Dvarw MTL RTA (klon) – recenzia

Leto/Jeseň 2018: denno-denné otázky na klon atomizéru Dvarw MTL RTA. Odpovedať či už v skupine MTL Vaping CZ/SK, alebo v messengeri trikrát denne na to isté je strata času. Tu je môj osobný rozbor atíku, ktorý vám snáď pomôže rozhodnúť sa, či ho chcete alebo nie. (hoc nič sa nevyrovná osobnej skúsenosti)

dvarw-mtl-rta-bukovec


 

Prvé dojmy, dizajn

Potrpím si na dizajne atíkov a uprednostňujem jednoduché tvary bez čačiek a barokových prvkov. V tomto ma Dvarw dostal. Tvar prostý podobne ako Doggystyle 2K16, priemer 22 mm, pasuje pekne na väčšinu modov.

Rovnako ako keď som recenzoval klon Doggyho, aj tentoraz som si vybral kompletný pack so všetkými airdiskami a tankami, aby som skúsil všetko, čo tento atík ponúka.

Extra pack (Full kit) je teda riadna nádielka. 3 vymeniteľné tanky rôznych objemov + 1 kovový tank + 5 airdiskov. A samozrejme imbusáčik, bez ktorého sa nepohnete.
Tak imbusáčik nestraťte tak, ako sa to stalo mne 🙂 Keby náhodou, pasuje tam tento mini skrutkovač, (verzia 1) ktorý ma vtedy zachránil.

Tu je obsah balenia, moja reálna foto.
(Poznámky:
– piaty airdisk nevidno, je v základni.
– vadný airdisk si spomenieme nižšie
– imbusáčik som stratil, tak nie je na fotke
– fotka je „trochu“ neostrá )

Dvarw-mtl-rta-obsah-balenia

Vymeniteľné tanky rôznej veľkosti sú pecka, také malé Vianoce. Nielen kvôli rôznemu objemu, ale tiež si uspôsobím dizajn = výšku atíku, ku konkrétnemu modu. A keď chcem byť trochu prasa, ono sa dá v momentálne nepoužívaných tankoch mať rôzne liquidy, pekne ich odložíš do poličky dolu hlavou 😀

Objemy tankov? Od 2 ml do 4 ml alebo tak nejak. Opäť je tu problém ako pri E-Phoenix Firebird, že konštrukcia a plnenie atíku neumožňuje využiť celú kapacitu tanku. Ono by možno bolo zaujímavé premerať, koľko liquidu sa vojde do tankov v skutočnosti 🙂

Oproti konkurencii Dvarw pozostáva z priemerného až vysokého počtu súčiastok. Vrátane drip tipu a airdisku je to 6 častí, pokiaľ teda nerozoberáme rozobrateľný tank.

Klon je na trhu dostupný v čiernej, striebornej alebo zlatej verzii. Narozdiel od originálu, ktorý je len strieborný.

Už pri prvom prezeraní Dvarwa zamrzí absencia plynule nastaviteľného airflow. Na zmenu tuhosti poťahu musíme používať airdisky.

Len pre srandu, ja som sa pokúšal airflow regulovať takto pomocou vapebandu, ale veľmi to nefungovalo:

Dvarw-mtl-rta-pokus-o-airflow


 

 

Osádzanie

dvarw-mtl-rta-osadzanie 1

Prv som mal problém bez návodu pochopiť, ako sa vôbec dostanem k buildu. Čiapočku som dal dolu, ale čo ďalej? Áno, tá spodná časť, „ohrádka“ sa vyberá, len si nezlomte nechty.
Aspoň na tom mojom kuse sa ohrádka dosť blbo dáva na svoje miesto, chce to tlak a vkladať ho rovnomerne a aj tak gumička chce trochu trčať…

Dvarw má základňu veľmi podobnú atíku E-Phoenix Firebird.

dvarw-mtl-rta-osadzanie 2

 

dvarw-mtl-rta-osadzanie 3

 

Čiapočku po osadení nezabudnite vrátiť na miesto. A hlavne ju nestraťte.
U niektorých kusov klonov ostáva pripevnená hore na tanku. To nie je na škodu, ale myslím že to tak nemá pôvodne byť. Btw, Matúš (z Brezna) si uvedomil, že takto viete Dvarwa použiť ako kvapkací atomizér, na rýchle ochutnávky.

