Cenzuruje Facebook vaping? MeWe a hystéria

Koniec júla 2019 – Sociálna sieť Facebook údajne začína cenzurovať vaping, konkrétne mal zrušiť niektoré tematické skupiny či stránky.

Do akej miery je to realita a do akej miery je to hoax?

Prinesiem vám v tomto krátkom článku nejaké fakty, potom svoj pohľad i malú konšpiráciu, či už pre pobavenie, alebo zamyslenie.

Facebook-mewe-vape-hysteria.vapeklub2


V našich končinách sa v júli 2019 udiali tieto veci:

 

1. jedna zo slovenských FB skupín bola údajne zrušená (nie že by niekomu chýbala, možno aj vy ste videli za oponu aspoň spolovice tak, ako ja)
(to muselo byť už v stredu 24.7.2019 alebo skôr, vzhľadom na FB príspevky ktoré sa objavili napr. v skupine Vape Hate)

 

zrusenie-skupiny-hajzlov-karma

 

2. začal sa šíriť článok, ktorý tvrdil, že na Facebooku budú platiť  od štvrtku 25.7.2019 nové podmienky ohľadne prezentovania dospeláckych vecí ako sú alkohol, cigarety a e-cigarety, čiže aj vaping. Tých článkov bolo viac, aj na portáli CNN, z ktorého to pravdepodobne všetci odpisovali

3. admini rôznych medzinárodných i miestnych FB skupín začali priam hystericky meniť nastavenia skupín (menili ich na tajné skupiny) a názvy skupín (i my sme pridali 18+ do názvu VAPE KLUB SK+CZ )

4. Mike Godwin ako admin obrovskej CZ/SK vape skupiny zakázal predajné príspevky, teda bazár v skupine. Rozhodol sa bazár presunúť na inú sociálnu sieť, konkrétne ide o novinku MeWe. Potom zakázal príspevky aj Karotka vo svojej skupine, až do odvolania.

5. niektorí českí i slovenskí vaperi sa teraz v panike a masovej hystérii presúvajú na vyššie spomínanú novú sociálnu sieť. Neváhajú a aspoň si tam vytvoria účet, pretože chcú predať alebo kúpiť veci od ruky a bázy od kuchynských zlievačov.

Zatiaľ je týchto vaperov málo, nedá sa to považovať za žiadnu zásadnú migráciu komunít. Narovinu povedané, je to tak trochu ovčie správanie. Influenceri si ženú zvieratká do ohrádky a pred hodinou sa ku mne dostala klebeta, že už sa na novej sociálnej sieti i chytajú za rúčky ako jedna veľká rodinka. Ako dlho môže trvať jedno divadelné predstavenie?

Je podľa mňa dobré, že vaperi dávajú fejsbúku najavo, že sa nevzdáme svojho práva na zhromažďovanie a vytváranie komunity. A že v prípade potreby sme pripravení na presun na inú sociálnu sieť. Ak nás k tomu okolnosti prinútia.

 

Aké je MeWe?

MeWe mi pripadá ako odkopírovaný Facebook a väčšina funkcií je úplne zhodná. Ovládanie je intuitívne, opäť vás budú trýzniť nekonečné upozornenia na témy, ktoré vás prestali zaujímať pred pol hodinou.

MeWe ti dá opäť aspoň na minútu ten pocit, že aj po 30ke môžeš nájsť priateľstvo, lásku, alebo aspoň komunitu podobne zmýšľajúcich ľudí. Vďaka internetu a jeho vymoženostiam.

Apku pre Android som stiahol, ale neprihlásil som sa, lebo mi po inštalácii vybehlo nejaké čudné menu na „zrýchlenie hier“, WTF.

V PC to vyzerá takto:

 

MeWe rozhranie


Hystéria či realita?

Avšak nie je to celé tak trochu hystéria a davová psychóza? Povedzme si ďalšie fakty.

Faktom je, že Facebook zakázal oficiálny bazárový predaj vape vecí už dávno – nedajú sa pridať ani ako Predajný príspevok v skupinách, ani použiť oficiálny bazár FB Marketplace.

Faktom je, že odvtedy fungujeme tak, že ponúkneme vec formou obyčajného príspevku: Fotka + popis. A robíme to len v uzatvorených skupinách 18+ v rámci spoločného hobby, lebo nie sme dementi.

Facebook predsa povoľuje spájanie sa ľuďom so spoločnými záujmami, je to jeho filozofia i oficiálne pravidlo. Facebook len nechce, aby sa vďaka nemu dieťa dostalo k vapke, alebo alkoholu, drogám, cigeretám. Komunity milovníkov piva či iných drog sú na Facebooku úplne bežné.

 

Prečo teda boli niektoré vape skupiny zrušené?

Neboli to náhodou verejné skupiny, ktoré k sebe ťahali aj neplnoletých, čím porušovali pravidlá Facebooku, podnikateľskú etiku i etiku celkovo? Oznámte mi jednu kvalitnú skupinu, ktorá hrala podľa pravidiel a bola zrušená.

V našich skupinách Vape Klub SK+CZ a MTL Vaping CZ SK nemáme medzi členmi žiadne deti. Je to výsledok dlhodobého úsilia, kvalitnej práce administrátorov a moderátorov. Vstup kontrolujeme precízne, aspoň sa o to pokúšame. Preto je nás toľko v tímoch. Ak by ste u nás v skupinách našli dieťa, mohol sa jedine prešmyknúť pomocou falošného profilu, tak to nám snáď odpustíte a nebudete hľadať smietku v oku, veď koľko rokov ste mali pri prvej cige?

Naše komunity vedieme zodpovedne a svedomito. Mňa osobne absolútne nemotivuje vyšší zisk za cenu toho, že by som mal predávať vapky deťom, ale poznám u nás v meste i takých.


