Cthulhu Artemis MTL RTA – recenzia

Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - krabička

Artemis je dlho očakávaný motací šlukovací MTL atomizér od výrobcu Cthulhu.

Výrobca nás o svojich schopnostiach presvedčil už modelmi Hastur Mini či 1928. Nutno podotknúť, že malý Hastur nasadil (nielen) chuťovú laťku poriadne vysoko, a tak to Artemis nebude mať vôbec ľahké. Práve s Hasturom Mini ho budem v tejto recenzii občas porovnávať, lebo majú spoločné znaky.

Nebudem tu písať nudné dáta ako priemery airdiskov, lebo to máte v popise produktu.

Pre začiatočníkov vo svete motacích atomizérov na úvod uvediem, že Artemis je inovatívny tým, že umožňuje nielen nastavenie vzdušnosti, ale i nastavenie ofukovania špirálky, a to spôsobom tak pohodlným, že (takmer) nemá obdoby.

Podľa výrobcu Artemis ponúkne dokopy až 25 kombinácií nastavenia vzduchu.

Poďme na to.


 

Prvé dojmy

Cthulhu Artemis prichádza v štýlovej hliníkovej dózičke so skrutkovacím vekom, ktorá je pre výrobcu vlastne už typická. Na mňa pôsobí sympaticky. Hoci sa môže stať, že sa počas dlhej prepravy dózička zdeformuje, atík ostáva chránený.

Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - obsah balenia

Až na 2 náustky (drip tipy), obsah balenia je bez špeciálnych bonusov. Okrem drip tipov tu nájdeme náhradné sklíčko, vzduchové vložky (airdisky), náhradné tesnenia, skrutkovač a minimalistický, ale zrozumiteľný návod s obrázkami.

Takže sa nekoná nič také, ako pri Aresovi 2, kde si mal v balení všetko, čo potrebuješ k osadeniu. Ale mne to nevadí, lebo pri Aresovi boli aj tak špirálky a drôt ktoré mi vôbec nevyhovujú. Pri rozbaľovaní Artemisa proste maj poruke svoj drôtik, vatu i tŕnik.

Najprv som bol vyhúkaný, že prečo mám v balení len 4 airdisky, keď nastavení vzduchu má byť 5 x 5 = 25. Potom som čekol lepšie stránku výrobcu, a piata možnosť ofuku sa myslí bez airdisku.

Spracovanie je precízne, ako by sa od Cthulhu čakalo. Nič nedrhne.


Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - fotka z daždivého dňa
Toto som fotil v daždi, takže tie kvapky nie sú ľyguid

Dizajn

Konečne mám na recenziu atík, o ktorom musím napísať, že NEMÁ jednoduchý a minimalistický tvar.

Kvôli jeho “ufo čapici” si ho totiž nemôžeš zmýliť so žiadnym iným.

Keď som ešte kukal len fotky pred vypustením atíku na trh, čapica sa mi nepáčila, prišla mi taká nasilu. Pochopil som ju, až keď som Artemis začal používať. Ona je totiž funkčný dizajn. Ale o tom nižšie.

Ak počítam aj náustok, Artemis sa skladá zo 7 častí, čo je celkom dosť – no užívateľ ho počas prevádzky až takto rozoberať nemusí. Ôsmou časťou by sa dala nazvať vzduchová vložka.

Našepkám jeho slabé miesto, ku ktorému sa dostaneme nižšie: veľa závitov. Sú neposlušné.


Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - základňa

 

Osádzanie

Základňa je taká zmes Kayfunu, Hasturu Mini a Aresa dvojky.

Základňa je fakt malinká, no osadil som ho na prvý šup bez problémov, a stačili mi k tomu moje núdzové pomôcky z manikúry z benzínky.

Pri druhom osádzaní, kedy už skrutky boli mokré, som už narazil na mierne komplikácie, kedy drôtik nechcel chytiť na prvý ani druhý pokus. Po utretí skrutiek opäť fajn.

Osádzanie nemôžem nazvať úplne jednoduchým. Hoc skúseného vapera neprekvapí, začiatočníci majú dnes na trhu pohodlnejšie možnosti.

Na nasledujúcej foto vidíte špirálku priemeru 2,5 mm, no vatu na fotke by som odporučil doladiť – poobstrihávať, ako kríčok.

Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - vaty sa zdá veľa len na foto
Na fotke vždy vyzerá tej vaty viac ako je v skutočnosti. Túto som však ešte trochu obstrihal.

Artemis je pomerne náročný na množstvo vaty. Ak jej bude veľa, šupne dry hit. Ak jej bude málo, po doplnení si rád zagurgle, pretože sa liquid dostane tam, kde nemá. Zato mi ani raz nepretiekol, a to som skúšal ísť do extrémov.

Nie je to úplne blbuvzdorný atík.

Už pri pohľade na základňu ti dopne, že Artemis nebude kamoš s tučnejšími claptonmi a zložitejšími drôtmi. Podobne ako Hastur Mini, pobehá s obyčajným 28ga drôtom. Hoc priznám, že claptony som v ňom ešte ani neskúšal, nejako mi tam nepasujú už podľa oka.

Vatu odporúčam uložiť tak, aby sa nedotýkala “podlahy”, stačí ak bude zľahka končiť v kanálikoch. To znamená, kanáliky ňou nenacpať, hlavne nie v chladných mesiacoch.

Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - vata a kanáliky

Spokojne osadený Cthulhu Artemis MTL RTA


 

Chuť

Kapitola, ktorá asi každého zaujíma najviac.

Nebudem naťahovať.

Artemis je za mňa chuťovo priemerný.

Ako by povedal Miro, atík „kradne chuť“.

Ale zas, to som vravel aj o Dvarwovi a väčšina z vás ho aj tak miluje. Toto je proste môj subjektívny názor – Hastur Mini chuťovo prekonaný nebol, a nebol prekonaný ani súčasný konkurent Innokin Ares 2.

Možno niekoho napadne otázka, aké liquidy som na ňom testoval. Nuž za ten týždeň asi 10 rôznych tabakoviek, i ochutených, i tak výrazných ako Tobacco Bastards Orange alebo Električka, aby som musel zhodnotiť, že Artemis fakt kradne chuť. Možno niekto povie, že „je dobrý na koláčovky“ „je dobrý na chladivky“, ale osobne nie som veľmi zástanca tohoto prístupu. Buď atík chuť kreslí, alebo nie. A nemienim vapovať niečo presladené či prechladené, aby som mal z vapingu zážitok. Mimochodom, z toho nám logicky vyplýva, že pre každý atík existuje vhodný liquid a naopak.

 

Poťah

Ten je fakt pestrý, keďže dokopy si vyberáš z až 25 kombinácií vzduchu.

Airflow (nastavenie vzdušnosti) reálne funguje, nie ako pri niektorých atíkoch, že je tam na ozdobu.

Fest tuhý poťah docielime najmenšou dierkou, bez ohľadu na použitý airdisk.
Naopak najväčšia dierka vie poskytnúť ľahké DL, zvané aj RDL (restricted direct lung).

Kormidlo však drží airflow, a vzduchová vložka je len kopilot.

Čo by som vyzdvihol, je nízka hlučnosť, doslova tichosť Artemisu. Toto sa mi na atomizéroch páči – nerád zniem ako Darth Vader, keď si potiahnem.

 

Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - airdisk

 

Airdisky – vzduchové vložky

Poteší možnosť výmeny vzduchovej vložky (airdisku) počas jazdy.
Nemusíš dávať preč špirálku a nehrozí ani spálenie airdisku pri vypaľovaní (to možno poznáte z BSKR 2). A práve to je zásadná inovácia Artemisu, ktorú výrobca zvládol (takmer) perfektne.

Počas prvých dojmov som nadobudol pocit, že vzduchové vložky – airdisky veľmi nemenia prejav atomizéru a celé je to hlavne o nastavení airflowu.
To sa zmenilo až pri použití najmenšieho airdisku. Poťah začal byť príjemne, luxusne tuhý, a to aj pri otvorenom airflow. Dokonca drip tip začal poslúchať a nepustil za celý deň ani kvapku (spomenieme si nižšie).

Hoc nie som nejako vysadený na extra tuhý poťah…

…po prvom týždni používania som presvedčený, že najtuhší airdisk pristane Artemisu najviac.

Podobne som rozdiel pocítil pri opačnom extréme – bez airdisku. V kombinácii s otvoreným airflow je to už ľahký DL vaping.