Vata znesie rôzne spôsoby uloženia a vždy bude fungovať dobre. Jej sa tam vojde veľa, hoc sa to na prvý pohľad nezdá.

Osádzanie je jednoduché a blbuvzdorné. Klasický dvojskrutkový build, dosť miesta aj pre babravé ruky.

Do Dvarwa sa vojdú asi všetky tie vaše moderné MTL Claptony a podobné špeci drôty.

Update 07/2019: Mne sa tam šialene osvedčili MTL Fused Clapton Ni80 špirálky od Coilology, verím že rovnako dobré budú aj ich klasické Claptony alebo rovnaké vecičky od výrobcu Vandy Vape.

Len smelo do toho.


 

Chuť

Chuť Dvarwa je kapitola, v ktorej sa opäť s väčšinou komunity nezhodujem. Opakovane sa vyjadrujem, že Dvarw mi chuť niekam ukrýva.

Chuť je pre mňa najslabšie miesto Dvarwa. Rozlišujem v ňom hlavne tri chute: niečo tabakové, niečo sladké, niečo mentolové. Už som ním prehnal desiatky liquidov.

Skúšal som aj dva špeciálne MTL drôty. Nerezový i nichromový. Môj názor je však taký, že keď raz atík podáva slabo chuť, žiaden špeci drôt ho už nespasí. Osobne som fanúšik obyčajného nerezového drôtu, ale je to len moja preferencia. Ešte som veľa MTL claptonov neskúsil.

Treba však brať do úvahy, že všetko porovnávam s Phenomenon RTA, ktorý bol jeden z mojich prvých motacích RTA a stal sa mi akýmsi vysokým chuťovým štandardom. Phenomenon považujem chuťovo za 10 bodov z 10. (Nie, kvalitný klon sa momentálne zohnať nedá inak ako bazárom, pokiaľ viem)

Update 07/2019: Bol som asi až príliš kritický. Chute liquidov už odlišovať viem 😀


 

Poťah

Poťah si upravujete pomocou airdiskov, čo je podľa mňa oproti plynulému airflow (aké poznáte zo Sirény, Hastura Mini, Berserkera a ďalších) veľké mínus. Tie výmeny sú nemotorné – podobne ako pri Skyline či Hastur treba pri výmene airdisku rebuildovať nanovo. Hlavne keď máte nový atík a chcete vyskúšať, ktorý disk vám vyhovuje, to vie byť otrava (pre niekoho možno naopak príjemný relax).

Update: Na druhej strane, keď si nájdete svoj airdisk, tak načo by ste ho ešte menili, že. Ja si idem svoj obľúbený už asi pol roka a spoko.

Airdisky sú skutočne pestré: od veľmi tuhého (asi ako Hastur na najmenšom disku) až po úplne voľný. Osobne nemám rád voľné MTL a bolí ma z neho hlava, no na druhom najvoľnejšom disku som v Dvarwovi pocítil zvýraznenie chute.

OK, priznávam že napr. FA Desert Ship alebo Fog Division Apple Pie mi chutili aj v Dvarwiem. Ak mám byť optimista, Dvarwie zabije nežiadúce zložky v chuti, dá sa v ňom vapovať aj nechutný liquid, haha 😀

Mimochodom, jeden z piatich airdiskov v mojom balení bol nepoužiteľný. Chybne vyrobený, chýbal mu tretí rozmer, bol „dva dé“, nedal sa uchytiť do atomizéru.


Drip tip

dvarw-mtl-rta-osadzanie 4

 

Teflonový drip tip je často terčom kritiky za to, ako vyzerá. Je proste biely a zvláštneho, akože estetického tvaru. Hoc osobne mám biele driptipy rád (symbolická farba čistoty), uznávam že mohol viac „ladiť“ so samotným atíkom, trochu kazí celkový dojem. A dosť možné, že v klone ani nie je teflonový.
No hrúbka je adekvátna MTL a funkčne je bezproblémový. Funguje ako drip tip, nie ako slamka na šťavu, čo bol prípad Hastura Mini.
Inak, ak hľadáte alternatívu, do Dvarwa sedí dobre tento drip tip, aj tento a tento je úplný luxus.
naopak tento z neho nepekne trčí, takže pozor.