 

Moja malá konšpiračná teória

Pán Weinstein založil novú sociálnu sieť MeWe. Potreboval ju spraviť atraktívnou. Samozrejme, nová sociálna sieť sa nerobí tak, že naprogramuješ úžasný web plný funkcií a dúfaš, že tam ľudia prídu sami len tak. Ako pri všetkom inom, základ je predať sa.

Pán Weinstein si okrem iného marketingu zaplatil niekoľko PR článkov v médiách, ktoré bubákujú a maľujú čerta na stenu, aby ľudí vystrašili. Vystrašení ľudia sa začali presúvať na novú sociálnu sieť.

Shut up and take my phone number.

Stačí, že táto hystéria bude trvať len 2 týždne, a pán Weinstein bude mať toľko telefónnych čísel a e-mailových kontaktov (a bohvie čoho ešte), že nám ostanú už len ústa pre údiv, ako sme sa dostali do databáz.

Ja viem, nová sociálna sieť MeWe sľubuje, že „nie je na predaj“, že je nekomerčná, bez reklám a politického vplyvu…  ale osobne som vždy opatrný k ľuďom či firmám, ktoré sa tvária, že nám chcú dať niečo zadarmo. Nič nie je zadarmo. Facebook sa aspoň netají svojimi zámermi – tým, že je jednou z najpríjemnejších marketingových pasienok na svete.

Do včera sme dávali údaje Zuckerbergovcom, od dnes už aj Weinsteinovcom.

Ale nechápte ma zle, osobne som veľký fanúšik sociálnych sietí. Asi ste si všimli, že ma úprimne bavia a vôbec nemám problém s tým, keby moje „súkromné“ údaje vycapili i na billboardy po celom Slovensku. Iba konštatujem situáciu. Mojim konšpiráciám väčšinou sám neverím, hoc sa ukazuje, že väčšina z nich triafa klinec po hlavičke. MeWe ma vôbec neláka.


Záver (updated)

Tak či onak, naši členovia (hlavne (dnes už dezertér) Martin Podolan) ma dotlačili k tomu, aby som založil záložnú stránku a skupinu i ja.

UPDATE: Nechali sme to tam skapať. Je to fakt blbosť.

Stránka Vapeklub na MeWe – kašlite na to

Skupina Vapeklub na MeWe – kašlite na to

Ak by nás zrušili na FB, tak inštrukcie nájdete ihneď na našej domovskej stránke vapeklub.sk

Prihláste sa na odber e-mailov a všetko sa dozviete.

Uvidíme.


 

Veľmi ma poteší váš komentár pod článkom, nebojte sa nesúhlasiť a zakričať svoj názor. Nebojte sa však ani súhlasiť.

 

Update 31.7.

Dovoľte mi tu aspoň v rýchlosti nalepiť aktualitu.

Udiali sa nám ďalšie veci – Karotkova a Ešpezetkova FB #vape skupina boli pozastavené. Ja verím, že aspoň tá Karotkova sa dá dokopy, ako sľúbil – bolo nás tam cez 20 000 Čechov a Slovákov, budovali sme to roky, a včera nás zrušili šmahom ruky.

Útek vaperov z #Facebook-u na iné sociálne siete považujem za dočasné, symbolické, no úprimne trochu zbabelé riešenie.

Nechcem utekať z najpoužívanejšej sociálnej siete, len preto, že #vapujem. Som snáď nejaký vyvrheľ? Nedám si svoje právo byť súčasťou spoločnosti, len preto že som vaper. Nebuďte zbabelci a zabojujte za svoje právo.

Áno, mám aj iné záujmy ako vaping. Chcem vidieť, ktorý útulok v okolí potrebuje akútnu pomoc, chcem zorganizovať výlet či pivo s kamošmi, ktorí fajčia cigy, chcem dať hejty na politickú propagandu, demagógiu a bezohľadných podnikateľov v mojom okolí, chcem byť aktívny občan a nechcem sa vzdať ani sídliskových FB komunít.

Verím, že i váš svet je väčší ako vaping.

Naozaj sa chcete izolovať od zvyšku spoločnosti?

Okrem toho, naše skupiny zatiaľ fungujú a vytvorili sme aj novú záložnú. Pozývame:

VAPEKLUB BUNKER

Budúcnosť je teraz – future is now. Je to útek pred kyborgmi, ľuďmi posilnenými technológiami a umelou inteligenciou.

A vy dumkári, prestaňte riešiť, že raz tvrdím také a raz onaké. Možno len nepoznáte význam slova „konšpiračná teória“ a čítate tak, ako sa vám hodí. Keď si v článku položím otázku, či je to hoax, je to stále len otázka. Nie je teraz vhodná doba hrať sa na slovíčka.

Svet internetu sa mení z minúty na minútu a ja som človek omylný. Lenže sa chýb či omylov nebojím, nemôžem si to dovoliť. Patria k mojej práci a poslaniu. Nedá sa byť čerstvý a zároveň tesať do kameňa.

Článok prepisovať nebudem. Zatiaľ berte tento dodatok.

Skupina VAPE KLUB SK+CZ (18+) je aktuálne „posledný vojak v poli“, respektíve jeden z posledných. Bojujte spolu so mnou za právo vytvárať komunitu.

Máme v zálohe plány B, C aj D.

Sledujte vapeklub.sk.

Ak tiež na FB prestávate cítiť pevnú pôdu pod nohami, najistejšie bude, keď ostaneme v kontakte cez e-mail:

[mc4wp_form id=“8688″]

 

Update 24.11.

Naša FB skupina fičí dodnes a MeWe je mŕtve. Ako som predpovedal, bol to krátkodobý trend.

Bazár robíme v skupine VK bunker.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.