Squonk – čo to vlastne je?

Dnes si vysvetlíme čím sa squonk mody líšia od tých klasických, začneme obrázkom:


Ako je vidieť už z obrázku, squonk označuje mod využívajúci RDA atomizéry, podľa všeobecnej mienky považované za atomizéry s najlepším podaním chuti, so spodným plnením, tzv. bottom feed, skrátene BF RDA.

RDA, alebo aj hovorovo „kapák“ je skutočne najrozumnejšia voľba ak si človek chce naplno vychutnať chuť svojho obľúbeného liquidu. Ich problém je však v nepohodlnosti, do každého treba po pár poťahoch liquid dokvapkávať, čo sa nie vždy hodí. Squonk mody, ako aj BF RDA, majú dutý centerpin, do modu je priamo pod centerpin posadená silikónová fľaštička s liquidom (nie je súčasť balenia, sem tam treba doliať aj do nej) ktorá po stlačení dopraví liquid do atomizéru a odpadá prerušovanie práve vykonávanej činnosti kvôli klasickému dopĺňaniu liquidu.

Ak Vás niekedy v tomto bode článku napadá otázka či nie je jednoduchšie zaobstarať si klasické RTA, tak áno, je, ale vždy treba myslieť na to že tankový atomizér nepodá chuť tak ako kapací.

Podstatná časť squonkov je mechanická, čím sa šetrí miesto na elektroniku a skvelo padnú do ruky, ale hlavne v kombinácii s kvalitným materiálom je riziko poruchovosti minimálne. Chcem ale z vlastnej skúsenosti varovať pred kupovaním čínskych klonov mechanických squonkov. Zle spracovaný klon môže bez zásahu skúseného používateľa prinajlepšom pokaziť zážitok z vapingu, prinajhoršom nastáva stokrát omieľaný scenár o mechanike v neskúsených rukách.


Ak si chcete squonking vyskúšať ale nechcete príliš investovať pre prípad že by Vám nesadol, nezúfajte. V low end kategórii stále nájdete super kúsky ako Pulse od Vandy Vape, s ktorým určite nespravíte krok vedľa (v roku 2020 odporúčame už regulovaný elektronický Pulse X)

 

Vandy Vape Pulse BF Squonk mod


 

Samozrejme, je ešte možnosť zakúpiť si takýto liquid feeder:

Ktorý po naplnení liquidom a našróbovaní na trubkový mod plní funkciu squonku. (samozrejme je treba aj BF RDA)


 

Záverom len dodám že squonky sa tak isto ako všetky ostatné mody delia na regulované, neregulované, mechanické, DNA, v poslednej dobe turboobľúbené stabwoody….

Kreativite sa medze nekladú, a niektoré squonky sú naozaj krásne, posúďte sami:

Zaujímavosť na záver:

Podľa wikipedie je Squonk mystická kreatúra žijúca v Pensylvánii, čo teda nie je úplne to čo začínajúci vaper hľadá, ale musím uznať že je to zaujímavý poznatok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.