Tento krátky článok je určený začiatočníkom vo svete elektronickej cigarety a vapingu. Jeho prečítanie potrvá 5 minút a ušetrí ti veľa starostí a peňazí.
Celý natešený zapneš svoju prvú e-cigaretu a dusí ťa. Nič príjemné…
Pri prechode je to bežný jav
Pokiaľ prechádzate z horiacich cigariet na elektronickú a zažívate kašeľ, dusí vás, je to úplne normálny jav a behom 1-2 dní kašeľ odíde. Ide o prvotné podráždenie hltanu, ktorý nie je zvyknutý na paru. Dráždia ho zložky propylénglykol (PG) a nikotín. K tomu prispieva tiež fakt, že bývalý fajčiar ešte nemá techniku správneho poťahu.
Pokiaľ kašeľ a dráždenie hrdla pretrváva dlhodobo, pozrime sa na ďalšie možné dôvody:
Nevhodný výber e-cigarety
Reč je o MTL versus DL.
MTL = šlukovanie ako pri horiacich cigaretách.
DL = agresívny vdych priamo do pľúc.
Je poriadna útrapa, keď si človek hľadajúci náhradu cigariet kúpi zariadenie určené na DL, teda na vysoké výkony, obrovské množstvo pary a pokúša sa z neho šlukovať. To vás dusiť bude vždy, pretože si postrekujete hrdlo e-liquidom a takto to fungovať nemá. Netrápte sa a kúpte si vhodné zariadenie, nechajte si poradiť predajcom. Tiež nechodíte v lete v kožuchu a v zime v kraťasoch.
Nevhodný výber typu nikotínu
Nikotín v roku 2022 delíme na dva druhy: neviazaný (častejšie označovaný ako klasický) a salt. Každému vyhovuje iný typ nikotínu, väčšine vaperov však ten klasický. Na začiatok si ale vyskúšajte oba typy. Klasický dáva silnejší pocit šluku = masáž hrdla, salt sa zas vstrebáva rýchlejšie do krvi. Niekoho dusí ten, iného onen.
Príliš vysoké množstvo nikotínu
Nikotín v e-liquide je pre bývalého fajčiara potrebný. Treba však zvoliť jeho správne množstvo. Označuje sa ako “Sila nikotínu” alebo “Obsah nikotínu” a uvádza sa vždy v miligramoch na mililiter (mg/ml). Na začiatok si určite kúpte liquidy s rôznou silou, napríklad 6mg, 12mg, 18mg/ml. Ak teda kašeľ pretrváva a hlavne pociťujete nevoľnosť, okamžite nikotín znížte.
Vaše telo sa čistí
Po vysadení horiacich cigariet sa telo bude zbavovať nahromadenej “špiny” v dýchacom trakte – a to aj formou kašľa.
Alergia na PG
Je to vzácny jav, ale existuje. Niektorí ľudia neznesú zložku PG = propylénglykol. To je trochu problém, keďže 99% príchutí na trhu je práve na báze PG. Nie moc šťastným riešením je vapovať čisto alebo takmer čisto VG = glycerín. Ten je ale tak hustý, že máloktorá e-cigareta ho zvládne piť a výsledkom bude vapovanie spálenej vaty. Problém už vyriešili vo Francúzsku alternatívou k PG, ktorá sa nazýva Vegetol, žiaľ na Slovensku sa kvôli ťažkopádnej legislatíve zatiaľ nepredáva.
Dodatok: Hoc to často nerobím, pri tvorbe som sa inšpiroval týmto článkom na blogu francúzskych vape vedcov VDLV. Tému som rozšíril, nejedná sa teda o preklad, ale o inšpiráciu. Mimochodom, VDLV vyrábajú aj certifikované príchute spĺňajúce najprísnejšie požiadavky AFNOR, nájdete ich aj na našom e-shope.
Je vaping skutočne takmer neškodný? Presviedčať vás nebudem, ale ak vás téma zaujíma, pozývam vás ďalej na blog.