Hoc je inovácia nastavenia ofuku počas jazdy milá, núti sa mi otázka, či konkurent Innokin Ares 2 nezvládol nastavenie ofuku ešte o niečo komfortejšie a už pár mesiacov dozadu.

 


Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - Sídlisko Nad Jazerom

 

Používanie

Artemis je “suchý” atomizér, čo je veľké plus.

Nemá juice flow control, čiže zásobovanie vaty liquidom je automatické – o starosť menej, za mňa teda ďalšie plus.

Poteší vychytané vrchné plnenie bez prebytočných kvapiek.

Niekto asi bude vytýkať malý objem, ktorý je tu 2.4 ml, ale mne to vôbec nevadí, rád striedam liquidy a všetky moje obľúbené atíky sú 2 ml.

Ďalší zásadný bod k dobru: Artemis zvládne hustejšie liquidy: 70/30 VG/PG, a to aj v novembrovom počasí. Toto je pre mňa veľké plus (keďže pre toto ma niektoré shortfilly vždy vytáčali – nemohol som ich vapovať v žiadnom MTL atíku). Tento odstavec dopĺňam po mesiaci užívania Artemisu a pridávam pol boda vo výslednom hodnotení.

 

Ufo čapica. Funkčný dizajn!

Tá čapica je plniaci vrchnák, a ten dizajn nie je len kvôli estetike. Je kvôli funkcii: vďaka tomuto tvaru totiž ľahučko otvoríš pred plnením.

Čapica má dokonca zdrsnený okraj, aby sa ti nešmýkalo. Plnenie je vrchné, no úplne suché –  v tomto kole Artemis dal dole Aresa 2.

 

Závit sem, závit tam, všade kam sa pozerám.

Závitov je príliš veľa. A sú slabým miestom Artemisu.

Chceš doplniť liquid, začneš nechtiac odkrúcať spodnú časť.
Chceš prestaviť airflow, začneš odkrúcať inú spodnú časť.
Vie to ísť trochu na nervy.

Zatiaľ ma kvôli tomu chvalabohu ani raz neoblial.

Na tento nedostatok si užívateľ po pár dňoch zvykne, a naučí sa, kde čo pri otváraní pridržať. Ale na prvotných sympatiách to teda nepridáva.

 

Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - na joyetech trubke s Bers drip tipom
Tento Bers náustok, hoc tu je pekný, nie je tu vôbec vhodný, lebo púšťa štavu. Odporúčam niečo so širším prieduchom.

 

Ovládanie airflowu

Máme tu drobný nedostatok, rovnaký ako pri Hasturovi Mini. Týka sa čiernej verzie Artemisu, a už možno tušíš..

Pri čiernej verzii je ťažko vidieť, ktorú dierku máš nastavenú. Kto používal Hastura Mini, ten mi isto rozumie. Potrebuješ dobré svetlo a dobrý uhol.
Toto je ale detail, keďže airflow je vec, s ktorou sa bežne nehráš – ktorú nastavíš a ideš. Ares 2 ho však v tomto opäť prekonal – ten má airflow aj prehľadný, a aj tučným prstom lepšie prístupný.

Nie, nie je “cvakací” ako pri Aresovi 2 alebo Wotofo Cog. Spomínané dva atíky nás totiž poriadne rozmaznali touto inováciou.
Pri Artemise ide airflow plynule, takže sa ti môže stať, že trafíš “medzi dierky” a tak úplne zatvoríš prívod vzduchu.


 

Drip tipy (náustky)

Prichádzajú v balení dva.

Jeden je typický unikátny Cthulhu “slamkový”, ktorý je fakt štýlovka a niektorí z vás ho proste milujú. Dávnejšie výrobca popracoval na tom, aby neslúžil ako slamka a nepil si z neho liquid, takže zväčšil prieduch. Osobne s týmto drip tipom nie som kamoš, bojím sa o oči a zuby ? Takže som ho moc nepoužíval.

Druhý drip tip je úplná novinka, netypický tvar, ktorý sa (pokiaľ viem) neobjavil zatiaľ u žiadneho Cthulhu modelu. Tvarom mi pripomína ten, ktorý prichádza k franczúskemu RTA Roulette.

