubu.
Pri kontrole ked som vylozil triadu chlapik to zobral do ruky potazkal si to a zabil „Boha to mas ako granat ty kokos“ s usmevom. (letisko v BA)


Vaper Martin:

Baterky a mod s baterkami k sebe, do prirucky alebo do vrecka. To aby si to mal pod dohladom. Ak liquidy do prirucky, tak len do 100ml, v sacku, klasika. V kufri ich mozes mat kolko chces. V afrike ma prehladavali jak zlocinca, hovoril som moslimkam securitackam v burkach, zosraty ze to su tools na fajcenie ale oni len machli rukou, ze vaping equipment ich nezaujima. Nakoniec vysvitlo ze ma prehladali kvoli wallet-ninja ktoru som mal niekde zapatrosenu. Ale napr. do Izraela by som to s vapovanim neprehanal, tam ti kuknu do ritnaka aj kvoli ovela menej podozrivej vecicke.


Vaper Miloš:

Pred troma týždňami som letel do Číny z Mníchova… Pre istotu som to všetko dal do kufra že sak tam to je istejšie (mod, atik, baterky, liquid dokopy asi 400ml… Všetko oddelene rozobraté)… Hádajte čo… Zobrali mi mod z att… Co je čudné baterky nechali… Čiže normálne si to vezmite do vrecka alebo do príručnej… Tak to nechali aj kolegovi… Inak spoločnosť bola Lufthansa


Vaper Jaroslav:

Veškeré baterie musíš vézt u sebe v příručním zavazadle, má to tak drtivá vetšina, ne-li všechny, leteckých společností v přepravních podmínkách. Atíky, mody, tam je to fuk – vezl jsem je tam i tam. A na liquidy se vztahují klasické pravidla jako na ostatní tekutiny při přepravě.


Vaper Karel:

Dnes jsem se vrátil z Egypta, jeden mód s atikem v prirucnim zavazdle, druhej v kufru plus náplně a nebyl jedinej problém ani na cestě tam, ani zpátky, vše bez problémů..

Vaper Faramuz:

Letisko v Instanbule – odlet do Budapešti. Hned pri vstupe na letisko pri prvej kontrole prvy typek povedal ze mam dat do príručnej. Dalej ked som isiel na check in tak som sa chcel uistit tak som sa opytal a druhy typek povedal ze do podpalubia mam dat taknsom otvoril kufor dal som tam vypnutu cigu a odovzdal kufor. Po prílete do Budapešti čakám na kufor a kufor nechodí a nechodí až nakoniec som si všimol že môj kufor je cely oblepeny paskou „security scanned“, tak si hovorim ze dobre preskenovali ho vybavene. Až neskôr v priletovej hale ked som si chcel ist kusok pokurkat som som ai všimol že je zadaný správny kód na kufri (kladka neporušená)- to som bol ešte stále v klide ale ked som otvoril kufor a tam namiesto cigy bol iba papier, že si ju nechali na letiski v Istanbule ma skoro jeblo. Pýtal som sa v ich pobočke na letisku a jedina možnosť je si po ňu ísť max do 30 dní osobne.


Vaper Tomáš:

Včera sme prišli s Tuniska, odlet bol z BA. Liquidy som mal aj v kufri aj v príručnej, pobalene po 10 ml a v zip sáčku po 3-4 fľaštičky. V kufri prázdny grip a v príručnej mechaniku s atíkom, bez liquidu. Všetko bez problémov na kontrole. Cestou späť tak isto.. plus ešte aj trocha liquidu v atiku, keďže autobus na letisko meškal trištvrte hodiny a už som bol pred hotelom dosť nervózny ? 3 kontroly v Tunisku na letisku ale žiaden problém s tým.


 

Takže nejak tak, na sto percent si človek nemôže byť nikdy istý – často je to viac o ľuďoch, ako o prepravných podmienkach. To, čo ste sa tu dozvedeli, však platí v 99% prípadov.

Verím, že vám tento článoček pomohol uvoľniť a uistiť sa pred dovolenkou.

Náš voľnočasový blog podporujete každým nákupom na Vapeklub e-shope. Ďakujem.

Všetky fotky pri článku pochádzajú z mojej jedinej cesty lietadlami na workshop Ideas Powered. Bolo to prvý a dúfam že posledný krát, čo som cestoval lietadlom 😀

Prajem vám krásne leto a dovolenku plnú skutočného oddychu. Ja najradšej dovolenkujem pri jednom jazere 13 km od Košíc. Pamätajte, že nie je podstatné na ktorom konci sveta ste, lebo dovolenka je stav mysle 🙂


vesmiro

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.