O nepreberačoch a špekulantoch

GLS vratka - späť k odosielateľovi

Každý e-shop túto tému dobre pozná. Rád by som podotkol, že tento článoček nie je žiaden plač, sťažovanie sa ani hľadanie riešenia či rady. Nepreberači a špekulanti sú predsa súčasť našej práce. Článok je skôr také zamyslenie a edukácia. Píšem za všetky poctivé malé e-shopy, bez ohľadu na zameranie.

V poslednej dobe v našom e-shope evidujeme mierne zvýšený výskyt nepreberačov zásielok a špekulantov, ktorí si napríklad prajú objednávku zrušiť, akonáhle je balík už na ceste.

Pokiaľ toto čítate, pravdepodobne sa vás to netýka – ale všetci máme nejakých známych, ktorých môžeme prípadne poučiť.

 

Zamysleli ste niekedy nad tým, ako vyzerá e-shop „z druhej strany“ ?

Zistil som totiž, že mnohí spotrebitelia si stále predstavujú e-shop ako nejakého robota, kým majiteľ leží na pláži a pozerá na účet. Lenže tak to ani zďaleka nie je. Tento piatok som sa ako „majiteľ“ dostal „z práce“ o 23:00, aj keď samozrejme častejší je formát, že keď prídem o 20:00 domov, tak ešte do polnoci sedím za PC a robím, čo sa cez deň nestihlo.

Vždy, keď nejaký môj známy uvidí to množstvo činností, kým sa produkt dostane od výrobcu až k užívateľovi, tak mu padá sánka. Nie, e-shop vskutku nie je o balení balíčkov. A kvalitný e-shop nie je ani o „lacno kúpim – draho predám“, ale pokúša sa zlepšovať, spríjemňovať a uľahčovať život svojich zákazníkov. Niektorí sa však „odvďačia“ svojsky.

Nepreberaním balíčkov a rušením odoslaných objednávok šliapete po niekoho práci. A v neposlednom rade, tú dopravu niekto uhradiť musí – áno, je to predajca. Ten, ktorý robil maximum preto, aby bol váš vytúžený produkt ihneď k odoslaniu, ihneď odoslaný a zajtra u vás na stole.

Azda spotrebitelia nevidia rozdiel medzi gigantickými e-shopmi, ktoré bombujú kvantitu, a tými „malými“ e-shopmi, ktoré bombujú kvalitu, ústretovosť a čestné vzťahy so zákazníkmi. Ale to je na iný článok.

 

„Úžasná“ rada

Minule som sa na FB dočítal jednu „úžasnú“ radu spotrebiteľa spotrebiteľovi: „Objednaj si to z troch shopov na dobierku, a ktoré ti príde prvé, to preberieš, ostatné nemusíš“.

Toto zmýšľanie ukazuje, ako niektorí nedovidia ďalej od špičky svojho nosa. Ale keby im v práci povedali, že musia vrátiť časť výplaty, tiež by sa im to nepáčilo. Pre malý e-shop je totiž „výplata“ práve platba za odoslané objednávky. Prečo nám vlastní „bratia“ bez mihnutia oka vyrábajú zbytočné náklady a zbytočnú prácu?

Za každý neprevzatý balíček musí predajca uhradiť dopravu, u niektorých prepravcov aj s príplatkom za dvojnásobnú cestu, potom ho musí rozbaliť a produkty zaradiť naspäť na sklad fyzicky i digitálne a nulovať vystavené faktúry.

 

Predajca zahnaný do kúta sa musí brániť

Zákony sú také, že predajcov doslova šikanujú. Nikto nemôže nikoho nútiť k prevzatiu zásielky. Tiež musíme prijať vrátenie oslintaného atomizéru do 14 dní bez udania dôvodu, samozrejme taký kus už nemôžeme predať.

Na špekulantov a chytrákov sme si však našli páky. Pokiaľ sa chcú hrať na zákony a nemorálne ich zneužívať, všetky ich ďalšie objednávky budú vybavované v zákonnej lehote: 30 dní.
A pokiaľ nám v minulosti vytvorili náklady na prepravu a zásielku neprevzali, ďalšie objednávky budú vybavené až po úhrade týchto nákladov. Máme to aj v obchodných podmienkach, ktoré mimochodom schválila aj Obchodná Inšpekcia pri kontrolách. Vzhľadom na čas potrebný na balenie, expedíciu a následné opätovné prijímanie vratiek na sklad sa cena „pokuty“ pohybuje od 5€ do 10€ na zásielku.
Špekulovali, až vyšpekulovali.

 

Nakupujme zodpovedne

Ako som vravel na začiatku, tento článok nie je prosba o radu, ani sťažovanie sa, ani nárek. Je to konštatovanie, zamyslenie a výzva k tomu, že keď sa váš blízky chová ako idiot a pletie si nákupy na e-shope s hraním počítačovej hry, len mu povedzte, že to nie je v poriadku. Že „na druhej strane linky“ sú pracujúci ľudia, ktorí sú neustále v pozore, aby preňho spravili maximum.

3 komentáre k “O nepreberačoch a špekulantoch

 1. Fallen píše:

  Tak to som ani netusil, ake svine su ludia. Ale co sa cudujem, vsak?
  Docital som cely clanok a dakujem, ze ste nas, normalnych kupujucich, nehodili do jedneho vreca.
  Ja som velmi vdacny, ze ste vytvorili vo vasom eshope komunitu ludi, ktori vedia poradit, pomoct a podrlit sa o svojich skusenostiach.
  Samozrejme Ty sam si mi velmi dobre a pekne poradil, aj ked mam este velku medzeru v pojmoch???.
  Dakujem velmi moc za vytvorenie skveleho eshopu so skvelou komunikaciou, a podporou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.