Práve na tento druhý náustok som bol zvedavý, a hmm bohužiaľ je trochu “mokrý”. Hlavne pri niektorých nastaveniach vzduchu rád pustí liquid na pery, a to neznášam. Takže veľmi rýchlo ho vystriedali náustky z mojej krabičky. Určite máš takú krabičku doma aj Ty. Cthulhu Artemis má rád náustok buď vysoký, alebo ak nízky, tak so širokým prieduchom.

Náustok považujem len za drobné mínus, keďže sa dá vyriešiť behom sekundy výmenou.

Poďme si to celé zhrnúť.


Cthulhu Artemis MTL RTA - recenzia na vapeklub.sk - križovatka

 

Záver!

KLADY
+ suchá a tichá prevádzka
+ bohaté možnosti vzduchu od tuháča až po ľahké DL
+ poberie liquidy vyššej hustoty 70/30 VG/PG
+ jednoduché plnenie, funkčný dizajn vrchnáku
+ možnosť meniť vzduchové vložky počas “jazdy”

ZÁPORY
– priemerné podanie chuti

– veľa závitov, ktoré odkrútiš vtedy, keď nechceš

DISKUTABILNÉ
› maličká základňa je nevhodná na hrubšie MTL drôty

› hoc osadenie skúseného vapera neprekvapí, začiatočníci majú už dnes na trhu k dispozícii jednoduchšie základne
› airflow pri čiernej verzii je neprehľadný, nevidíš na ktorej si dierke

 

 

Azda z mojich riadkov bolo cítiť sklamanie a úprimne, je na tom niečo pravdy.

Artemis nie je vyslovene zlý. Je to zaujímavý atík, ktorý ma niečím priťahuje. Vzhľadom na pestrú konkurenciu a kvalitnú minulosť výrobcu Cthulhu som však čakal viac. Proste som bol ako vždy prísny a úprimný jak hovado.

Záporov je málo, no pre mňa sú zásadné. Ono pravda sa ukáže až po mesiaci či dvoch – či sa ho vzdám a niekomu posuniem, alebo zostane v mojom inventári.

Mrzelo by ma, keby si kvôli mojej recenzii Artemisu vôbec nedal šancu. Najlepšie je totiž skúsiť si to na vlastných pľúcach. Budem rád, ak zanecháš komentár, aký je Tvoj názor na tento MTL atík.

Ja stále ostávam fanúšikom značky, a môžem povedať, že všetkými desiatimi skočím po ďalšom MTL RTA, ktoré Cthulhu vypustia na svet.

 

Verím, že Ti táto recenzia trochu pomohla.
Pokiaľ som opomenul nejaký údaj, ktorý Ťa zaujíma, zanechaj prosím komentár a ja rád odpoviem, prípadne článok doplním.

 

5 komentárov k “Cthulhu Artemis MTL RTA – recenzia

  1. rchlebec píše:

    Poctivá recenzia, vďaka. Tento atomizér som ešte neskúšal, ale cením na ňom od pohľadu výborne vyriešený kryt horného plnenia. Žiadne špekulácie, poctivý závit a o krúž(o)ky. Tiež sa mi páči ako vyriešili tie vzduchové vložky. Šikovné a fuknčné. Myslím, že takto napísaná recenzia určite vzbudí u pár ľudí záujem vyskúšať si, či ho nedokážu skrotiť ;-). Teším sa ako si prečítam dojmy ďaľších prieskumníkov tohto atíku na vapeklub.sk facebook skupine 😉

  2. Kubo píše:

    Po dvoch dňoch používania musím s niečom nesúhlasiť. A hlavne s tým že kradne chuť. Rovnaký build, rovnaký liquid. V porovnaí z Hastur Mini je malinko iné ale vôbec nie horšie, či menej výrazne. Pri porovnaní s Ares 2 je Artemis víťaz, Ares chuť podľa mna deformuje (je diametrálne odlišná ako pri iných atomizeroch). Ďalšia vec je drôt. Absolútne nemá problém so superfine Claptonom (a rovnako s ním nemá problém ani Miničko). Slamkový driptip mi prišiel na prvý pohľad ako dosť uchylný. No popravde, ani kvapka liquidy v ústach a v celku je to tak jedinečný pocit pri poťahu, že ho asi milujem ? a so všetkým ostatným musím plne súhlasiť. Závity sú naozaj neposlušné. Doťahuješ otvor na plnenie a zároveň povoluješ spodný opačný závit. Asi to chce len grif. Za mňa veľká spokojnosť ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.