Na mojom kuse pôvodný drip tip ide na svoje miesto dosť ťažko, povedal by som že nesedí. Stačilo však odstrániť jedno z tesnení (o-krúžkov), to spodné, a sedí ako uliaty.

Aj tak som si ho vymenil za vyššiespomínané. Alebo aj tie z Galaxies RDTA a z Berserkera tam idú parádne.


Používanie

Keď je raz Dvarw osadený, je maximálne praktický.

Žiaden juice flow control = ovládanie prívodu liquidu. To je automatizované a zvláda aj liquid VG/PG 70/30, keď je dobre uložená vata (idem prísne TC).

Dvarw netečie. To je veľkou výhodou, hlavne pre rozlietaných ľudí, ktorým sa nechce vkuse hľadať vreckovku. Jeho totálna spoľahlivosť je jednou z jeho najväčších výhod, prečo sa stal takým megahitom a v 2019 stále fičí a jeho meno je v komunitách zvučné.

Premotávanie však nie je úplne suché, tam je dobré tú vreckovku mať poruke. Užívateľ musí chytať mokré vnútorné časti. Ale to je asi viac menej štandard.

Dvarw je odolný. A keby sa aj niečo stalo, máte v balení ďalších pár tankov. (V prípade originálu by to však bol drahý špás, náhradné diely sú drahé ako aj samotný atík, ktorý je mimochodom dostupný len vzácne.)

Plnenie je spodné ako pri Doggystyle, výhodou je však kvalitnejší, kovový závit, takže si ho otváraním a zatváraním nezničíte tak rýchlo ako pri Doggym.

Spomínaná výmena airdiskov môže byť fakt otravná, hlavne kým si nájdete ten svoj, ktorý vám tuhosťou vyhovuje (ak ho teda nájdete v jednej z 5 možností). Potom sa asi predpokladá, že budete už na jednom type poťahu celý čas. Ale to niektorí nechceme. Možno niekomu bude chýbať „počas jazdy“ nastaviteľný airflow.
Mimochodom, originál má len 3 airdisky a nie sú v balení. Tam skúšanie zabolí ešte viac, keďže každý originál airdisk stojí 6,50 eur, resp. akciový balík za 12.


 

Bonusové fakty

Dvarw je slovná hračka, je to prepis slova Dwarf, čo znamená v angličtine „trpaslík“. Čo mi celkom nedáva zmysel, keďže s najväčším tankom je Dvarw fakt vysoký.

V2 existuje len v podobe klonu. Originál výrobca neponúka žiaden Dvarw MTL V2.
Ako však poznamenal Karotka, v skutočnosti  Klon V2 je 1:1 napodobenina originálu Dvarw, ide o dva „totožné“ atíky. Podľa všetkého mal Klon V1 nejaký nedostatok. Mohol to byť menší otvor pre juice flow. Videl som fotky, že na čínskych shopoch ľudia kúpili aj takéto klony s menšími otvormi. Niekto tvrdí, že sú fajn, niekto zas, že nestíhajú. Každopádne tento klon, ktorý máme na VK, má diery veľké, takže dá aj 70/30 VG/PG, bežne si to v ňom idem.


 

Záver

dvarw-mtl-rta-chill

PLUSY
+ neskutočná spoľahlivosť a suchá prevádzka
+ nadčasový dizajn

+ jednoduché osádzanie špirálky i vaty
+ nízka cena
+ 4 tanky a 5 airdiskov v balení

MÍNUSY (ak ich musím hľadať)
– nepodáva až tak dobre chuť (mojim pánskym ústam)
– nemotorné nastavenie vzdušnosti pomocou airdiskov
– spodné plnenie (hoc osobne mi plnenie vôbec nevadí)


Určite to nie je zlý atík. Je to dobrý atík. Väčšinu užívateľov zaiste uspokojí, a čo je najviac dôležité, nahradí im cigaretu. Určite sa pomocou neho dá prestať fajčiť.

Ako prvý motací atík? Výborná voľba.

Je mi sympatické, že atík bol vyvinutý u susedov v Maďarsku (bývam blízko hraníc a stále neviem tú ich reč), no pri hodnotení zostávam prísny a bez ohľadu na okolnosti.

Ukrývanie chutí je vážny nedostatok, ktorý si zaslúži minimálne bod dole. (OK, mám trochu vaperský plechový a náročný jazyk)

V kombinácii s nemotornou výmenou airdiskov zakaždým, som bol naklonený strhnúť body dva.

Je to dobrý atík.

Update: vrátil som sa 3.4. 2019, aby som atík prehodnotil po skúsení rôznych MTL claptonov a drip tipov, ktoré zdvihli chuť, a tiež som ho vyhodnotil ako možno i môj najviac praktický a spoľahlivý atík, a to aj z dlhodobého hľadiska.

Je to výborný atík.

Moje hodnotenie je nakoniec 4 body z 5.


****

dvarw-klon-l

 

 

 

6 komentárov k “Dvarw MTL RTA (klon) – recenzia

 1. Martin Mates píše:

  precital som si clanok a nesuhlasim… absencia nastavenia airflow berem ale.. napr na doggy style nastavenie je ale aj pri najmensom nastaveni vzduchu nedokazem dostat take utiahnutie ako u dvarwa na najmensom airdisku… airdisky su vymenitelne a kym najdes pri skumani buildu co tam dat, tak si v pohode poskusas airdisky a vyberes ktory ti vyhovuje alebo aspon priblizne… takze ako minus toto neberem.. Chut…. z mojho testu doggy vs dvarw pri osadeni mtl fused clapton ni80.. vata cotton bacon 2.0 a liquide chill pill mango som dospel k zaveru ze doggy zaostaval v chuti.. u dvarwa bolo citit cerstve sladke mango.. u doggy to bolo len mango bez vyraznejsej chuti a bez „sladkosti“… vsetko co som nalial do dvarwa tak chutilo skvelo.. pre mna je chutovo top… co sa tyka spodneho plnenia je to len o zvyku a popri plneni si rovno skontrolujem svoj build ci je vata a coila v poriadku… z mojich mtl atikov Skyline Doggy a Dvarw je jednoznacny vitaz dvarw…. jedna sa len o moj nazor 🙂

 2. Pingback: Arómy POTION MAGIQUE - recenzia série • e-cigarety VAPE KLUB

 3. Magi píše:

  Dostal som ho od zadarmo pri výmene štiav… Zo začiatku sa mi ho nedarilo namotať. Neviem prečo ?. Zo začiatku mi veľa pretekal. Chyba bola že som špirálku mal veľmi ohnutú a málo vaty som dal.. Potom mi bolo poradene nech špirálku moc neohýňam a vatu dať dosť. Potom to už je ako báseň.. Je jednoduchý na osadenie len ja som nevedel zo začiatku. Každý sa csom naučí. Čo sa týka chute je solídny mne osobne dobre podáva chuť. Idem v ňom Tram 11 (naša známa Električka) od Aeonu ?. Drip tip mne osobne nevadí a pasuje mi.. Výhoda je, že v balení toho mate veľa, rôzne rozširovacie kity atď.
  Ja používam ten 5ml tank je taky akurát. Je pravda že je to suchý atik, po správnom osadení vôbec netečie.
  Hoci je to klon, ja osobne som veľmi spokojný a keby som ho mal číselne ohodnotiť tak odo mňa by dostal pekných 9 bodov z 10tich.
  Ak sa dá zohnať a nemali ste ho, určite si ho kúpte stojí to za skúšku ☺️.

 4. Pingback: Cthulhu Artemis MTL RTA - otvorená recenzia - vapeklub blog

 5. Pingback: Môj Vape fotoalbum 2019 - časť 1/3 - Vapeklub Blog

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.